Akıllı cebinizdeki 4 önemli risk!

CHIP Online
23-01-2013, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

İster iPhone olsun, ister Android veya Windows... Cebinizdeki bu 4 "bombanın" farkında mısınız?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/aki ... mli-risk_38242.html

Resimlerle: 7 cep devinin en iyi telefonları kapışıyor

Akıllı cebimizi e-postalarımızı kontrol etmek, oyun oynamak, yolumuzu bulmak, arkadaşlarımızla iletişime geçmek, fotoğraf çekmek ve paylaşmak gibi birçok amaç için kullanıyoruz. Peki cebimizde taşıdığımız bu güçlü cihazların güvenlik risklerinin de farkında mıyız?


Zararlılar ve çeşitli güvenlik riskleri, sadece PC'leri hedef alan şeyler değiller. İşte bilmeniz gereken 4 güvenlik riski.


SMS tehditleri: Zararlı geliştiricilerinin en çok tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi, sizi SMS yoluyla kandırarak kişisel bilgilerinizi girmenizi sağlamak. Bu tür saldırılarda bir mesaj yazmanız, bir web sitesine giderek form doldurmanız veya bir numarayı aramanız istenebilir. Numarayı aramanız halinde tüm konuşmanız kaydedilecektir. Sizden alınan bu bilgilerle örneğin sahte bir banka hesabı açılabilir.


Bu tür mesajlardaki teklifleri yok saymanız ve onları silmeniz, yapacağınız en doğru şeydir.


Wi-Fi ve Bluetooth güvenlik riskleri: Ücretsiz Wi-Fi hotspot'ları size çekici gelse de bazıları sizin bilgilerinize konmak amaçlı kurulmuş olabilir. Kullanmayı düşündüğünüz Wi-Fi hotspot tanımadık bir isme sahipse onu kullanmayın.


Telefonunuzda Blueooth, kilit açma, sesli mesajlar gibi işlevler için kullandığınız parolaları varsayılan parola olarak bırakmamanız, hatırlayacağınız bir parolayla değiştirmeniz önemlidir.


Tüm Konu: Akıllı cebinizdeki 4 önemli risk!

Resimlerle: 7 cep devinin en iyi telefonları kapışıyor

Kaynak: www.chip.com.tr