acil yardım edin arkadaşlar

HPQ-User
18-11-2009, 11:01   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

EREN_58 sormuş:
dün akşam laptopu açma tuşuna basarak kapattım hani ekrandan seçip de değilde basılı tutarak kapattım.bugün açma tuşuna bastığımda ekrana görüntü felan gelmiyor ve fan çalışıyor dvr çalışıyor ançak ekrana görüntü felan gelmiyor.
arkadaşlar makinanın herhangi bir parçası yanmış olabilir mi? veya sistem den dolayı mı?ACİL YARDIM

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
hp pavilion dv 6760et laptop var bende işletim sistemim xp sp3

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.30)

bektash
18-11-2009, 12:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

Projektor Görüntüsüne almış olabilirsin FN tuşu ile birlikte F8 yada F9 tuşuna basarsan Görüntü alabilirsin

OSMAN BAĞÇEVAN
19-11-2009, 07:26   |  #3  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj
Alıntı: HPQ-User  
arkadaşlar makinanın herhangi bir parçası yanmış olabilir mi? veya sistem den dolayı mı?ACİL
olabilir..
yüksek olasılık , kısa devre..

Barış
19-11-2009, 08:09   |  #4  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj

Power tusu ile sistemi kapatmak nasıl bir kısa devreye yol açabilir ki ? Kısa devre olsa sistem açılmayacaktır ?

OSMAN BAĞÇEVAN
19-11-2009, 08:20   |  #5  
Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: Barış  
Power tusu ile sistemi kapatmak nasıl bir kısa devreye yol açabilir ki ? Kısa devre olsa sistem açılmayacaktır ?
Power tuşuyla bilgisayarınızı kapatıyorsunuz anlaşılan :)
bundan sonra kapatmayın , benden uyarması ..Yoksa banane sizin bilinçsizce anakarta verdiğiniz hasardan :)

Kısa devre nedir ilk önce onu bulalım :
iletkenlerin, yalıtkan kısımlarının özelliğini kaybetmesi sonucunda ,iletkenlerin birbirine teması kısa devreye neden olur..

peki iletkenlerin nasıl yalıtkan kısımlarının özelliği kaybedilir ?
ani elektrik kesimlerinde v.s
konu sahibi de , aniden elektriği keserek yalıtkanların özelliğini kaybetmiştir..

He diyeceksiniz ben bilgisayarımı hep öle kapatıyorum hiç yalıtkanlar özelliği kaybetmiyor ? neden ?
Siz elektriği aniden kestiğinizde yalıtkan kısımlar hasar görür..Bunu abartarak yaparsanız özelliğini çok güzel kaybeder + anakartınız arızalanır..Yani bir gün bi uyanırsınız , bilgisayarı açmaya yeltenirsiniz..Bi bakmışsınız ki bilgisayar açılmıyor
Hemen bilgisayarcıya götürürsünüz , onun da diyeceği laf şudur
''tamiri 60 lira , orjianli 95 lira..Anakart arızalı..''
Neresi arızalı dediğinizde de kafasına göre element uydurur(Gora yada arog u izlediyseniz belkim bilirsiniz :))

Konu sahibi de sistemini öle kapattığı için kısa devre yapmış , anakartın arızasına sebep olmuştur..
Anakart arızasınıda belkim bilirsiniz..Anakart arızalanınca , bilgisayarın açılmaması gibi bir durum olmaz..

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 19 Kasım 2009 08:22
Barış
19-11-2009, 08:27   |  #6  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj

Çok sayıda laptop'u o şekilde kapattım ama nedense hiç birinde anakart arızası olmadı. bnu üreticler düşünemiyor galibaki 5saniye basılı tutuldugunda gücü kesmesin.

Bilgiler için saolsun bu arada ama geçen seni Elektrik elektronik dersinde zaten görmüştüm ^^
Burda çok fazla açık kablodan bahsetmiyoruz. PCB üzerindeki iletken yollardan bahsediyoruz ve zannetmiyorumki bi kaç kapatma ile onlar yana atlasın kısa devre yapsın.

OSMAN BAĞÇEVAN
19-11-2009, 08:39   |  #7  
Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: Barış  
Çok sayıda laptop'u o şekildekapattım ama nedense hiç birinde anakart arızası olmadı. bnu üreticlerdüşünemiyor galibaki 5saniye basılı tutuldugunda gücü kesmesin.

Bilgiler için saolsun bu arada ama geçen seni Elektrik elektronik dersinde zaten görmüştüm ^^
Burdaçok fazla açık kablodan bahsetmiyoruz. PCB üzerindeki iletken yollardanbahsediyoruz ve zannetmiyorumki bi kaç kapatma ile onlar yana atlasınkısa devre yapsın.

sadece elektronik dersigörmekle iş bitmiyor..Biraz da güzel bi bilgisayar tamircisindeçalışsaydınız , anakart arızalarınıda bilirdiniz..Yukarıdaanlattıklarımı iyi okuyun , sorduğunuz soru yada düşündüğünüz şeyi orada yazdım
''He diyeceksiniz ben bilgisayarımı hep öle kapatıyorum hiç yalıtkanlar özelliği kaybetmiyor ? neden ?''
pragrafta :)

Barış
19-11-2009, 08:43   |  #8  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
sadece elektronik dersigörmekle iş bitmiyor..Biraz da güzel bi bilgisayar tamircisindeçalışsaydınız , anakart arızalarınıda bilirdiniz..Yukarıdaanlattıklarımı iyi okuyun , sorduğunuz soru yada düşündüğünüz şeyi orada yazdım
''He diyeceksiniz ben bilgisayarımı hep öle kapatıyorum hiç yalıtkanlar özelliği kaybetmiyor ? neden ?''
pragrafta :)

Evet çalıştım güney köprüsüne kadar değişiklik bile yaptım. Neyse fazla polemik yapıp devam etmiycem.
Anakart arızalıdır ^^ Kısa devre vardır. Kablo kopuktur vs.vs.

İyi Forumlar.

OSMAN BAĞÇEVAN
19-11-2009, 08:47   |  #9  
Denetmen
6,606 mesaj

yok estağfullah..yanlış anlamayın..Ben bildiklerimi söledim , sizde sölersiniz,söleyeceksiniz tabi ki..
polemik yapmıyorum ben , sizde öle algılamayın...benim hatam varsa söleyin , sizin hatanız varsada isterseniz sölerim..önemli olan bilgiye ulaşmak...son yazdığınız yanıtta kalbinizin kırdığımı anlıyorum..Hatam varsa affola....

Barış
19-11-2009, 08:51   |  #10  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
yok estağfullah..yanlış anlamayın..Ben bildiklerimi söledim , sizde sölersiniz,söleyeceksiniz tabi ki..
polemik yapmıyorum ben , sizde öle algılamayın...benim hatam varsa söleyin , sizin hatanız varsada isterseniz sölerim..önemli olan bilgiye ulaşmak...son yazdığınız yanıtta kalbinizin kırdığımı anlıyorum..Hatam varsa affola....

Hayır hata için demiyorum çok az bilgi ile kesin yanıt verilmiş sadece onu demek istedim.
Haklısınız Power basılı tutarak kapatmak faydalı birşey değildir. Kısa sürede güç kesilerek zarar verebilir ama bu zararın ben kısa devre olacağını düşünmedim. Hdd'e zarar verebilir kafa düşebilir veya ram problem çıkarabilir demek istediğim kısa devre olayıydı.

İşletim sistem dosyalarına zarar vererekde başlangıçı veya açılışı bozabilir.

Neyse... Umarım arkadaşın sorunu çözülür.

OSMAN BAĞÇEVAN
19-11-2009, 09:10   |  #11  
Denetmen
6,606 mesaj

1.hdd :
hdd çalışmazsa bile görüntü gelir..
2.ram : ram bozuk olsa da , çalışmıyor olsada bilgisayar açılır
3.işletim sistemi:işletim sistemi bozuk olsada görüntü yine gelir..
benim düşüncem böle olduğu için direk kısa devreden düşündüm..sizin düşüncenize de saygı duyarım...

Barış
19-11-2009, 09:24   |  #12  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj

Görüntü gelip gelmemesi konusunda veya çalışması konusundada birşey demedim.
Sadece güç kaynagına anakartı tak yine çalışır teoride ^^
Neyse kişi döner elbet sorunu çözdügü zaman.