ağ yazıcıyı görüyor fakat kullanamıyorum

HPQ-User
04-07-2008, 11:31   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

gurol sormuş:
vista işletim sistemli bir bilgisayar aldık.ağdaki yazıcıları görüyor fakat kaydedemiyor.Hata 0x00000866 mesajı veriyor.Çaresi var mıdır.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Acer Aspire 5715z
Intel pentium T2390
120 GB HDD
1.86 GHZ.
1GB ddr2
15.4 WXGA LCD

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506)

Kapalı Hesap (53751)
04-07-2008, 11:46   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

Ağdaki yazıcıların sürücülerini Vista'ya tanıtın birde öyle deneyin görüpte kaydedememesinin nedeni belki budur.

07BENER07
04-07-2008, 13:18   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,699 mesaj

merhabalar internette arayınca şöyle bir cevap buldum işinize yarayabilir diye düşünüyorum.. şimdiden kolay gelsin
VISTA'ya ağda bulunan başka bir bilgisayara bağlı yazıcı eklemek istediğinizde

"Windows yazıcıya bağlanamıyor. İşlem tamamlanamadı (hata 0x00000866)."

gibi bir hata alıyorsanız aşağıdaki bilgiler bu problemi gidermenize yardımcı olabilir.

- Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.

- Aç kutusuna cmd yazın ve Tamam'ı tıklatın.

- net use lpt# \\bilgisayar\yazici /persistent:yes yazın ve ENTER tuşuna basın.

- Komut isteminden çıkmak için, exit yazın ve ENTER tuşuna basın.

Örnek: net use lpt1 \\server\laser /persistent:yes

lpt# : Yazıyıcıyı atayacağınız lpt portu, örnekte "lpt1" olarak kullanıldı.

bilgisayar: Ağınızda yazıcının bağlı olduğu bilgisayarın adı, örnekte "server" kullanıldı.

yazici: Eklemek istediğiniz yazıcının paylaşım ismi, örnekte "laser" kullanıldı.

Kullanılmayan bir port seçin, yazıcının bağlı olduğu bilgisayarın adını ve yazıcının ismini doğru girdiğinizden emin olun.

Komutu çalıştırdıktan sonra;

85 sistem hatası oldu.

Yerel aygıt adı halen kullanılıyor

gibi bir hata mesajı alıyorsanız yazıcıyı atamak istediğiniz "lpt1" portu kullanımdadır. lpt2, lpt3... gibi farklı port isimleri girerek tekrar komutu çalıştırın.

Komut başarıyla tamamlandı.

Mesajını aldıysanız buraya kadar işlem tamamlanmış demektir.

- Bu aşamadan sonra eklemek istediğiniz yazıcıya ait sürücüyü bilgisayarınıza bağlıymış gibi yükleyin.

- Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra sırasıyla Başlat -> Ayalar -> Yazıcılar'ı tıklayın ve bilgisayarınıza yüklü yazıcıları görün.

- Yüklemiş olduğunuz ilgili yazıcının üzerine gelerek mouse ile sağ klik yapın ve "Özellikler"i seçin.

- Açılan pencerede "Bağlantı Noktaları" tab'ına geçin.

- Bağlantı noktalarında biraz önce yazıcı için oluşturduğunuz yolu göreceksiniz.

- Bu bağlantı noktası seçili değilse solundaki kutucuğu işaretleyin, "Uygula" ve "Tamam"ı tıkladıktan sonra ağdaki yazıcınızın çalışıyor olması gerekir.

alıntıdır!!