ACİL İŞLEMCİ ÇOK SICAK

gk79gk
05-06-2009, 17:42   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

KOLAY GELSİN ARKADAŞLAR BENİM PC SİNİN SICAKLIĞI YÜKSÜZ 60-67 DERECE VE BEN YENİ AKASA 455 TERMAL MACUN ALDIM VE İNCE BİR ŞEKİLDE SÜRDÜM TAKTIM MAKİNAYI DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK SONRA BİRAZ DAHA KALIN SÜRDÜM FANIDA İYİ CE OTURTTUM AMA SICAKLIK AZ DÜŞTÜ AMA GİNE AYNI SEVYEDE OYUN OYNARKEN ANİDEN KAPANIYOR SANIRIM ISIDAN DOLAYI KASANIN İÇİNDE EXTRA FANDA MEVCUT BİR TÜRLÜ BU ISIYI DÜŞÜREMİYORUM İŞMEKCİM AMD ATHLON 5200+DUAL ANA KART M2N X PLUS REM 3 GB EKRAN KARTIM N VIDIA 8500 GT SLENT BU KONUYLA İLGİLİ OLAN BİR ARKADAŞ VARSA YARDIMCI OLURSA ÇOK SEVİNİRİM ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM .

eRRhan
05-06-2009, 19:44   |  #2  
Yıllanmış Üye
374 mesaj

Termal macunu daha kalın sürmenin hiç faydası olmaz aksine zararı olur termal macunu mümkün olduğu kadar ince sürmelisin ayrıca tam etkisini bir kaç gün sonra tam kuruyunca verir sana tavsiyem termal macunu tekrar çok ince bir şekilde sürmen lazım ama yinede çok fazla bir şey bekleme işlemci sıcaklığın dediğin gibi boştayken 60-67 dereceyse bunun başka bir sebebi olmalı işlemci fanını temiz ve tam olarak yerine oturttuğunu varsayıyorum ekran kartı ısın ne kadar odamı yüksek bir ihtimal belkide psu yetersiz geliyordur oda ısınmaya yol açabilir.

osmanhasimcan
05-06-2009, 21:01   |  #3  
Yıllanmış Üye
131 mesaj
gk79gk
KOLAY GELSİN ARKADAŞLAR BENİM PC SİNİN SICAKLIĞI YÜKSÜZ 60-67 DERECE VE BEN YENİ AKASA 455 TERMAL MACUN ALDIM VE İNCE BİR ŞEKİLDE SÜRDÜM TAKTIM MAKİNAYI DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK SONRA BİRAZ DAHA KALIN SÜRDÜM FANIDA İYİ CE OTURTTUM AMA SICAKLIK AZ DÜŞTÜ AMA GİNE AYNI SEVYEDE OYUN OYNARKEN ANİDEN KAPANIYOR SANIRIM ISIDAN DOLAYI KASANIN İÇİNDE EXTRA FANDA MEVCUT BİR TÜRLÜ BU ISIYI DÜŞÜREMİYORUM İŞMEKCİM AMD ATHLON 5200+DUAL ANA KART M2N X PLUS REM 3 GB EKRAN KARTIM N VIDIA 8500 GT SLENT BU KONUYLA İLGİLİ OLAN BİR ARKADAŞ VARSA YARDIMCI OLURSA ÇOK SEVİNİRİM ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM .
arkadaşım fanının pervane peteklerini pervaneyi iyice temizliyormusun pamuklanmalara dikat et onları iyi temizlemelisin birde işlemci fanını biraz büyük al extra fan kasayı havalandırır ama işlemci fanını daha etkili bir fan alarak değiştirmeni öneririm..

ikinci konu ekran kartın fanlımı acaba eğer fanlıysa fanı kontrol et!.
bir çok fanlı ekran kartı kestiremediğiniz ve farkedemediğiniz bir anda arıza yapabiliyor fan sıkışabiliyor ünkü çok küçük bir fan oluyor üzerinde o pamuklanmalar toz ile zamanla bu pervanenin içindeki mıknatıs kadranını kaplayıp fanın arızalanmasına yol açabiliyor.
ama sistem bu arızaya rağmen çalışır fakat ekranınız donmalara maruz kalabilir ve hatta ekran kartınız her an yanabilir

ikinci konu amd işlemcilerin kaçınılmaz aşırı ısınma olayını bilmeyeniniz yoktur sanırım intel bu konuda amd ye göre daha iyi performansla daha az ısıyla çalışıyor zaten piyasa fiyatlarındaki aşırı uçurum bundan kaynaklanıyor her zaman intel diyorum bu açıdan...

evet termal macun olayı asla kalın sürülmeyecek ve hatta olsa da olur olmasa da ama ısınma olayını aşman için mutlaka işlemci fanını en güçlü olanından almalısın

Son Düzenleme: osmanhasimcan ~ 05 Haziran 2009 21:05
gk79gk
06-06-2009, 00:46   |  #4  
OP Taze Üye
16 mesaj

arkadaşlar yazdıklarınız için gerçekten teşekkür ederim ama öncelikle şöyle söyleyeyim fanı ve petekleri ben zaten iyi derecede temizledim kasa içi soğutma gayet güzel termal macunu önce inanılmaz derecede ince sürdüm o şekil denedim fakat işlemcinin tam oturduğu halde termal macunla temasa geçmediğini gördüğüm için macunu tekrar kalın sürdüm amd işlemciler evet doğrudur bir zamanlar ısınma problemleri vardı(benimki hariç :)) )ancak bir çok amd sahibi arkadaşımada aynı core temp programı ile baktığımda ısı seviyerleri 34-40 derece yani gayet normal ama enteresandır bir türlü şu ısıyı biostan bulamadım nerededir neyin altındadır bir de oradan bakayım dedim yoksa ben 29 yaşında canı sıkılınca az da olsa oyun oynayan bir insanım fakat oynarkende çat diye kapanıyor makina bir türlü sorunu anlayamadım ama ısısından olduğu bir gerçek yoksa diyorum biosta yada windowsta güç seçenekleri diye bir yer varda oramı çok yüksek güç aktarıyor bilmem böyle bir şey olabilirmi aklıma bundan başka bir şey gelmiyor bir de macunu ince sürünce fan tam oturmamıştı ama yanında boşluk var başka oturtma yoluda yok ters düz ettim aynı anlam veremedim bir türlü zati gürültüsü de bir dert rpm hızı 3260 .Şimdiden çok sağolun .

ertugrul2008
14-06-2009, 02:32   |  #5  
Taze Üye
11 mesaj

bilgisayar özellikleri: intel duo 2x2.00 ghz  2 gb ram  512 x1500 ati ekran 250 gb hdd
arkadaşlar benim pc 1 hafta önce boştayken 60 dereceydi oyun oynarken(cs-source) 70-80 derece çıkıyo, kasma yapıyodu şimdi ise 2 adet 8 cm lik 1 adet 12 cm lik fan taktım boştayken  50 derece her hangi bişey yaptığımda 55-65 dereceye kardar çıkıyo oyun oynar kende 68 derecede kalıyo..  bunu nasıl düşüre bilirim .? son olarakta ekran kartımın üstünde fan yok  acaba sorun bundan kaynaklanıyo olabiir mi??  cevap larınızı bekliyorum şimdiden herkeze teşekkürler

ertugrul2008
14-06-2009, 02:39   |  #6  
Taze Üye
11 mesaj

konuyu açan arkadaşa tavsiyem benim yaptığım yönten işe yarıyo fakat benim pc de daha doğrusu ekran kartım da sorun ola bilir sıcaklğı 10 derece falan düşürüyo veya daha fazla