ADSL SORUNU =(

HPQ-User
18-06-2008, 18:45   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

manyaksx sormuş:

SeLam

Bir işletme yerinde çalışıyorum malum cogu seyi günümüzde herşeyi internette yapıyoruz fakat ben yapamıyorum simdilik 1 dk ya da 5 dk bir bağlantım kopuyor adsl değiştim olmadı kabloları değiştim olmadı modemi değiştim olmadı 2 kez reset attım pc ye olmadı bıos ayarlarını sıfırladım baştan yaptım ama yine olmadı ..

4440375 aradım fakat sorunun asla onlarda kaynaklanmadıgını sölüyorlar ...

kafayı yiyecem bu arada modem olarak zyxel kullanıyorum 600 serisini ...

sizce ne yapmalıyım ttneti bırakmak mı yoksa pc 5 kattan aşagı mı atmak ?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
İşletim Sistemi Adı        Microsoft® Windows Vista™ Home Basic
Sürüm        6.0.6000 Yapı 6000
Diğer İşletim Sistemi Açıklaması        Kullanılamaz
İşletim Sistemi Üreticisi        Microsoft Corporation
Sistem Adı        HP-PC
Sistem Üreticisi        HP-Pavilion
Sistem Modeli        GJ448AA-AB8 a6120.tr
Sistem Türü        X86-based PC
İşlemci        Genuine Intel(R) CPU            2140  @ 1.60GHz, 1600 Mhz, 2 Çekirdek, 2 Mantıksal İşlemci
BIOS Sürümü/Tarihi        American Megatrends Inc. 5.13, 07.05.2007
SMBIOS Sürümü        2.4
Windows Dizini        C:\Windows
Sistem Dizini        C:\Windows\system32
Önyükleme Aygıtı        \Device\HarddiskVolume1
Yerel Ayar        Türkiye
Donanım Soyutlama Katmanı        Sürüm = "6.0.6000.16407"
Kullanıcı Adı        hp-PC\hp
Saat Dilimi        GTB Yaz Saati
Toplam Fiziksel Bellek        1.014,75 MB'a ulaştığında
Kullanılabilir Fiziksel Bellek        315,15 MB'a ulaştığında
Toplam Sanal Bellek        2,22 GB
Kullanılabilir Sanal Bellek        1,18 GB
Disk Belleği Dosyası Alanı        1,28 GB
Disk Belleği Dosyası        C:\pagefile.sys

biraz fazla oldu galiba kuusra bakmayın....

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.8.1.14) Gecko/20080404 Firefox/2.0.0.14

hiko91
18-06-2008, 18:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

tune up programını kurun buyuk faydası olcaktır

z_oneal
18-06-2008, 19:28   |  #3  
z_oneal avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
712 mesaj

Hımm evet tune-up belki çözüm olabilir. İlk çıkan menüden Tune up system optimizer gir altta 3 seçenek çıkacak burdan ilkine accelate.... buna tıkla ve bağlantı tipini seçip ileri diyerek yap bakalım olacak mı?

hiko91
18-06-2008, 19:35   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

eger kullanamazsan burda acıklaması var

gölge etme
19-06-2008, 08:56   |  #5  
gölge etme avatarı
Yıllanmış Üye
220 mesaj

telefon hattının koblolarını kontrolet .hiçbir paralel bağlantı olmadan direkt hattın koblosunu sliptır e tak.

mladenbmv
19-06-2008, 14:42   |  #6  
mladenbmv avatarı
Yıllanmış Üye
497 mesaj

telefon kablolarını değiştittir komle türk telekoma veya kendin değiştir evin içindeki kabloları.kuzende de aynı sorun oluyordu kaç sefer dedim kablolarda problem dinlemiyor benim modemi götürdüm gene hala modem de diyordu problem en sonunda zar zor deiştittirdim kabloları direkten eve gelen kabloalrla evin içindekiler düzeldi

one2one
19-06-2008, 15:13   |  #7  
Yıllanmış Üye
121 mesaj

bu sorun 2 gun once basıma geldı baglantı 5 dakıkaya bır gelıp gıdıyordu..kendılıgınden cozuldu bence ttnet ten kaynaklanan bırsey...

SaMaRRa
19-06-2008, 15:43   |  #8  
Yıllanmış Üye
208 mesaj

1-2 yıl önce benimde başıma gelmişti.üstelik 10-12 sn de bir bağlantı kopuyordu..sonra pc imde bir sürü virüs olduğunu fark ettim. sana tavsiyem norton08 i kur(denemede olsa)tüm sistemi tarat ve temizle.norton un vakti bittiğinde antivir ve ad-aware kullanmanı öneririm. ayrıca spybot1.5 (kayıt defteri koruması var) ve birde güvenlik duvarı(tavsiyem comodo) yükle..

Aras Yurtman
19-06-2008, 17:05   |  #9  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Modem bilgisayara Ethernet (ağ) bağlantısı ile bağlanıyorsa bilgisayardaki sorunlar ya da virüsler modemin ADSL bağlantısını kesemez çünkü modem bilgisayar olmadan da çalışır. Eğer bu tür bir modem kullanıyorsan ve modemin ADSL ışığı bazen sönüyorsa sorun kesinlikle bilgisayarda değildir. Bu durumda sık karşılaşılan sorunlar, telefon hattının kalitesiz olması (sorun sizde ya da TT hatlarında olabilir), splitter'ın bozuk olması ya da yanlış bağlanması, modem ayarlarının yanlış yapılması ya da modem arızası olabilir.

Modemin ışıklarında bir değişme olmuyorsa, modem ayarlarında ADSL bağlantısı sürekli çalışır durumda gözüküyorsa sorun bilgisayarda ya da bilgisayar ile modem arasındaki ağ bağlantısındadır.

1-2 ay önce benim de başıma böyle bir olay gelmişti:

U.S. Robotics kablosuz USB printer server'lı modemimi 2 yıldır kullanıyordum. Birden bire ADSL bağlantısı sürekli olarak bağlanıp kesilmeye başladı ve internete aradaki 1-2 saniye boyunca girebiliyordum. Modemi tekrar kurdum, evin grişindeki telefon hattına direkt bağladım, yine aynı şey... TT'u aradım, sorun bağlantılarda dediler ve eve geldiler. Hatları aletle kontrol ettiler ve sinyal kalitesinin çok yüksek olduğunu söylediler. Evdeki tüm bağlantıları (bütün odalardaki telefon hatları, alarm sisteminin telefon girişi, ADSL modem) malzemeyi bizden alarak ücretsiz olarak yeniden kurdular. Ama yine düzelmedi. Sonra kendi ADSL modemlerini getirdiler ve o modem bağlanıyordu. Ben de modem arızalı diye yenisini aldım (Zyxel) ve hâlâ kullanıyorum. Hem de ADSL bağlantısını %100 verimle kullanıyorum. Sonra o arızalı modemi denemek için birisi aldı ve evinde o modemi sorunsuz bir şekilde kullanabildiğini söyledi. Modem yalnızca bizim evde çalışmıyor!

Yani böyle ilginç sorunlar olabiliyor.

Son Düzenleme: Aras Yurtman ~ 19 Haziran 2008 17:07
Erdinç18
19-06-2008, 21:11   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
400 mesaj

bence sorun elektirik olabilir.daha once karşılaştım yada eger hem tel hem adsl kulanıyosan kesin ondandır. olagan sorunlardan bunlar .

_AFD_
19-06-2008, 21:37   |  #11  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

format atmayı dene virüs bulunabilir. bence  en kökl en iyi çözüm.

titi_boss_14
19-06-2008, 22:25   |  #12  
Yıllanmış Üye
892 mesaj

tt adam gönderip o bölgeye gelen hatları kontrol eder sizin iş yerinize kadar gelen tüm kabloları kontrol eder telefon kutusuna bakar yanlış baglama varmı diye yoksa devam edip modem bağlantılarına modeme bilgisayara bilgisayrdaki internet ayarlarına bakar en son kabloların adsli kaldırmama sorunu varmı yokmu bakar aletlerle ölçüyorlar bizim komsuya olmustu kablolarda değişti en son parelel hat varmı bakar çünkübizim adslde oldu aynı bu yollar izlendi sonunda adam içeri girer girmez aynı numaralı farklı odalardaki telefonun bi tanesinin fişini çekti adsl ışıkları hepsi yandı

Tuğsan
19-06-2008, 22:43   |  #13  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj

merhaba,

Modemin eth. bağlantılı olduğunu farz ediyorum

Bağlantın koptuğu anda adsl/link ışığın sabit yanıyor mu ?

evet --> modemi pingle bak bakalım modemle bilg. arasında kopukluk varmı. Burada sorun yoksa modemin içine gir ve dış ip alıp alamadığına bak.Dış ip almış ve yine nete çıkamıyorsan. Dns lerini kontrol et, yine sorun devam ediyorsa virus yada ona benzer bir sorun olabilir,şayet bu zaman zaman yaşadığın birşeyse ufak bir ihtimaldir.
sorun çok büyük ihtimalle tt kaynaklıdır. Elinde farklı bir modem varsa dene en azından modemden emin ol.

Not:Zaman zaman bağlantı protokülünü değiştirmek ,
(pppoe llc yada pppoa vcmux )işe yarayabilir.En son bildigim bütün bağlantı tipleri PPPoE LLc olacaktı ama sen yinede bir dene.

hayır --> Paralel hat,telsiz telefon,alarm v.s o hattı kullanan ne varsa iptal et, hattı direk modeme bağla. sorun devam ederse masraf yapıp kabloları değiştirmeden önce tt 'yi ara gelsinler apartman içindeki ankastre kutusundan yada  daire içinden ölçsünler. Bina içi tesisatı yada modem arızası olabilir.

suskunkral42
20-06-2008, 01:34   |  #14  
Taze Üye
12 mesaj

arkadas suna dikkat et eger adsl telefon görüsmesi esnasında kesiliyor yeniden baglanıyorsa sorun paralel hattır su anda aynı sorun bende var (aslında sorun degil ilgisizlik :) ) ev iki katlı telefon yukarda in asagıda malum spliter kullanmıyo nezaman telefonla konussam kesiliyo  bi 5 ytl verip telfon alsam sorun hallolacak malum seninde iş yeri tlf susmuyosa baglantında sürekli kopar buna dikkat et eger tlf konusması esnasında kesiliyosa spliteri dogru yere tak
mesela santral varsa cıkısa degil girise tak santral yoksa paralel hatları iptal et