Açılışta siyah ekran ve kapanmama sorunu

maviseans
24-10-2011, 19:10   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Arkadaşlar ACER ASPİRE 5740G laptopum var, yaklaşık 10 gün önce bilgisayara format attım ve 32 bit WİN 7 Ultimate yükledim (öncesi 64 bit WİN 7 Ultimate vardı) ancak bigisayar donanımlarında problem yaşadım ve tekrar 64 bitlik olanı kurdum, ancak ne olduysa bundan sonra oldu, sorunum aynen şöyle;
1. bilgisayar açılırken WİNDOWS BAŞLATILIYOR ekranından önceki siyah ekranda yaklaşık 2 dakika bekliyor ve sonra windows açılıyor,
2. Bilgisayara kapat komutunu verince bilgisayar 2 saniye içinde kapanıyor, ancak fan çalışmaya ve bişgisayarın tüm ışıkları (HDD, wireles vb) ışıkları yanmaya devam ediyor, fişi çekmeden veya güç düğmesine kapatmadan da kapanmıyor.
3. Daha önce herhangi bir sorun olmayan sistem aygıtmarından "İntel(R) Management Engine İnterface" isimli donanımın ise üzerinde sarı ünlem işareti var ve bu aygıt başlatılamıyor uyarısı veriyor (orjinal sürücüsünü defalarca kaldırdım tekrar yüklerim yine düzelmedi, bu sorunda zaten yukardaki sorunlar ile aynı anda başladı)

Sorun ile ilgili yaptığım araştırmalar sonucunda
1. bilgisayarın HDD sini değitirdim, (sıfır hdd aldım) (bad sektör testinde arıza görünmüyor)
2. Biosu güncelledim,
3. Yaklaşık 5 defa format attım (XP-win 98) yine düzelmedi,
4. XP de denedim yine aynı sorun devam edince donanımsal bir arıza olduğuna anladım ama hangi donanım??? ve çözümü?
5. Sorun şarj cihazında veyua pilde diye düşündüm, onlarıda değiştirdim yine olmadı,
6. bilgisayarın ısı değerleri normal seviyelerde (CPU 30-35 , HDD 40-45 derece seviyelrinde, ayrıca ek soğutucu fan ile kullanıyorum)
DELİRECEĞİM ARTIK ARKADAŞLAR BİR ÇÖZÜMMMMMM, (bulunduğum yer çok küçük bir ilçe olduğundan bilgisayardan anlayan iyi bir tamirci de olmayınca yardımlarınız benim için çok önemli)

BİLGİSAYARIN ÖZELLİKLERİ:
Bilgisayar Türü: ACPI x64-based PC (Mobile) ( İntel Core İ3 Processor 330 M, 2,13 GHZ, 1066 MHZ FSB, 3 GB Ram)
Anakart Adı: Acer Aspire 5740
HDD:Seagate Momentus XT 500GB 7200RPM 32MB Solid Hybrid Disk (ST95005620AS)
Ekran Kartı: Ati Radeon HD 5470 (512 Mb)