AGP mi PCI Express mi?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
baykee
29-08-2005, 21:38   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba arkadaşlar Gigabyte 8I915PDUO I915P 16X PCIEX 800MHz DDR model bir anakart aldım. Yalnız ekran kartı seçiminde biraz kararsızım. Acaba AGP mi yoksa PCI Express formunda bir kart mı seçsem diye diye düşünüyorum. Aralarındaki farklar nelerdir. Bunun dışında alt seviye için bir model öneriniz var mı?

Teşekkür Ederim...

kazaakor
29-08-2005, 23:50   |  #2  
Taze Üye
4 mesaj

hımm.
sanırım bu anakart pci-express destekli. dolayısıyla agp ekran kartı takamazsın. Bunun dışında başlangıç seviyesi olarak ATI RADEON X300 SE ' lere bakabilirsin.

ASUS 128MB AX300-SE-TD (Radeon X300SE)
EPOX 128MB ATI RADEON X300SE  

Yaklaşık 60-70$ civarındalar.

aslancimbomum
31-08-2005, 12:36   |  #3  
Yıllanmış Üye
287 mesaj

aslında şu an için pek bir fark yok aralarında.ayrıca şu kartı al.
şiddetle tavsiye ederim:

omkkio
31-08-2005, 16:50   |  #4  
Yıllanmış Üye
105 mesaj

aslında ben olsam konuyu şu şekilde sunardım:

"Geçmiş mi? Gelecek mi?"

sanırım yeterince açıklayıcı olduu Kahkaha

darkstar
01-09-2005, 03:36   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

oncelikle 16x disinda bi kart takamaz o boarda ama ekran karti alirken 16x mi yoksa agp mi diye dusunurken gecmismi gelecekmi demek cok sacma agp olupta 16xten daha iyi sonuc veren bi ton kart var tabiki anakart alirken gelecegi dusunmek mantikli ama ekran kartinda durum boyle degil cunku zamani gelince agpde olsa cöpe 16x te olsa cöpe eskide ayni yenide. ekran karti aldigin anin resmi gibidir gelecek gecmis fark yapmaz ama anakartta durum boyle degil sata mi ata mi demek gibi bisey yani

omkkio
01-09-2005, 14:14   |  #6  
Yıllanmış Üye
105 mesaj

şimdi bir bakalım. ATİ bu piyasadaki iki oyuncudan biri diyorki yeni nesil ekran kartları PCI Ex formunda olacaktır. Nvidia nın son serisi G70 işlemcileri agp desteklemiyor. Görünen köy kılavuz istemiyor. Ekran kartı üreticileri açık bir şekilde gereksinimleri karşılayamayan agp platformunu terk etmek için can atıyorlar.

Kaldı ki durum can atmaktan öte bir zorunluluk 75 Watt güç çeken canavarları 25 wattlık agp slotunda nasıl takacaksınız? Agp çeviriciler için (rialto köprüsü vs.) gerekli parayı nerden bulacaksınız? (bu rekabet ortamında?) ve de üzerindeki dev soğutucularla 500g'ı aşan kartları agp mi taşıyacak?

sağladığı bant genişliği şu an için bişe ifade etmese de yanın da getirdikleri PCI Ex i vazgeçilmez yapıyor. kaldıki PCI Ex destekli kartlar Agp li lerden daha fazlasını sunuyorlar ve de fiyatları hızla düşüyor.

Bu artık vazgeçilmez bir tablo "kral öldü, yaşasın yeni kral"

jaina
02-09-2005, 19:04   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

İlk olarak PCİ Express kesinlikle geleceğin teknolojisi neden?

Bunu şimdiki ekran kartları göstermesede size basitçe aralarındaki fark göstereyim;

Agp portu tek şeritli bir ana yol gibidir, yani tek bir yol hem gidiş hem dönüş için, o yüzden kolayca çok fazla data gönderiminde sıkışmalar ve boğaz tıkanmaları yaşanır..
Peki PCİE? Onda ise çift yönlü 4 şeritli bir otoban gibidir. Yani hiçbir tıkanma zorlanma olmadan çok daha fazla dokuyu, işlenecek şeyi taşıyabilir. İşte bu yüzden PCİE çok büyük bir teknoloji.

Şu an çıkan kartlar bu teknolojiyi tam olarak kullanamasada gelecekde AGP darbogazini öyle aşmak zorundalar.

Ancak Omkkip unutmaki şu anda Agp versiyonu olan x850xt PE ler 40W felan mı çekiyor sanıyorsun? Tabii ki onlarda Agp portundan BESLENMİYOR. Onlara ayrıca 12 pinlik güç kaynağından çıkan bir kabloyu bağlamalısın, bu yüzden Agp dede çok yüksek güç çekerler.

Ancak PCİE portunda kablo takmadan verilen voltaj daha fazla. Böylece mesela atıyorum 9800pro seviyesi bir kart AGP de ek bir Molex kablosu ile çalışırken, ona değer hatta iyi olan 6600gt PCİ Express olduğu için ek güç kablosuna ihtiyaç duymuyor, çünkü giridiği girişlerden yeterli votlajı çekebiliyor. Ancak Pci Express dede güçlü ekran kartları 6800/7700/Ati de X8xxx serisi ek kablo genede istiyorlar çünkü bu ekran kartları neredeyse bir işlemci kadar güç çekiyorlar.

Umarım yeterince açıklayıcı olmuşumdur. Şu an için alınabiliyorsa tabii ki Pci Express alınmalı ancak bu tamamen geleceğe yönelik olduğu için, daha iyi performans verdiği için değil. Bir diğer şey de belkide artık çıkan bir çok model Pci Express olarak çıkıp sonra köprüler yardımı ile Agp ye çevriliyor, yani maliyet artıyor. Bu da bir avantaj Pci alacaklar için, daha geniş ürün yelpazesi.

darkstar
03-09-2005, 14:16   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

ikinizde soyledigim seyi anlamamissiniz tabiki 16x gelecegin islemcisi ama soz konusu olay su anda bi kart alma olayi yani su anda hangi karttan daha iyi performans aliyosa onu almasi ve ben olsam eger boardum ikisinide destekliyosa yani hem bir 16x yuvaya hemde agp yuvaya sahip bi boardum varsa ben gidipte  ASUSTEK AX600PRO ATI X600PRO 128MB TV DVI 16X yu HIS EXC.ATI RADEON X800PRO ICEQ II 256MB TV DVI 8X ye tercih etmem ve eger bu durumda gidipte agp yerine 16xi alan olursa onu n aklina ve bilgisayar bilgisine sasarim. teknoloji olarak bi board alacaksam kesinlikle 16xi destekliyo olmasina dikkat ederim ama ekran karti alacaksam hangisi daha iyiyse ve hangisi daha uygunsa fiyat bakimindan onu alirim almayanda almaz o onun kendi bilmemezligidir.umarim yeterince aciklayicidir bu ornegim size...

peacex
04-09-2005, 00:49   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj

PCI EX. başka söze gerek bile yok ! Gelecek PCI EX.

darkstar
04-09-2005, 01:07   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

hadi canim sende bende agp yeniden dogup piyasayi kasip kavuracak zannediyodum hani edo ramler sd ve ddrramlari silip supurdu ya bende yine ayni sey olacak ongorusundeyim......  hey allam ya pcden anlayanda yorum yapiyo anlamayanda

omkkio
06-09-2005, 16:07   |  #11  
Yıllanmış Üye
105 mesaj
alıntı:
Gönderen : darkstar

ikinizde soyledigim seyi anlamamissiniz tabiki 16x gelecegin islemcisi ama soz konusu olay su anda bi kart alma olayi yani su anda hangi karttan daha iyi performans aliyosa onu almasi ve ben olsam eger boardum ikisinide destekliyosa yani hem bir 16x yuvaya hemde agp yuvaya sahip bi boardum varsa ben gidipte  ASUSTEK AX600PRO ATI X600PRO 128MB TV DVI 16X yu HIS EXC.ATI RADEON X800PRO ICEQ II 256MB TV DVI 8X ye tercih etmem ve eger bu durumda gidipte agp yerine 16xi alan olursa onu n aklina ve bilgisayar bilgisine sasarim. teknoloji olarak bi board alacaksam kesinlikle 16xi destekliyo olmasina dikkat ederim ama ekran karti alacaksam hangisi daha iyiyse ve hangisi daha uygunsa fiyat bakimindan onu alirim almayanda almaz o onun kendi bilmemezligidir.umarim yeterince aciklayicidir bu ornegim size...

konuyu uzatmak istemem ama sen gidipte agp 9600 pro yu x800 pro ya tercih ediyomusun? yukarıdaki örnekteki olay GPU meselesi Port meselesi değil. ayrıca farklı bir konu da şu ki agp portlardan slı yapabilir misin?

son olarak agp 6600 gt fiyatı pci ex den pahalı. bu diğer dönüşüm versiyonlarında da aynı.

işin özü şu varolan bir sisteme yeni bir kart alacaksan zaten hangi portun varrsa onu alacaksın. ama yeni bir bilgisayar alacaksan zaten pci ex en iyi seçim. yeni bir anakart alırken artık agpyi düşünmeye gerek yok. Zira intel de de amd de de agp li çözümler artık yok. (bkz: 945, 955 serisi ve Nvidia nForce 4 serisi.)

darkstar
07-09-2005, 23:56   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

hayir canim etmem tabi bende zaten
HIS EXC.ATI RADEON X800PRO ICEQ II 256MB TV DVI 8X i secerim dedim dikkat ederen kart agp yani hangisi daha iyiyse onu secerim demek istedim omkkio.....

darkstar
07-09-2005, 23:57   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

dikkat edersen yazacaktim yanlis yazmisim sorry

darkstar
08-09-2005, 00:00   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

yukarıdaki örnekteki olay GPU meselesi Port meselesi değil ayrica ben burayi okumadim bu yazdigina katiliyorum anlatmak istedigimde buydu zaten