ADSL bağlama sorunu!!!

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
aydinaa
13-07-2004, 14:04   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Herkese kolay gelsin.Benim sorunum bilgisayar bağlantısı kimse bu sorunun tam açıklamasını
yapmıyor.İki bil. birbirine bağlıcaz ama bizim isteğimiz iki bilgisayarında internete
bağlanabilmesi yani bir bilgisayar kapalıyken diğerinin nete girebilmesidir.Anladığınız gibi
tek bilgisayar(ana bilgisayar) üzerinden dağıtım istemiyoruz.ADSL bağlantı kurmayı
düşünüyoruz.Elimizde sadece zoom 5510 modem bulunmaktadır.Ethernet kartı almadık. Ethernet
kartı modeli söylerseniz sevinirim? Bide switch nedir? Almamız gerekiyor mu? Hub da almaız
gerekicek mi?Son olarak kablo bağlantısını ve nerden temin ediceğimiz ne tür kablo
alıcağımızı anlatırsanız çok memnun olucam.Şimdiden yardımcı olanlara teşekkür ederim.Kahkaha

s_man
14-07-2004, 00:27   |  #2  
Yıllanmış Üye
218 mesaj

bu 5510 hangisi bilmiyorum keşke x3-4-5 olarak söyleseydin, bende x5 var mesela, kullanması çok kolay.Onu almanı tavsiye ederdim ama almışın artık.Önce paylaşım yapman için modemin router özelliği olması lazım, varsa bunu bir switche bağlıcaksın çapraz bağlantıyla.Sonra switchlerin portlarına 2 bilgisayarı düz bağlıcaksın.Switch dediğimiz, ağ kurulumuna yarayan ve ağdaki bilgisayarların ethernet kartlarından gelen cat5 kablonun rj45 jag ile bağlandığı küçük bir kutu deyim.
Hepsi bu , eğer bu yazıda anlamadığın yerler varsa, bilen birine yaptırırsan iyi olur

Banned
14-07-2004, 11:57   |  #3  
Banlandı
1,133 mesaj

İşimiz Zor ama başlayalım

Alınacaklar ve Elde Olanlar
1. Bir Adet USB modem (Elimizde var)
2. kaç tane makina varsa her biri için eternet (on board üzerinde olabilir yoksa Surecom 8139)
3. Bir adet Swich Surecom 8 port (makine sayısı 8 den fazla ise 16 port)
4. Her makineden Swishe Paralel CAT5 kablo çekilecek.

bundan sonra için hangi windows sürümünü kullanıyorsun onu söyle. Ana makine olacak makinede hangi windows olacak.

Not: kullanmış olduğun ADSL modem sadece USB desteklidir. Bu durumdan dolayı sistemlerden birinin ana makine olması lazım. eğer modem değiştirme şansın varsa önerileri yazıyorum. 3com, Siemens, Zoom x4-x5 almanı öneririm. bu modemlerden biri olduğunda sistemlerden hangisinin kapalı olması önemli değil.