Aero hakkında..

Turx0
07-09-2007, 13:40   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Arkadaşlar bu aero dediğiniz şey nedir?Ne işe yarar.Açıklarmısınız...

uGuR.uK
07-09-2007, 13:57   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

aero windows vista'da bulunan ve windows'un görsel yapsına yeni efekler ve görsellikler katan, bunların yönetilmesini saglayan ve kullanıcılara daha fazla kolaylık saglayan bir ortamdır. Vista'daki o şeffaf pencereler, kişisel renkler, efekler vs. vistaya özgü görsel hersey bu aero tarafından saglanır ve yönetilir. Bir nevi görsel efek hizmeti diyebiliriz daha basitçe.

Vista'daki 3boyutlu pencere özelligi, kücük resimler halinde önizlemeler, ve pencerlerde geçiş yaparken hareketli görüntülerin olduğu gibi(yani durmadan) gösterilmesini sağlar.

Daha fazla bilgi istiyorsan:
http://www.microsoft.com/turkiye ... atures/default.mspx

(yazının bazı kısımları siteden alıntıdır;)

Son Düzenleme: uGuR.uK ~ 07 Eylül 2007 13:58
eolos
07-09-2007, 13:59   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

her bilgisayar desteklemez ayrıca biliyorsun vista saglam bir ram istiyor

Turx0
07-09-2007, 14:03   |  #4  
OP Taze Üye
14 mesaj

Peki bu aeroyu indirebiliyomuyuz? Ya da hani vista'da pencereler şeffaf açılıyo ya onu bulabilirmiyiz..!!!

uGuR.uK
07-09-2007, 14:13   |  #5  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

aero indirilebilen birşey deil, vista icinde yerlesik gelir ve sadece vista business, home premium ve ultimate'de calısır, vista basic ve oncesi(xp) isletim sistemlerinde yok ve olmicakta. ayrıca bu özellik güzelde bi sistem gerektirir.

ancak böyle efekleri ekstra programlarla saglayabilirsin:

benim önerilerim...

gökhan19
07-09-2007, 14:23   |  #6  
Yıllanmış Üye
997 mesaj
elazigli
aero indirilebilen birşey deil, vista icinde yerlesik gelir ve sadece vista business, home premium ve ultimate'de calısır, vista basic ve oncesi(xp) isletim sistemlerinde yok ve olmicakta. ayrıca bu özellik güzelde bi sistem gerektirir.

benim önerilerim...

128lik ekran kartı yeterli aero için.

uGuR.uK
07-09-2007, 14:39   |  #7  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
gökhan19
elazigli

benim önerilerim...

128lik diye ayırmak artık pekte doru degil, kartın asıl gucunu üstündeki gpu belirlio. yani diil 128, 256 olsa bile kartın ozellikleri(pixel shader, saat carpanları, frekansları vs.) yeterli olmadıgı sürece ne aero calısır nede aero altında oyunlar falan calısır. vistada akıcı bir performans icin en azından 7600gs(veya 8x serisinden 8600) gerekio nvidia tarafında(ati'yi bilmiorm hic kullanmadıgım icin ama bu kartın dengi bi kart yeter ondada). daha altı kartlarla vista'da "sadece" aero'yu calıstırabilirsiniz oda zor zoruna ve sistemi yorarak. bide oyun veya dvd filmler gibi grafik islem isteyen uygulamaları unutun yani...

Son Düzenleme: uGuR.uK ~ 07 Eylül 2007 14:39
gökhan19
07-09-2007, 15:06   |  #8  
Yıllanmış Üye
997 mesaj
elazigli
gökhan19
elazigli

benim önerilerim...

128lik diye ayırmak artık pekte doru degil, kartın asıl gucunu üstündeki gpu belirlio. yani diil 128, 256 olsa bile kartın ozellikleri(pixel shader, saat carpanları, frekansları vs.) yeterli olmadıgı sürece ne aero calısır nede aero altında oyunlar falan calısır. vistada akıcı bir performans icin en azından 7600gs(veya 8x serisinden 8600) gerekio nvidia tarafında(ati'yi bilmiorm hic kullanmadıgım icin ama bu kartın dengi bi kart yeter ondada). daha altı kartlarla vista'da "sadece" aero'yu calıstırabilirsiniz oda zor zoruna ve sistemi yorarak. bide oyun veya dvd filmler gibi grafik islem isteyen uygulamaları unutun yani...
Neden öyle uçtunki.
Benim ekran kartı nvidia geforce fx5500 256mb/256bit.Aeroyu mükemmel çalıştırıyor oyunlardada performansı çok yüksek.7600 biraz fazla uçmuşsun..
Burda önemli olan ekran kartının kaç bit olduğu.256mb ekran kartı 64bit se aeroyu unut ama bendeki 256mb ve 256bit..
Önemli olan önce kaç bit olduğu sonrada chipsetinin ne olduğu.Nvidialar için chipseti fxin altında olan kartlarda aeroyu unutun..

Son Düzenleme: gökhan19 ~ 07 Eylül 2007 15:09
Turx0
07-09-2007, 15:48   |  #9  
OP Taze Üye
14 mesaj

peki aero indirirsem bu resimlerdeki gibi gösterir mi?

Borga-x
07-09-2007, 15:58   |  #10  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Aeroyu ındıremezsın.Aero sadece ve sadece VISTA'nın ultımate, Home Pre ve Bussines modellerınde çalışıyor. XP içinde Elaziglının dedıgı gıbı programlar mevcut lutfen yaılanları oku ve öyle soru sor yada soru sorarken daha açık bır sekılde sorkı anlayalım..

gökhan19
07-09-2007, 15:58   |  #11  
Yıllanmış Üye
997 mesaj
Turx0
peki aero indirirsem bu resimlerdeki gibi gösterir mi?
Kardeşim dedikya aeroyu indiremiyosun vistanın içinde entegre olarak geliyor diye...

uGuR.uK
07-09-2007, 18:00   |  #12  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
gökhan19
elazigli
gökhan19
elazigli

benim önerilerim...

Neden öyle uçtunki.
Benim ekran kartı nvidia geforce fx5500 256mb/256bit.Aeroyu mükemmel çalıştırıyor oyunlardada performansı çok yüksek.7600 biraz fazla uçmuşsun..
Burda önemli olan ekran kartının kaç bit olduğu.256mb ekran kartı 64bit se aeroyu unut ama bendeki 256mb ve 256bit..
Önemli olan önce kaç bit olduğu sonrada chipsetinin ne olduğu.Nvidialar için chipseti fxin altında olan kartlarda aeroyu unutun..
ya birader 5500 kartla vistada hangi oyunu acmayı dusunuosunki? yapmısken iyisini yapcaksın. yoksa benim fazla fazla ucurmaya costurmaya niyetim yok ama bilgisayarda sadece aero'mu kullanıoruz? yani yanında oyundu dvd filmlerdi yüksek cozunurlukte goruntuler falan..... yapmısken iyisinden yapıcaksınki degsin...

Borga-x
07-09-2007, 18:07   |  #13  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Bende 6600GT vardı cokta guzel çalıştırıor ama bır turlu oyun kurup oynayamamıştım.O yuzden Vıstayı sildim. Zaten Vistasız Aero bir halta yaramıyor.Bosuna tartısıyorsunuz....
Soruyu soran kısı coktan çıkmıştır forumdan...

gökhan19
07-09-2007, 18:17   |  #14  
Yıllanmış Üye
997 mesaj
elazigli
gökhan19
elazigli
gökhan19
elazigli

benim önerilerim...

Neden öyle uçtunki.
ya birader 5500 kartla vistada hangi oyunu acmayı dusunuosunki? yapmısken iyisini yapcaksın. yoksa benim fazla fazla ucurmaya costurmaya niyetim yok ama bilgisayarda sadece aero'mu kullanıoruz? yani yanında oyundu dvd filmlerdi yüksek cozunurlukte goruntuler falan..... yapmısken iyisinden yapıcaksınki degsin...
Ben bu ekran kartıyla oyunlarıda oynuyorum dvdleride izliyorum grafik işlemlerinide yapıyorum aeroyuda çalıştırıyorum.Tamam 7600 daha iyidir ama 5500lede dediklerinin hepsini rahat bi şekilde yapıyorum.Hatta bizim arkadaşta 6200 var ama benim 5500de aero şeffaflığı daha iyi ayarlanabiliyor ve bendeki aero ondan daha şeffaf.Dediğim gibi önemli olan kaç bit olduğu ve chipseti..

gökhan19
07-09-2007, 18:22   |  #15  
Yıllanmış Üye
997 mesaj
Borga-x
Bende 6600GT vardı cokta guzel çalıştırıor ama bır turlu oyun kurup oynayamamıştım.O yuzden Vıstayı sildim. Zaten Vistasız Aero bir halta yaramıyor.Bosuna tartısıyorsunuz....
Soruyu soran kısı coktan çıkmıştır forumdan...
1-Vistasız aero değil aerosuz vista demek istedin heralde.Gerçektende aero kapalıyken vistada pencerelerin görünümü iğrenç ama aerolu görünüm gerçektende harika.
2-Vistada oyun oynayamamanın sebebi vistadaki gelen ekran kartı sürücüsünün beta olmasından kaynaklanıyor.Bende ilk başlarda oyun oynayamıyodum ekran kartının vista sürücüsünü yükleyip kurdum sonra call fo duty 2 nfs carbon şampiyonlar ligi vs. hepsini rahatlıkla oynadım.E tabi bide directx güncelleyeceksin...

Borga-x
07-09-2007, 18:53   |  #16  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Ben suruculerı buldum daha sonra vıstadayken ekran kartı suruculerını yuklerken salak vısta bana bu drıver vısta surumudur.sisteminiz bu sürücleri kabul etmıyo dedı ve cıktı kendı kendıme gülmeye başladım.Anlıcanız suruculer Vıstayı görmedi..Dedımkı bu Fısta bır b.ka yaramaz en ıyısı emektar XP'ye dönmek.. Zaten Su phenomlar cıksın yenı sistem toplıcam kendıme..

Son Düzenleme: Borga-x ~ 07 Eylül 2007 18:55
gökhan19
07-09-2007, 19:02   |  #17  
Yıllanmış Üye
997 mesaj
Borga-x
Ben suruculerı buldum daha sonra vıstadayken ekran kartı suruculerını yuklerken salak vısta bana bu drıver vısta surumudur.sisteminiz bu sürücleri kabul etmıyo dedı ve cıktı kendı kendıme gülmeye başladım.Anlıcanız suruculer Vıstayı görmedi..Dedımkı bu Fısta bır b.ka yaramaz en ıyısı emektar XP'ye dönmek.. Zaten Su phenomlar cıksın yenı sistem toplıcam kendıme..
Hehe vista onu banada yapmıştı.Biyerde sordum niye böyle yapıyo diye microsoft imzalamamışmı yoksa nvidia bişeyler yapmamışmı ne.Çocuk bana bi dosya verdi setupu rarla çıkardım klasöre sonra o dosyayı içine attım bu benim değil diyen vistanın dili tutuldu anında yükledi..GülüşGülüşGülüş

erfun06
09-09-2007, 00:39   |  #18  
Yeni Üye
23 mesaj

aero bu işletim sisteminde nasıl açılıyor. bunu söyleyin de biz de öğrenelim

gökhan19
09-09-2007, 01:11   |  #19  
Yıllanmış Üye
997 mesaj
erfun06
aero bu işletim sisteminde nasıl açılıyor. bunu söyleyin de biz de öğ
Eğer ekran kartın güçlü değilse aero vistanın ilk açılışında kapalı olabilir.
Açmak için:
Masaüstünde sağ tıkla kişiselleştirmeye tıkla açılan pencerede üstte pencere rengi ve görünümü var.Oradan aero açılıp şeffaflık derecesi falan ayarlanıyor..

berkeley38
09-09-2007, 16:25   |  #20  
Taze Üye
12 mesaj

arkadaşım aeroyu illa kullanacağım diyorsan vista transformation pack 6 veya7 yi yükle gayet güzel çalışıyor

uGuR.uK
09-09-2007, 19:02   |  #21  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
berkeley38
arkadaşım aeroyu illa kullanacağım diyorsan vista transformation pack 6 veya7 yi yükle gayet güzel çalışı
o programların efekleri gorselligi falan guzelde, hicbiri vista gibi deil ya, bende ilk basta ne gerek var boylede oluo diodm ama bi gordm vistayı canlı canlı, cok cok fark var arada hakkaten.....

Sefa Adak
09-09-2007, 20:39   |  #22  
Yıllanmış Üye
1,824 mesaj

Merhaba

Programlarla vistadaki görünüm oluşmuo gerçekten.Elazığlı nın dediği gibi vistada renkler canlı canlı oluo.En iyisi programla fln uğraşmıycaksın ve pc yi kasmıycaksın, Vistayı yükleyeceksin.

uGuR.uK
09-09-2007, 22:30   |  #23  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
Sefa Adak
Merhaba

Programlarla vistadaki görünüm oluşmuo gerçekten.Elazığlı nın dediği gibi vistada renkler canlı canlı oluo.En iyisi programla fln uğraşmıycaksın ve pc yi kasmıycaksın, Vistayı yükleyeceksin.

dimi ya, bide xp üzerine o tema programlarını falan kurdugunuzda kaybedilen sistem performansı, vista'da aero'yu acınca kaybelidenden daha fazla. o gorsel efekler xp'nin kendi icnde olmadıgı icin ekstaradan koymak ekstradan sistem kaynagı cekio, ama vista'da zaten var dolayısıyla acıldıgında xp'deki kayıp oranından daha az bi kayıp soz konusu...

cruelburaq
14-11-2007, 22:25   |  #24  
Taze Üye
16 mesaj

elazılı bu verdiğin likler varya aero benzeri 3d için  ben vista starter kullanıcısıyım dolasıyla aero yok oyuzden burdan indircem  işte sen hangi programı tavsiye edersin?

uGuR.uK
14-11-2007, 22:37   |  #25  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
cruelburaq
elazılı bu verdiğin likler varya aero benzeri 3d için  ben vista starter kullanıcısıyım dolasıyla aero yok oyuzden burdan indircem  işte sen hangi programı tavsiye edersin?
onceki konularda yazdıklarına cevap verdim orlara bak. ve starter kullanıosan bi bilgisayarda hicbi gorsel efek programı büyük ihtimal kaldırmaz seninki, ama illa deniceksen WindowBlinds'i oneririm.