acil yardım hard diskte xp uyumlu bölüm nasıl oluş

Tuuna
30-05-2007, 01:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Benim bir sorunum war ve acale yardım gerekli. bilgisayar pert oldu ve kullanamıyorum:)
Sorunum: bilgisayarı yeniden kuracaktım imaj almıştım acronis onu dediyeyim dedim ama kurdu bitti sonra çalışmadı. tekrer yaptım yine çalışmadı. bu sefer xp cdsini taktım. 'c' bölümü 'd' olmuş 'd'de 'c'. dolayısıyla d ye kurmaya çalıştım ama windows xp uyumlu bir bölüm yok diye mesaj geldi. bölümü sildim tekrar oluşturdum yine olmadı.
baştan başladım onar dedim ve c ye dos'ta format attım. c bu sefer benim eski c olarak görünmeye başladı ama yine kurmak istediğimde bu bölümde windows xp uyumlu bir bölüm yok diyo. format attıktan sonra NTFS görünüyor.
siliyorum oluşturuyorum ama yine olmuyo yine olmuyo. kafayı yemek üzereyim lütfen bana bi cvp yazın tezim war bilgisayarda. nasıl kuarabilirim bilgisayarımı tekrar.

salih_tuna@hotmail.com ilgi ve alakanız için teş. ederim ii çalışmalar.

5734L7H
30-05-2007, 01:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
426 mesaj

Tek çözüm bütünleştirip tekrar bölmek gibi görünüyor.Anlattıklarına bakılırsa harddisk başlangıç boot sektörlerini değiştirmiş.Bunu yapmadan önce harddiskini başka bilgisayara takıp tezini kurtar

benersince
30-05-2007, 07:49   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

evet buda bi çözüm disk bölümlerine baktınmı örnegin d ye xp yi kuramamanın nedeni mantıksal olması sisteme çevirirsen dye kurabilirsin birde c nin durumunu kontrol et..

mhmtkrc
30-05-2007, 09:39   |  #4  
Üye
74 mesaj

bence bide sata mı idemi onu ogren... sata ise bazı anakartlarda sata raid yukklemen gerekli diye düşünüyorum.. imajla olmuyo zaten... yukleme asamasında F6 tusuna sordugu zaman basıp sata raidi yuklemelisin, anakartın cdsinde bulacagın programla disket olusturabilrsin...

Borga-x
30-05-2007, 10:12   |  #5  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Arkadaşın sata raid ile alakası yok RAİD kullanmıyokı.HDD Birleştirip tekrar bölümle ve sistemini C sürücüne kur.

erkanc
30-05-2007, 10:15   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj
5734L7H
Tek çözüm bütünleştirip tekrar bölmek gibi görünüyor.Anlattıklarına bakılırsa harddisk başlangıç boot sektörlerini değiştirmiş.Bunu yapmadan önce harddiskini başka bilgisayara takıp tezini
evet bence de etkin ve kesin çözüm bu

Tuuna
30-05-2007, 18:13   |  #7  
OP Taze Üye
3 mesaj

bilgisayarım masaüstü değil notebook sanırım satadır.
ben 'd'yi aslında c olan kısmı tekrar böldüm ve bu sefer kurmaya calıştım biçimlendirmek istiyormusunuz diye soruyo ntfs biçimlendiriyorum kur dosyaları atılıyor bilgisayar kapanıp tekrar açılıyor "cd den yüklemek için bir tuşa basın" diyor ben basmıyorum ama orada takılıp kalıyor yani yükleme işlemine geçmiyor. bazende kur dosyalarını attıktan sonra "bir tuşa basın" sorusu gelmeden tekrar kurma işlemine başlıyor. ben bu bilgisayarı nasıl kurtarabilirim bide RAID ne demek?

ACİL:((((

Borga-x
30-05-2007, 18:33   |  #8  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Senın raıd'le bır alakan yok arkadaşım. Sen komple HDD birşetireceksın ve tekrar bölümlendireceksın. Makinanı başlatırken XP CD'sını koy ve format atar gıbı devam et.Partıtonlara geldıgınde c ve D surucusune delete par.. de Daha sonra HDD mıktarı kadar sayıyı gır , 8mb kendısı için ayrıacaktır. bu sorun değil. Create partiton diyip c ve d suruculerını tekrar bölümle sonrasını biliyorsun. XP kur ve br hdd kurtarma programı ile d surucundekı bılgılerı kurtar.

Tuuna
30-05-2007, 22:12   |  #9  
OP Taze Üye
3 mesaj

yanlışlıkla d'ye format attım arkadaşlar bütün emeğim gitti. hangi proğramla bunu geri alabilirim. çok önemli... lütfen açıklayıcı bir cvp...
:((((((((((

5734L7H
31-05-2007, 01:04   |  #10  
Yıllanmış Üye
426 mesaj

PC İnspector file recovery ya da ontrack data recovery  gibi programlarla verini kurtar bu sırada harddiskine sistem kurma
mümkünse başka bilgisayarda kurtar.Bu linke bir bak

Son Düzenleme: 5734L7H ~ 31 Mayıs 2007 01:05