açılış hızlandırma

ebuzer25
08-04-2008, 18:09   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
161 mesaj

bu vista iyi güzel de bildiginiz gibi açılışı çok yavaş ben pc yaklaşık 1,5 dk açılıyor.tabi bu bıraz pc özelliklerine bağlı ama bu hızlandıracak iyi bir ayar bilen varsa söylesin.tabi klasik cevaplar olmasın  başlangıç  programları azat gibi..

Alibaba
08-04-2008, 20:26   |  #2  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

1:30 dakika gerçekten aşırı bir gecikme. vistayı FAT32 dosya sistemini NTFS e convert ederek mi kurdun? dosya sistemin nedir, cluster boyu nedir? microsoft çok uyanıktır FAT32 gibi NTFS olmayan bir sistemi NTFS e çevirip sistem kurarken cluster boyu uyumsuzluklarından kolayca kurtulmak için bir sektör=bir cluster deyip diski bir anda mikroskopik parsellere ayırıyor ondan sonra sistem o minik minik clusterlardan birkaçyüz MB dosya okuyana kadar binlerce IO yapıp felç oluyor. her bir IO nun ortalama 10milisaniye gibi bir gecikmeyle yapıldığını da bilmek lazım. açılırken gözlemin nedir diskin ledi sürekli yanık mı yoksa öyle ruhsuzca bi cihazın timeout olmasını ya da standup olmasını mı bekliyor. mucize sopamı bilgisayarına şaklatıp 20 saniyede açılmasını sağlamak isterdim ama uzaktan şaklatma sistemini henüz geliştiremedim.

Aras Yurtman
11-04-2008, 10:33   |  #3  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Bir de "Bilgisayarı Kapat" komutu yerine "Hazırda Beklet"i kullanmayı dene. Hazırda beklemeden uyanma süresi, XP'de ve özellikle de Vista'da, bilgisayarın sıfırdan açılma süresinden çok daha kısa.
(NOT: Hazırda bekleme modunda, aynı "Bilgisayarı Kapat"ta olduğu gibi hiçbir donanım açık kalmaz; yani AC bağlantısını kesebilirsiniz, laptoplarda ise pili harcamaz.)

Son Düzenleme: Aras Yurtman ~ 11 Nisan 2008 10:34
ebuzer25
11-04-2008, 12:27   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
161 mesaj

verdigin bilgiye tşk. ben gereksiz enerji harcamasın diye kullanmayordum . galiba gündüzleri bunu kullanmak en mantıklısı.
birde bilen varsa açılış sırasında gidip gelen çubuklar varya onların sayısını düşeren bir ayar okumuştum daha sonra bulamadım bilen varsa yazsın .
son olarak 1,5 dk demişim tam ölçüm yaptım 2 dk açılıyor.arkadaş elle çaklatma yöntemini geliştirirse windows sada satsın belkı işe yarar ve vista çıkmadan önce yapılan xp den daha hızlı açılacak yalanından da kurtulurlar bu sayede

Aras Yurtman
11-04-2008, 13:04   |  #5  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

İki modda da enerji tüketimi aynıdır.

Yalnızca "Bekleme" modunda anakart kısmen çalışır (RAM'ler çalışır). "Hazırda Bekleme" ve "Bilgisayarı Kapat" modlarının donanımsal olarak bir farkı yoktur; enerji tüketimleri de aynıdır (neredeyse sıfır).

"Bekleme" modunda bilgisayarın az enerji harcaması için ise Aygıt Yöneticisi'nde tüm aygıtların özelliklerinde (varsa) "Güç tasarrufu için bilgisayar bu aygıtı kapatsın" işaretlenmelidir.

Bu konu ile ilgili daha önce birkaç konuda daha açıklama yapmıştım:

Son Düzenleme: Aras Yurtman ~ 11 Nisan 2008 13:05