Acil...!

anger
04-05-2006, 14:19   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
69 mesaj

Arkadaşlar bende fx5200 ekran kartı var.Ben bunu temizlerken biraz fanla işlemci arasını açtım acaba diyorum fanla ekran kartının işlemci arasında soğutucu bi sıvı varmıdır yada termik macun gibi  bi şey yoksa bi şey yokmudur çözemedim.Şu an kart yanar diye korkuyorum.Yani şöyle söyleyeyim işlemci ile fanın arasını gördüm yani resmen 2 yada 3 milim açtım bişey olurmu.Bişe olur diye kasa fanını kasanın yan tarafına aldım airduck çıkararak.Acil cevaplarınızı bekliyorum.Saolun.

Son Düzenleme: anger ~ 04 Mayıs 2006 14:23
CU_GS7
04-05-2006, 17:29   |  #2  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Sisteminin sıcaklıklarına bak öncelikle..
Çok yüksek değerler görürsen bir önlem düşünürsün..
SpeedFan programı ile veya BIOS`tan bakabilirsin..

make-believe
04-05-2006, 18:10   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj
anger
Arkadaşlar bende fx5200 ekran kartı var.Ben bunu temizlerken biraz fanla işlemci arasını açtım acaba diyorum fanla ekran kartının işlemci arasında soğutucu bi sıvı varmıdır yada termik macun gibi  bi şey yoksa bi şey yokmudur çözemedim.Şu an kart yanar diye korkuyorum.Yani şöyle söyleyeyim işlemci ile fanın arasını gördüm yani resmen 2 yada 3 milim açtım bişey olurmu.Bişe olur diye kasa fanını kasanın yan tarafına aldım airduck çıkararak.Acil cevaplarınızı bekliyorum.Saolun.
Ekran kartını soğutan fanın takılı olduğu bir heatsink var biliyorsunuz. Bu heatsink genelde bir thermal macunla işlemciye temas etmektedir.Böylece ısı iletimi daha çabuk heatsink'e aktarılabilir, ve daha verimli bir soğutma sağlanır. O yüzden sözünü ettiğin açıklık, işlemcinin ısısını aktaramayağı anlamına gelir. Bu noktaya dikkat edin.

anger
05-05-2006, 00:25   |  #4  
OP Üye
69 mesaj

Benim şu an ne yapmam gerekliyor tam olarak.

make-believe
05-05-2006, 00:43   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj
anger
Benim şu an ne yapmam gerekliyor tam olarak.
Heatsink'i ekran kartının işlemcisine tekrar oturtmaya çalışın. Heatsink'in kenarlarında board'a giren sıkıştırma pinleri var.