Ağ Takibi Yapan Bir Freeware

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
CYSTEIN
05-04-2004, 08:16   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Merhabalar,

Chip Mart sayısında böyle bir konu vardı. Makaleden hiçbirşey anlamadım doğrusu. İlk anlatılan programın nasıl çalışacağı mantığının ne olacağını da çözemedim.

Ağ Takibi yapan ücretsiz ve Türkçe kaynağa sahip bir yazılım bilen var mı acaba? 15 bilgisayardan oluşan bir ağı yönetiyorum ve ağdaki hareketleri (özellikle internet trafiğini) öğrenmem gerekiyor.

Bilgisi olan arkadaşlardan cevap vermelerini rica ediyorum..

Saygılarımla..

lavyelas
05-04-2004, 09:18   |  #2  
Taze Üye
15 mesaj

ZxSniffer adında bir program kullanıyordum. Bu konuda çok başarılı bir program. Ağ üzerinde gerçekleşen bütün aktiviteleri hiç sorunsuz görüntüleme ve kaydetme yeteneğine sahip. Bir aralar kullanmıştım.
Google'dan Zxsniffer olarak arattığında programı indirebileceğin adresler görüntülenecektir.

Kolay gelsin.

CYSTEIN
05-04-2004, 09:28   |  #3  
OP Taze Üye
14 mesaj

Merhaba,

Hızlı cevabın için teşekkür ederim. Bu programı kullanmak için özel bir konfigürasyon falan var mı? Chipteki programın kullanılması için yüklendiği bilgisayarın ağa switch ile değil HUB ile bağlı olması gerektiği yazılı idi. Switchte sinyaller sadece ilgili porta gönderildiği için takip etmek mümkün olmuyormuş vs vs.

Saygılar..

CYSTEIN
05-04-2004, 11:36   |  #4  
OP Taze Üye
14 mesaj

Merhaba,

Programı bulup yükledim. Kalabalığı olmayan hoş bir program. Ama ekranda gördüklerimi anlamıyorum. Neyin neyi anlattığı konusunda verebilirseniz biraz bilgi rica ediyorum. Ne de olsa programı kullanmış birisiniz. Bir de switchle bu iş olmuyor. Sadece benim makinadaki hareketleri izleyebiliyor program. Ağda dolaşan tüm verileri görmek için bir hub bulmam gerekecek sanırım..

Saygılarımla..

CYSTEIN
05-04-2004, 11:40   |  #5  
OP Taze Üye
14 mesaj

Bu arada başka program önerisi olan var mı? ZxSniffer'da sadece IP numaraları ve Port Numaraları var. Site adresleri falan da görünse hoş olur.

Saygılarımla..

lavyelas
07-04-2004, 11:11   |  #6  
Taze Üye
15 mesaj

Eğer LAN'de bir internet bağlantısı paylaştırıyorsan ve de internet çıkışın bir bilgisayar üzerinden paylaşılıyorsa, bu bilgisayarın üzerine programı kurduğunda, diğer internete çıkan bilgisayarlar, internet istemlerini bu bilgisayar üzerinden gerçekleştirecekleri için hepsini sorunsuz görebilirsin. Bu durumda Switch veya hub olması farketmez.

Fakat ağa bağlı herhangi bir bilgisayar üzerinden tüm ağ trafiğini izlemek istiyorsan, bu durumda switch'le olmaz, hub olması lazım.

İzlemek istediğin bilgisayarın IP numarasını kesinlikle bilmen gerekiyor. Programın LOG'larında Source IP ve Destination IP'lere baktığında kimin ne yaptığını anlayabilirsin, şu an hatırladığım kadarı ile.

lavyelas
07-04-2004, 11:16   |  #7  
Taze Üye
15 mesaj

Chip dergisinin Şubat2004 sayısında bu konu ile ilgili çok detaylı bilgiler var. Tam senin istediğin programlar mevcut. Öyleki sadece ağ trafiğini izlemekle kalmıyorsun istersen istediğin ip no.yu bloke bile edebiliyorsun. Bence 2004/2 echip CD'sine ve derginin Şubat sayısına bir göz at.

Kolay gelsin......

CYSTEIN
08-04-2004, 12:10   |  #8  
OP Taze Üye
14 mesaj

Bu bilmeceden nasıl kurtulacağım bilmiyorum doğrusu. Öncelikle ilgin için teşekkür ederim.

Yönettiğim ağ ADSL Router tipi bir modemle internete çıkıyor. Bu aslında pek de hoş bir durum değil ama malzeme veya donanım alacak durumda değilim.

Modemim router tipi ve NAT özelliği ile bağlantımızı paylaştırıyoruz. Bu durumda bir kullanıcıyı nasıl kısıtlarım bunu çözmek zor. Bir proxy kurmamı salık vereceksiniz elbette ama proxy olarak kullanabileceğim bir bilgisayar ne yazık ki elimde yok. Böyle bir makinam var diyelim. Modeme ethernet üzerinden bağladığımda Ağdaki diğer makinaları Proxye nasıl bağlayacağım? Zira modemi ve bilgisayarı aynı Switche bağladığım anda modemin ip numarasını bilen kişi ağ geçidi olarak bunu girip dilediğince çıkar internete. Bunu engellemek için proxy olarak kullanacağım bilgisayara 2 ethernet kartı mı kullanmalıyım? Modemi bir ethernet kartına ağa bağlı olacak diğer switchi de diğer ethernet kartına mı bağlamalı?

Saygılar..

lavyelas
09-04-2004, 09:46   |  #9  
Taze Üye
15 mesaj

Evet söylediğin gibi 2.nci bir ethernet kartı takmalısın. Maalesef NAT ile interneti dağıttığında otomatik ayarlarla kullanıcılar internete çıkabiliyorlar. Bunu engellemek için proxy kurmaktan başka çaren yok (işletim sistemin windows xp değilse). Proxy programlarından da proxy+ veya wingate'i tavsiye ederim ben. İstediğin ip'yi bloke edebileceğin gibi, cache özellikleri sayesinde de, internete çıkan kullanıcılar daha rahat çıkabilecektir.

Eğer bilgisayarlarda xp kullanıyorsan, bütün kullanıcıların bilgisayarlarında birer Sınırlı Kullanıcı hesabı aç, bir de administrator yetkilerine sahip bir kullanıcı. Bu kullanıcıya bir şifre ver (sadece sen bil). Internete çıkmasını istemediğin kullanıcıların TCP/IP ayarlarındaki Varsayılan Ağ Geçidi IP'sini modemin IP'sinden başka bir IP ver. Kullanıcılar Sınırlı Kullanıcı hesabı ile sisteme giriş yapacaklarından, TCP/IP ayarlarını hiç bir şekilde değiştiremeyecekler ve de dolayısı ile Internet'e çıkamayacaklar. Bu da bir çözüm.

Kolay gelsin

Intruder
10-04-2004, 20:32   |  #10  
Yıllanmış Üye
184 mesaj

oldu olcak domain kursun , local logon yerine herkes domain e logon yapsın.hem böylece accountları yönetmekte daha kolay olur , hemde lokal kullanıcılar kendilerini nete cıkarma sansları kalmaz.

CYSTEIN
16-04-2004, 17:13   |  #11  
OP Taze Üye
14 mesaj

Şu SurfControl denilen program beni deli etmek üzere. Programı kuruyorum tabii önce MSDE2000 kurup. Çalıştırmak istediğimde SQL ile ilgili bir hata alıyorum. Gıcık etti. Altı üstü bir deneyecektik.

Saygılar..