ad deiştirme hatası

HPQ-User
20-05-2009, 07:24   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

fatih sormuş:
bilgisyara program vb şeyler indirdiğimde adını deiştirmek isteyince dosya uzantısının adını deiştirmek dosyanın kullanılmamasına sebeb açabilir diyo örneğin firefox indirdim 2 tane wardı dierine türkçe yazdım dosya çalışmadı yardım lütfen açıklayıcı

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
512 ekran kartı
1gd ddr2 ram
250 gb harddisk
3.4 işlemci

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.5) Gecko/2008120122 Firefox/3.0.5

Mustafa Deniz
20-05-2009, 09:16   |  #2  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj
HPQ-User
fatih sormuş:
bilgisyara program vb şeyler indirdiğimde adını deiştirmek isteyince dosya uzantısının adını deiştirmek dosyanın kullanılmamasına sebeb açabilir diyo
Doğru diyo Gözünü devirmiş
Bilgisayarda kayıtlı dosyaların %99'unda uzantı vardır. Uzantıyı bir dosyanın soyadı gibi düşünelim. Örneğin resim dosyan var ismi fatih ise soyadı jpg olur yani o dasyanın açılması için fatih.jpg olur. uzantılar dosya isminden sonra nokta (.) işaretinden sonra yazılır genellikle üç harfli olur.
Bir uzantı dosyanın bilgisayara tanıtılması için gereklidir, yani bilgisayar dosyanın hangi programla açılacağına ne işe yaradığına uzantıyla karar verir. umarım uzantı konusunu basit bir şekilde anlatabildimBeğendim.
Şimdi sorununa gelelim önce firefoxdaki isim verdiğin dosyanın sonuna nokta koy ve noktadan sonra exe yaz.
Örnek= Firefox Türkçe.exe
Eğer nokta ve uzantılarla uğraşmak istemiyorsan Belgelerimi aç, buradan Araçlar/klasör seçenekleri/görünüm/ sekmesindeki "Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" kutucuğunu doldur tamam bas.
Aşağıda resim ile anlatıyorum numara sırasını takip edebilirsin:

Son Düzenleme: Mustafa Deniz ~ 20 Mayıs 2009 09:18