Adobe'un yeni Acrobat'ı PDF'i değiştiriyor

CHIP Online
26-06-2008, 03:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

PDF'ler artık çok farklı: Adobe, Temmuz'da beklediğimiz Acrobat 9'u dün piyasaya sürdü.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Adob ... istiriyor_7496.html

Adobe, daha önce Temmuz ayında piyasada olacağını duyurduğu Acrobat 9'u, sürpriz yaparak dün satışa sundu. Acrobat 9, beklenildiği gibi, PDF oluşturma ve paylaşma işlemlerinde devrim niteliğinde yeni özelliklerle birlikte geldi.

En önemlik yenilik, artık Acrobat 9 ile oluşturulan PDF dosyalarına Flash Player uyumlu video ve animasyonların eklenebiliyor olması. Hatta kullanıcılar, . Mov ve .Wmv dosyalarını da Flash dosyasına dönüştürüp PDF'lerin içerisinde kullanabiliyor. Ses dosyaları ve 3 boyutlu modeller de, yeni Acrobat sayesinde PDF'lere entegre edilebiliyor.

Acrobat 9 ile birlikte gelen diğer bir yenilik ise, kullanıcıların gerçek zamanlı olarak dosya paylaşımı yapabilecek olması.

Acrobat 9 piyasaya Windows işletim sistemi için 3 farklı sürüm olarak çıktı. Bu sürümler, 699 Dolara satılan Acrobat 9 Pro Extended, 499 Dolara satılan Acrobat 9 Pro ve 299 Dolara satılan Acrobat 9 Standard. Tabi dileyenler, daha uygun fiyatlar karşılığında önceki sürümden yükseltme yapma şansına da sahip.

Merakla beklenen Acrobat Reader 9 ise Temmuz ayında hazır olacak. Yeni Reader, Acrobat 9'un yetenekleriyle de doğru orantılı olarak, PDF dosyalarındaki tüm multimedya öğelerini destekleyecek.


Tüm konu: Adobe'un yeni Acrobat'ı PDF'i değiştiriyor

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: PDF dosyalarına multimedya öğeleri eklemek, formatın hantallaşması anlamına gelebilir mi?

Banned
26-06-2008, 08:48   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2008

Özellik eklemeden ziyade yok yere sistemi kasmaktan kurtardıysa yeterlidir. Yinede acaba o kadar ücretsiz program varken para veripte kullanmak isteyeceğimiz kadar özellik eklenmişmidir? Hayır. Özel işlemlerde kullanmayan standart kullanıcılar için hala gereksiz bir yazo-ılım olduğu düşüncesindeyim.Foxit de devam.