acil yardım (cpu ısınması)

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
tezcanibrahim
11-01-2005, 20:42   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

selam arkadaslar makinam kiltlenip duruyor. EASY TUNE4 kurdum cpu nun fanın çalışmadığını soyledi ama fan çalışıyor söküp yine taktım ama sorun yine devam ediyor. yardımcı olursanız sevinirim
simdiden tesekkür[V]

arkadaslar bios tan sıcaklığına baktım cpu nun sıcaklığı 32C' derece
sorun sistem fanında diyor aynen şöyle yazıyor WARNİNG SYSTEM FAN= O rpm" ama makinadaki bütün fanlar sorunsuz çalışıyor

bazı akadaslar format atmamı önrmişler ama fayda etmiyor sorun hala devam ediyor.

Son Düzenleme: tezcanibrahim ~ 12 Ocak 2005 16:26
Banned
11-01-2005, 21:07   |  #2  
Banlandı
548 mesaj

Biosta bir ayar olması gerekir önlem için.Bu ayarda ısıya geldiğinde deirek kapanır bilgisayar...zalman 7000a cu çok iyi bir soğutucudur

jaina
11-01-2005, 22:53   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

bir saniye birader ne yaptin hemen zalman al felan

kardes ilk önce bilgisayarinin anakartini cdsi varsa oradan sıcaklıkları gösteren programi yükle.
yada bilgisayarı kastırdıgın bir anda reset at ve bios dan sıcaklıga bak.
bakalım kac, ona göre sıcaklık olayina bakariz.

Banned
11-01-2005, 22:55   |  #4  
Banlandı
548 mesaj

Tamam işte bizde önce onu dedik sonra da kaliteli bir donanım önerdik ne var ki bunda

tezcanibrahim
11-01-2005, 23:33   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj
alıntı:
Gönderen : jaina

bir saniye birader ne yaptin hemen zalman al felan

kardes ilk önce bilgisayarinin anakartini cdsi varsa oradan sıcaklıkları gösteren programi yükle.
yada bilgisayarı kastırdıgın bir anda reset at ve bios dan sıcaklıga bak.
bakalım kac, ona göre sıcaklık olayina bakariz.

ya cpu nun sıcaklığı tam olarak 32 derece(C') easy tune4'te soyle bir uyarı var "WARNİNG SYSTEM FAN= O rpm"

kane
12-01-2005, 00:06   |  #6  
Üye
92 mesaj

arkadasim kolayi var ThrottleWatch programini indir ve makinana ve bundan CPU cicakligini takip edebilirsin

Kansav
12-01-2005, 00:41   |  #7  
Yıllanmış Üye
521 mesaj

Dostum sen üçüncü parti yazılımlara güvenme ve BIOS 'tan CPU sıcaklığına bak.70 'in üzerindeyse fanın düzgün çalıştığına emin ol.(Toz veya sürtünmeden devir hızı düşmüş olabilir.)Fan düzgün çalışıyorsa...İşte orası biraz karışık.O zaman muhtemelen ya donanımlarındaki bir problemden yada anakarttaki kısa devreden kaynaklanıyordur.Montajdan anlıyorsan,anakartı kasadan çıkar.Altına bir yalıtkan koyup üzerine sadece cpu,ram,ekran kartı ve klavyeyi tak.Powerı bağla ve öyle çalşıtır.Biostan cpu sıcaklığını kontrol et.Normalse diğer donamımları teker teker takarak sıcaklığı kontrol et.Bu şekilde step by step gidersen problemi çözersin.Eğer her seferinde de sıcaklık hep yüksekse,o zaman büyük ihtimalle anakartında,az bir ihtimallede cpu 'da problem var demektir.

Not: Montajdan anlamıyorsan hiç deneme ve bir servis çağır.

Kolay gelsin...

ibrahimn
12-01-2005, 15:09   |  #8  
Yıllanmış Üye
391 mesaj

Arkadaşların dediği gibi böle 3.parti yazılımlara güvenmemelisin.Ayrıca kilitlenip durmasının sebebi fan mı?Bundan emin misin?Bilgisayara bir format at yine takılıosa sorun donanımsal olmalı ve o zaman fan ı düşünebilirsin ...

ibrahimn
12-01-2005, 15:13   |  #9  
Yıllanmış Üye
391 mesaj

Arkadaşların dediği gibi böle 3.parti yazılımlara güvenmemelisin.Ayrıca kilitlenip durmasının sebebi fan mı?Bundan emin misin?Bilgisayara bir format at yine takılıosa sorun donanımsal olmalı ve o zaman fan ı düşünebilirsin ...

jaina
12-01-2005, 18:22   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Bilader eger her soruna zalman al su al bu al dense sorunlarda hallolsa ne güzel.

kansav ilk önce bilgisayarin yan panelini ac, eger cpu fanin 0 olsa ve calismasa sistemin yanardi. büyük ihtimalle o kullandigin programin ayarlarini tam yapmamissindir yada program senin siteminle tam uyumlu degildir. sonra yan paneli acinca bios dan sıcaklıga bak kac ?

bir bilgisayarin kitlenmesinin bir çok nedeni olabilir. eger cpu sıcaklıgın biosda 30 civari ise imkansız islemci sıcaklıgından bir sorun olsun.

1. ilk olarak ramlerin düzgün calistigindan eminmisin? olmazsa git bilgisayarcina baska bir ramle bilgisayari ac bakalim hala kitleniyormu?
eger sorun hala devam ederse power supplyin bozulmus olabilir.

ancak power supppylini degistirmeden önce bir defa format atmayi denersin ancak bence bir faydasi olmaz. bana ram yada power supply gibi geldi.

Son Düzenleme: jaina ~ 12 Ocak 2005 18:24
Kansav
12-01-2005, 23:16   |  #11  
Yıllanmış Üye
521 mesaj
alıntı:

Bilader eger her soruna zalman al su al bu al dense sorunlarda hallolsa ne güzel.

kansav ilk önce bilgisayarin yan panelini ac, eger cpu fanin 0 olsa ve calismasa sistemin yanardi. büyük ihtimalle o kullandigin programin ayarlarini tam yapmamissindir yada program senin siteminle tam uyumlu degildir. sonra yan paneli acinca bios dan sıcaklıga bak kac ?

bir bilgisayarin kitlenmesinin bir çok nedeni olabilir. eger cpu sıcaklıgın biosda 30 civari ise imkansız islemci sıcaklıgından bir sorun olsun.

1. ilk olarak ramlerin düzgün calistigindan eminmisin? olmazsa git bilgisayarcina baska bir ramle bilgisayari ac bakalim hala kitleniyormu?
eger sorun hala devam ederse power supplyin bozulmus olabilir.

ancak power supppylini degistirmeden önce bir defa format atmayi denersin ancak bence bir faydasi olmaz. bana ram yada power supply gibi geldi.

jaina, soruyu soran ben değilim gözüm,tezcanibrahim.6 yıldır bu işte çalışıyorum,14 senedir de bilgisayar kullanıyorum.O yüzden bana değil tezcanibrahim'e anlatırsan daha makbule geçecektir.Ama yinede açıklaman için sağol :)

jaina
13-01-2005, 11:08   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Ya pardon kansav ben sana yazmak istememiştim.[:I]
ben aslında sorunu yazana demek istedimde isimde bir yanlışlık yapmışım pardon. yoksa sana birşey ögretmek gibi bir amacim yoktu.

ki zaten ben bilgisayardan cok anlayan bir kişi degilim. 17 yaşındayım sadece ilgi duyuyorum ve araştırıyorum. Bulduklarımıda burada söylüyorum. Bilgisayar deyince akan sular duruyor Cool

Kansav
13-01-2005, 13:58   |  #13  
Yıllanmış Üye
521 mesaj
alıntı:

Ya pardon kansav ben sana yazmak istememiştim.[:I]
ben aslında sorunu yazana demek istedimde isimde bir yanlışlık yapmışım pardon. yoksa sana birşey ögretmek gibi bir amacim yoktu.

ki zaten ben bilgisayardan cok anlayan bir kişi degilim. 17 yaşındayım sadece ilgi duyuyorum ve araştırıyorum. Bulduklarımıda burada söylüyorum. Bilgisayar deyince akan sular duruyor Cool

Tamam dostum sorun değil:) Hem yaş önemli değil,önemli olan hırstır.Senin gibi yaşı küçük (bana göre - 27 yaşındayım) arkadaşları ve azimlerini gördükçe inanılmaz keyif alıyorum.Bilgi paylaştıkça çoğalır.Bizlerde zaten bu yüzden bu forumdayız değil mi?

Kolay gelsin...

theironman
13-01-2005, 17:47   |  #14  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

çok haklısın.

gunaysay
13-01-2005, 19:20   |  #15  
Yıllanmış Üye
716 mesaj

cpu fanı kablosu cpu fan yuvasına deil de system fan yuvasına takılıdır fan düzgün çalışıyorsa...