AMD bileşen entegrasyonunda önde

CHIP Online
08-08-2008, 15:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Gelecek sene piyasada olması beklenen AMD Swift, taşınabilir sistemlerde devrim yaratabilir mi?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/AMD- ... unda-onde_8150.html

İşlemci ve grafik işlemcinin tek bir yongada birleştirilmesi fikri bir süredir yarı-iletken endüstrisinin gündeminde. Bu fikrin ilk uygulaması ise bünyesine ATI'yi katarak grafik çipleri pazarında da ağırlığını hissettirmeye başlayan AMD'ye nasip olacak gibi.

Firma, önümüzdeki yılın ikinci yarısında piyasada olması beklenen Swift kod adlı işlemcisiyle taşınabilir sistemlerde yeni bir dönemi başlatmaya hazırlanıyor. Aslında Swift'e sadece bir "işlemci" demek haksızlık olur zira çip, entegre bir yapı içinde işlemci, grafik çipi ve çipseti de içeriyor. "Bir çip üzerinde bilgisayar" konseptini ilk kez hayata geçirmesi beklenen Swift, bundan böyle sıklıkla duymamız muhtemel olan, APU - Accelerated Processing Unit - Hızlandırılmış İşlem Birimi olarak tanımlanıyor. AMD'nin Swift'i ezeli rakibi Intel'in Atom işlemcisine karşı konumlandırması beklenirken, çipin Swift White olarak isimlendirilen tek çekirdekli ve Swift Black adlı bir çift çekirdekli versiyon olarak piyasaya sürüleceği gelen bilgiler arasında.

Tüm konu: AMD bileşen entegrasyonunda önde

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu yarışta teknoloji düzeyi açısından bakıldığında sizce kim önde gidiyor?

bektash
08-08-2008, 15:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

AMD ötesi yok diyorum . Bu AMD ise bütün pazarı toplayacagına inanıyorum Birgün herkes AMD'Li oLacak :)

SAİNT
08-08-2008, 15:28   |  #3  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

şunu çıkartır gibi oldum ekran kartı ile işlemci chip bi arada olacak sanırım bunun ne avantajı olabilirki grafik işi yapan chıp te arıza çıkarsa yada işlemcide arıza çıkarsa ne olacak bi işi bir kişinin yapması daha iyi olur ama bir kişiye 10 iş yüklersen zor durumlara sokar benim düşüncem bu okuduğumdan çıkardığım çünkü cpu ve grafik işlemci bi arada çok enteresan bişey ama içimden hayır demek geliyor

Son Düzenleme: SAİNT ~ 08 Ağustos 2008 18:56
Fattur
08-08-2008, 20:23   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

saintin hakkı var gibi..
Birde en karlı çıkan bence kullanıcılar olacak...