Adsl böyle de bağlanır...

mcafee23 ayrılmıştır
07-05-2010, 01:36   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

bugün adsl modem kurmaya gittiğim bir işyerindeki ilgili kişiye internet ve telefon için aynı hattın kullanılabildiğini söylediklerinde ilgili kişi telefoncusuna duvar içi paralel telefon hattı çektirmiş
yetkili kişi duvarların yeni sıvandığını duvarı kırma yada ekstra bir kablo çekme ihtimalimin olmadığını söyleyince splitter'ı nereye takacağımızı ilk önce şaşırdım.

modemi taktığımda telefonda parazit oluyordu,splitter'ı telefona takınca internet bağlantısı kesiliyordu. Çünkü paralel bağlantıdan her iki tarafa da geçiş vardı ve dsl ile telefon sinyalini ayıramıyordum.Aşağıya çizdiğim tabloda ki gibi net bir durum da yoktu ortada tesisat network hattı ile iyice karışmıştı
10 dk'lık bir beyin fırtınasından sonra aslında çok basit ama pek uygulanmayan birşey buldum.Çift splitter'la işi çözdüm.
Sizde birgün böyle birşey ile zor durumda kalırsanız bu şekilde bir bağlantı kurabilirsiniz.Sorunsuz çalışıyor.

2 noktasındaki splitter takılmayınca telefon sorunsuz ama dsl kesiliyor
3 noktasındaki splitter takılmayınca dsl sorunsuz ama telefon parazitli
NORMAL BAĞLANTI İÇİN DUVAR İÇİ 1 NOKTASINDA BİR ADET SPLİTTER GEREKLİ VE YETERLİ

Belki bunu daha önce deneyen veya bilen vardır.Ama ben bunca senedir ilk defa yaptım.

Burada telefon ve dsl için hat çekmesi gerektiği söylenen ve elektrikçi ya da telefoncu geçinen teknisyenin aklına şaşarım.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 07 Mayıs 2010 01:53
Atilla Sarıtaş
07-05-2010, 04:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Yorumsuz :)

şafak89
07-05-2010, 16:02   |  #3  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
2,522 mesaj

bende öyle bağlamışsım ;)
tabi artık fiberdeyim :D

nonpasaran
07-05-2010, 17:25   |  #4  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
1,216 mesaj

İyi akıl etmişsin bravo Alkış
bu bir japon un başına gelseydi olacakları yazayım sana;
1-Önce bütün talimatları gözden geçirip böyle bir durumda ne yapılacağının belirtilip belirtilmediğine bakar.
2-Sonra böyle bir şey bulamazsa etraftaki diğer japonları toplar bir fikir teatisinde bulunur.
3-Bir tanesinin aklına gelse bile güvenlik testleri yapılmadığı için uygulamayı sakıncalı bulur.
3-Japonya ya mail atıp durumu açıklar ve talimat bekler.
4-Japonyada bir eleman bütün dünya literatürünü tarar ve böyle bir uygulama olup olmadığını denetler.
5-Bulamazsa uygulamanın güvensiz olacağına dair geri dönüş yapar.
6-Japonlar tekrar toplanır ve duvarı ykmanın ve tesisatın tekrar döşenmesinekarar vrirler.
7-Bunu yaptıktan sonra bu durumu bütün dünyada ki fabrikalara rapor edip bundan sonra yapılacak bütün duvarlarda olası böyle bir durumun olmaması için bir kayzen oluştururlar

bütün bunlardan sonra,

8-Bunun daha evvel nasıl düşünülemediğine dair büyük bir telaş başlar
bunun gibi onlarca adım bir  daha böyle ön görülemeyen durumlarla karşılaşılmaması için tekrarlanır.
Ve en sonunda bu garantiye alındıktan sonra huzur içinde yeni işlere yelken açılır.

Bu bahsettiğim adamlar da sıradan işçiler değil dünya çapında mühendislerdir.
Ben bunlarla uğraşmaktan bıktım....

Son Düzenleme: nonpasaran ~ 07 Mayıs 2010 17:26
mcafee23 ayrılmıştır
07-05-2010, 18:26   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
3,717 mesaj
Alıntı: nonpasaran  

İyi akıl etmişsin bravo Alkış
bu bir japon un başına gelseydi olacakları yazayım sana;
1-Önce bütün talimatları gözden geçirip böyle bir durumda ne yapılacağının belirtilip belirtilmediğine bakar.
2-Sonra böyle bir şey bulamazsa etraftaki diğer japonları toplar bir fikir teatisinde bulunur.
3-Bir tanesinin aklına gelse bile güvenlik testleri yapılmadığı için uygulamayı sakıncalı bulur.
3-Japonya ya mail atıp durumu açıklar ve talimat bekler.
4-Japonyada bir eleman bütün dünya literatürünü tarar ve böyle bir uygulama olup olmadığını denetler.
5-Bulamazsa uygulamanın güvensiz olacağına dair geri dönüş yapar.
6-Japonlar tekrar toplanır ve duvarı ykmanın ve tesisatın tekrar döşenmesinekarar vrirler.
7-Bunu yaptıktan sonra bu durumu bütün dünyada ki fabrikalara rapor edip bundan sonra yapılacak bütün duvarlarda olası böyle bir durumun olmaması için bir kayzen oluştururlar

bütün bunlardan sonra,

8-Bunun daha evvel nasıl düşünülemediğine dair büyük bir telaş başlar
bunun gibi onlarca adım bir  daha böyle ön görülemeyen durumlarla karşılaşılmaması için tekrarlanır.
Ve en sonunda bu garantiye alındıktan sonra huzur içinde yeni işlere yelken açılır.

Bu bahsettiğim adamlar da sıradan işçiler değil dünya çapında mühendislerdir.
Ben bunlarla uğraşmaktan bıktım....

bu da güzelmiş :) aynen öyle aslında japon işleri