Akıllı telefonlar güvenlik riski mi içeriyor?

CHIP Online
20-10-2008, 14:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Cep telefonları giderek bilgisayarlara daha çok benziyor, hacker'ların işi de giderek kolaylaşıyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Akil ... -iceriyor_8941.html

Resimlerle: Akıllı telefon yolunda kilometre taşları

Akıllı telefonlar akıllandıkça, güvenlik riski de o oranda artıyor. Kablosuz cihazların özellikle iş dünyasında hızla çoğalmasıyla birlikte, bu cihazların güvenlik problemi de artık daha yoğun bir şekilde tartışılmaya başladı.

'Kablosuz teknoloji sektöründe kullanılan yeni trendler, artık hacker'ların işini son derece kolaylaştırdı'  diyen Gatner'ın başkan yardımcısı John Girard, geçtiğimiz Pazartesi günü Londra'da gerçekleştirilen IT Güvenlik Zirvesi'ndeki bir panelde, özellikle kablosuz cihazların her zamankinden daha fazla hacker tehdidi altında olduğunun altını çizdi.

Bilindiği gibi birkaç yıl öncesine kadar kablosuz cihazlar söz konusu olduğunda bir standartlaşma durumu henüz ortada yoktu. Daha yeni yeni ortaya çıkan kablosuz teknolojiler, henüz yaygın olmadığından ciddi bir risk de içermiyordu. Kullandığı işletim sisteminden Java uygulamalarına kadar büyük farklılık gösteren kablosuz cihazlar, o yıllarda hacker'lar için kolay bir av değildi.

Ancak aradan geçen yıllarla birlikte kablosuz cihazlar, beklenilenin ötesinde, özellikle iç çevrelerinde büyük ilgi gördü. Symbian ve Microsoft'un Windows Mobile işletim sistemi, standartlaşmanın da etkisiyle hacker'lar için daha kolay bir hedef haline geldi.

'Telefonunuz ne kadar bilgisayarınıza benzerse, güvenlik riski de aynı paralelde artar'  diyen Girard, hacker'ların masaüstü platformlarında kullandığı taktikleri artık mobil ortama kaydırmaya başladığına dikkat çekti.

Bunun yanında geleceğe dair bir öngörüde de bulunan Girard, kimlik hırsızlığı ve phishing saldırılarının önümüzdeki yıllarda mobil cihazlarda ciddi artış göstereceğini vurguladı.


Tüm konu: Akıllı telefonlar güvenlik riski mi içeriyor?

Resimlerle: Akıllı telefon yolunda kilometre taşları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Girard'ın bu konudaki öngörüsü yerinde mi?

Fattur
20-10-2008, 19:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

sanmıyorum.

gelefsane
21-10-2008, 22:35   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
353 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2008

tamemen haklı.insan bile telfonda karşısındaki tarafından aldatılabiliniyorsa sözde akıllı(akıllı olsa dahi yaratıcısı olan mühendislerden de akıllı olcak değil ya) cihazlar pek ala aldatılabilir.doğru söylemiş.gelecekte daha fazla hack olaylarıyla karşılacak olmamızın sebebi insanların giderek aptallaşması değil makinelere yapay zeka konulmaya başlanacak olmasındandır.

penaa
21-10-2008, 22:43   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
110 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

insanların hayatında cep telefonu önemli;ama çok fonksiyonlu cep telefonları geliştikçe artık insanlar her işini bu telefonlardan yapıyoo;tabi bu da hackerleri sevindiriyoo.....  tamamen katılıyorum