Alındığı gün çalışmayan HDD ve değiştirmeyen satıc

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
dursaliye
12-11-2004, 05:21   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba,

PC' im P3-550. Anakart MSI 6178E.
Bu hafta Kadıköy'deki Orijinal Bilgisayar'dan (başka yerde bulamadığım için) 40GB Maxtor HDD aldım. Eve getirdiğimde
1. fdisk' lemek istediğimde bölümledikten sonra kapatıp açtığımda tanımladığım bölümleri görmüyordu.
2. Sonraki denemelerimde 40GB HDD'i slave iken 6GB, master iken 47 GB olarak gördü.
3. Bir denememde de format bitmek üzere iken "BOOT kaydı yapılamıyor. Bozuk Bölüm Tablosu.Format sonlandırıldı" hatası verdi.
4. Kendileri tek bir bilgisayarda fdiskleyip(sanırım Power Quest kullandılar) format attılar; fakat format çok yavaş gerçekleşti.
5. Kendi PC'imde Boot'ta abuk sabuk bir HDD ismiyle görüyordu.
6. Bu HDD'i başka PC'lerde de denedim; onlarda da boot'da dahi görmüyordu.
Tüm bunlara rağmen HDD'imi değiştirmiyorlar. Üstelik Hem kendi PC'im hem de denediğim diğer PC'ler, 40GB 7200RPM HDD'i destekliyor.
3 yıl 40GB 7200RPM kullandım. O hasar gördüğü için şu anda kullandığım 30GB 7200 RPM HDD' e secondary bir HDD alayım dedim.
Kasamı alıp gelmemi istiyorlar. Kaç bilgisayarda denedim çalışmadı. Kasamı götürdüğümde doğal olarak çalışmayacak ve "Senin PC'in bozuk" diyecekler. Madem benim PC'im bozuk denediğim diğer PC'ler de mi bozuk...
Teknik servisteki ve diğer elemanlar, kendi PC'leri haricindeki başka teknik servisteki PC'lerde yapılan denemeleri kabul etmiyorlar; ve "HDD elektronik bir aygıt olmadığı!!! için fabrika hatası olamayacağını" ve %100 HDD'lerde sorun olamayacağını iddia ediyorlar.  Alındığı gün çalışmayan donanım ürünü çalışmıyorsa bunun fabrika hatasından kaynaklanabileceğini kabul etmiyorlar.

Ayrıca kullandığım işletim sistemini (XP kullanıp kullanmadığımı) soruyorlar. İşletim sistemiyle HDD arasında ne gibi bir bağlantı olabilir. Söylediklerine aklım mantığım yetmiyor. Sanki fdisk veya format işletim sistemi kurmadan önce yapılan bir işlem değilmiş gibi.... Ben 3-4 yıldır Win98 (SE) başlangıç disketiyle C:\ sürücümü formatlayıp ardından Win2000 disketleriyle Win2000 kurmaya geçiyorum. Win98 disketiyle yapılan fdisk ve formatlamaya güvenmediklerini kendilerinin CD ile geçekleştirdiği işlemin güvenilir olduğunu söylüyorlar. Madem güvenilir başka PC'lerde neden çalışmıyor?

Bu durumda bana ne yapmamı önerirsiniz?

Saygılarımla,

Dursaliye YILDIZ

Banned
12-11-2004, 09:57   |  #2  
Banlandı
1,157 mesaj

Eğer almazlarsa git Harddiski kafalarında kır.
Hakını savun ve üzerlerine git.

Banned
12-11-2004, 10:20   |  #3  
Banlandı
1,133 mesaj

www.tuketicihaklari.com

Banned
12-11-2004, 11:58   |  #4  
Banlandı
366 mesaj

Kafalarını kır demekle olmaz bu iş turanın dediği gibi yap veya dergilere bu konuyu yaz.Olmadı al babanı yanına öyle git o zaman takarlar seni biraz olsun.Aslında çözüm çokta..Yok mu bunun garantisi kardeş..

Gökhan Varişler
12-11-2004, 12:44   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

dostum sana bir örnek vereyim dayım sonyericson telefon aldı aldıktan 2 gün sonra bozuldu garanti kapsamında alıp yeniden onarıp geri verdiler ama sorun tam tamına 6 kez yalan demiyorum 6 kez tekrarlayınca dayım tüketici haklarına başvurdu vede sonuç yenisini hemde daha iyisini vermek zorunda kaldılar isterlerse vermesinler sadece ufak bir bağış alarak her sorunla ilgileniyorlar mahkemeye bile veriyorlar sakın ola peşini bırakma ama tüketici haklarını son çare olarak kullanmanı öneririm yinede senin pc lede ilgili bir sorun olabilir önce pc ni götür bakalım ne diyecekler eğer yine sorun çıkartırlarsa tüketici haklarına şikayet edeceğini söyle belki gözleri korkabilir sallamazlarsa hiç beklemeden tüketici haklarına başvur

ugurbostanci
12-11-2004, 14:47   |  #6  
Yıllanmış Üye
247 mesaj

benzer bir örnek de ben vereyim ama kısa olacak

bir arkadaşımın cdwriter ı 3 kez bozuldu (cd içinde parçalandı filan) ama 3 ünde de sadece tamir edip geri gönderdiler. Cdwriter ın ismini vermiyorum rencide olmasınlar(!) diye ama sonuç booylee ..

Haydi kolay gelsin...

Banned
12-11-2004, 15:24   |  #7  
Banlandı
366 mesaj

Uğur suç Cdwriter'da değil ki aldığı Cd'de.Adi Cd'ler böyle durumlara sokuyor insanları.Bombeli Cd'ler genellikle parçalanıyor..

dursaliye
12-11-2004, 21:26   |  #8  
OP Taze Üye
3 mesaj

Kaç gündür adamları rahat bırakmadım. kafalarını ütüledim. Sonunda benden kurtulamayacaklarını, o HDD'i bana kakalayamayacaklarını anlayınca yenisini verdiler. Az önce partition'layıp formatladım. Sorunun HDD'te olduğunu zaten biliyordum. Bu arada HDD bilgisi üzerine yaptığımız müsabakayı kazandım ve sonunda HDD'in elektronik bir aygıt olduğunu kabul etti.

Recep Baltaş
12-11-2004, 21:44   |  #9  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Yaw sana bir şey diyecem:
İnan gerçektende bu konu başlığına bakınca bu hardiski kadıköyden aldığını tahmin ettim.bende oradan zamanında bir hdd almıştım 20 gb idi eve geldim hdd 8 gb çıktı meğersem hdd önceden partitionlanmış.
Arkadaşlar fenerbahçe cumhuriyetinden bir daha bir şey almayın.kendileri gibi mallarıda dandik.

Banned
12-11-2004, 23:23   |  #10  
Banlandı
366 mesaj

Orda oturuyorum ama Fenerbahçeli değilim..

dursaliye
13-11-2004, 10:18   |  #11  
OP Taze Üye
3 mesaj

Neyse bu sayede bir Ecevit Bıktım'dan donanım ürünlerini nereden aldığı belli olmayan küçük işletmelerden alış veriş yapılmamasını, oraların bavul ticareti yaptığını veya ikinci el HDD'leri birinci elmiş gibi sattıklarını ve dolayısıyla garanti gibi bir şey olmadığını söyledi.

Küçük kapasiteli HDD üretimini sonalndırmasalar bu başımıza gelmez. Herkes bilgisayarında binlerce şarkı, film , resim saklama gereği duymaz ki... :(

Siz siz olun küçük bilgisayarcılardan donanım almayın....