Ağ kurmak (acil yardım)

A_k1n.u
16-07-2008, 11:51   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
227 mesaj

USR9105 SureConnect ADSL 4-Port Router modemim var komsularla birliklte ag kurmak istiyorum 4 ksiyiz hepimiz tüm türk telekom aboneligini kapatıp tek bi modemden nete baglanmayı düsünüyoz agı nasıl kurcaz lütfen yardım [*<]

Tuğsan
16-07-2008, 12:07   |  #2  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj

Bu ağ illegal olur. Tt haber aldıgında hattı iptal eder.

A_k1n.u
16-07-2008, 12:39   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
227 mesaj

tt kim be gelsinde iptal etsinde görem

A_k1n.u
16-07-2008, 12:44   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
227 mesaj

yardımcı olcak kisiler konuyla ilgili yazsın böle bos konusmasınlar pls yardım

ua_jesus
16-07-2008, 16:23   |  #5  
Üye
53 mesaj

hiç birine gerek yok. kimin hattından kullancaksanız neti onunki açık kalsın diğerlerini kapattırın. sonra birtane çoklu adsl modem (4portlu oluyo zaten çokluların çoğu) al ethernet kablolarınızı ona takıp nete bağlanın programsız ayarsız. aynı ip ile 4 pc bağlanacağı için bazı sorunlar yaşarsınız ama bağlantınızda düşme vs olmaz ancak bu bağlandı illegaldir ve yakalanırsan cezası büyük. dikkatli ol sadece

bektash
17-07-2008, 00:59   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

4 portlu modemden net dağıtma derim git bir tane 8 portlu hub al net akısını hub'tan ver boylesi daha sağlıklı olur. Bunu Turkiyede yapan binlerce kişi var gelip sizi bulucak değiller. Ayrıca İnet cafelerde aynı işlemi görüyor. Bir çoğu Kurumsal değil bireysel aboneler.

Tuğsan
17-07-2008, 01:21   |  #7  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
879 mesaj

Tt nin kurumsal aboneliği yok zaten.

Evet bunu kablolu yada kablosuz yaparsan, biri ihbar etmedikten sonra kimse bulamaz seni .

Sorun senin olaylara etik yaklaşımınla alakalı. Türkiyede  araba teybi çalanlarında %90 ı bulunmuyor diye , teyp çalmak hoş görülemez.

İnternet kafeler ise vergi mükellefi oluyorlar.

Keza şu neti paylaştırdığın kişilerden biri illegal birşey yaparsa ne olacak onu  düşündünüz mü? Birgün kapıda polis gel buraya derse..Sonra konu açma burada "imdat napıcam" diye..

Bir şey konuşurken birçok açıdan bakmanız gerekir.

Bu arada bunlar boş konuşmalar  gerçi,sana bir yardımı olamaz... Sana arkadaşlar oldukça  yardımcı olmuş zaten.

Son Düzenleme: Tuğsan ~ 17 Temmuz 2008 01:33
bektash
17-07-2008, 04:19   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj
Tuğsan
Tt nin kurumsal aboneliği yok zaten.

Evet bunu kablolu yada kablosuz yaparsan, biri ihbar etmedikten sonra kimse bulamaz seni .

Sorun senin olaylara etik yaklaşımınla alakalı. Türkiyede  araba teybi çalanlarında %90 ı bulunmuyor diye , teyp çalmak hoş görülemez.

İnternet kafeler ise vergi mükellefi oluyorlar.

Keza şu neti paylaştırdığın kişilerden biri illegal birşey yaparsa ne olacak onu  düşündünüz mü? Birgün kapıda polis gel buraya derse..Sonra konu açma burada "imdat napıcam" diye..

Bir şey konuşurken birçok açıdan bakmanız gerekir.

Bu arada bunlar boş konuşmalar  gerçi,sana bir yardımı olamaz... Sana arkadaşlar oldukça  yardımcı olmuş zaten.

TTnet'in kurumsal aboneliği var. Ezbere konuşmak çözüm değil. www.ttnet.net.tr adresini ziyaret edebilir.Sende görebilirsin. Ayrıca Yazmak yerine araştırmaya ve okumaya önem verseniz sizin için daha iyi olur.

Tuğsan
17-07-2008, 09:59   |  #9  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
879 mesaj

Evet benim demek istediğimde buydu ; ev ile iş yeri kullanıcını ayırt edemiyor. İş yerine gidip eve alıyormuş gibi gözükebilirsin..

Ama koca yazıda iki kelimeyi okuyupta neden yorum yapıyorsun..

bektash
Bunu Turkiyede yapan binlerce kişi var gelip sizi bulucak değiller. Ayrıca İnet cafelerde aynı işlemi görüyor. Bir çoğu Kurumsal değil bireysel aboneler.
Eeeee bunlarda bir yorum yapsana okuyarak cozume öğüt vereceğine. Bende sana bu tür suçlarla ilgili link verirdim ama , senin gibi komik duruma düşmek istemiyorum.

neden insanları illegal şeylere teşvik ediyorsun..

Hadi buna da bir cevap ver. Ama sen şimdi cümlemdeki imlalara filan takılırsın..

A_k1n.u
18-07-2008, 13:14   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
227 mesaj

hakkaten cok yardımcı oldunuz

bektash
20-07-2008, 02:20   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,997 mesaj

Tuğsan Sen bana 100 tane link'te versen Bana bir anlam ifade etmez arkadaşım. Açık Oylama Yapalım ;
Evet Arkadaşlar Dürüst olarak Soyleyin  Bir İnternet kullanıcısı olarak boyle bir durumda olsanız siz ne yapardınız ?

Tuğsan
20-07-2008, 02:31   |  #12  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
879 mesaj

Baştan demiştim bu etik değerle alakalı ... Sen bundan yoksunsan sana zaten diyecek birşeyim yok.

Son Düzenleme: Tuğsan ~ 20 Temmuz 2008 04:08
Tuğsan
20-07-2008, 02:35   |  #13  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
879 mesaj

İnsanlar, ülkeler, toplumlar ;yasalar,yazılı olan kanunular ve ahlak kuralları dahilinde yaşarlar. Birçoğumuzun abonesi olduğu TTnet adsl sözleşmesi derki; bağlantıyı hane dışına çıkartamazsın..Okudun mu sen hiç sözleşmeni?_ Bu şartları  imzaladığın sözleşmeyle kabul etmişsin. Daha ne konuşuyorsun... Beğenmiyorsan abone olmassın. Sana muhtaç değiller emin ol. Keza bir gün hattını kesip,hakkında işlem yaparlarsa ,gel foruma  aç oylama yap ozaman...

Nasıl bir bünyesin sen illegal birşey için oylama yapmaya kalkıyorsun. Tuhaf valla

Ama doğru geçen günde hakkımda iftira atıp o mesajları silmek zorunda kalmıştın.

Son Düzenleme: Tuğsan ~ 20 Temmuz 2008 04:10
A_k1n.u
26-07-2008, 11:38   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
227 mesaj

Ben bu baglantıyı yasal veya degil ben bu baglatıyı kurcam sizin böle bos tartısmanıza gerek yok bu tartımanın kimseye yararı yok size bi soru sorduk dogru düzgün bi cvp almadık nasıl yapılcak anlatırsın link falan verisin

tunalı
26-07-2008, 11:49   |  #15  
Taze Üye
3 mesaj

Arkaşım ilk önce hepsini ağ çalışma grubu ortak bir ağ adına geçir.Sonradan ağ bağlantılarından " ew veya küçük iş yeri ağı kur" bölümü tıkla gelen kurma sihirbazı sana yardımcı olacaktır.Bunları hepsini yapıyorsun.Sonra cihazı yeniden başlat.Eğer sana " ağda yinelenen bir ad var derse" bilgisayarım sağ tık özellikler /bilgisayar adı/değiştir" den isim değiştirip yeniden başlat bunları eksiksiz yaptıgın zaman 4 makine birbirini görüp ortak internet bağlantısı kurabilirsin...

Fatih_ARMAĞAN
26-07-2008, 11:50   |  #16  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

vatandaş soru sormuş cevap vermek istersin yada istemezsin yaptığı iş illegal yada değildir uyarır geçersin sorumluluk kişiyi bağlarr...

vatandaşın sorduğu soruya 4 portlı modemle ağ kurabilirmiyim..

buna cevap ise.

evet bahsettiğiniz hub ile 4 pc den  4 adet  kablo ile modeme bağlantı yaparsınız.. ve network ayarlarınız düzgün ise sorunsuz bir ağ elde etmiş olursunuz.

fakat size tavsiyem tüm pclerin ağ grupları aynı olsun

örnet   hepsi WORKGROUP   olabilir..

ve hepsine manuel ip vermenizi tavisye ederim.. modemin ip grubuna göre

örnek modemin ip sini 192.168.1.1 olarak kabul edersek

PC1 192.168.1.5
PC2 192.168.1.10
PC3 192.168.1.15
PC4 192.168.1.20

olarak yapabilirsiniz..

ağ maskesini 255.255.255.0

ağ geçidi ve yeğlenen dns e modemin ipsini vermeyi unutmayın...

bu konu size belki karmaşık gelebiir o zaman manuel ip vermeyebilirsiniz detay isterseniz yardımcı olabilirim..

fakat iyi bir hub alıp hubdan modeme bir kablo  ve diğer 4 pc de hub bağlarsan daha verimli bir ağ olabilir..  akıcı bir ağ içinde kaliteli cat5(ladox marka olabilir) kablo alın.

A_k1n.u
30-07-2008, 01:06   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
227 mesaj

bilgilerin icin cok tesekür ederim konuyu birazdaha acabilirmisin kardesim ag  baglatı kalitesi icin oto ıp iyi yoksa kendimi atamammı ve diger faktorler neler

Fatih_ARMAĞAN
30-07-2008, 11:08   |  #18  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

İp adreslerini kendiniz atarsanız daha verimli bir Ağ olur...
Tüm pclerin ağ grubunun aynı olmasına dikkat edin..
network oyunlarında vb. tip uygulamalarda sorun çıkmaması için
Ağdaki pclerin network özelliklerinde  IPX/SPX NETBIOS yüklü olsun .

CAT5 kabloların uclarında kullanacağınız RJ45 kaliteli olsun. ve RJ45 leri sağlam bir JACK pensesi ile çakınızki ileri dönük sorun çıkmasın..