AMD BullDozer İşlemciler 3.50GHz + Olabilir

Mami4gs
26-01-2011, 20:45   |  #26  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
412 mesaj
Alıntı: firaristt  
walla Ceo'luk ta düşünüyor değilim, işin ucunda çok para var :D daha üni var askerlik var lise var ohooo... oku babam oku... ölme eşşğim ölme xD

annemde diyetisyen ol diyor :D çocuklar çok yiyor ben küçükkende şimdi de ince uzun olmuşumdur ama şimdiki çocuklar maşallah topaç gibi xD aslında fena fikir değil :D yiyin çocuklar ileride sizi zayıflatma adı altında soyucam xD 2şey yaz gönder parayı indir cebe

yi yavrum yi:D

Son Düzenleme: Mami4gs ~ 26 Ocak 2011 20:46
Kapalı Hesap (91855)
30-01-2011, 02:17   |  #27  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

4ghz yapsınlar çekirdekleri arttırcaklarına

firaristt
30-01-2011, 14:20   |  #28  
firaristt avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj

@Susam zaten işlemcilerde saat hızı 3.5GHz üzerine fabrika çıkışlı hızlara sahip olucak.(Tabii modeline göre) Güncel işlemciler zaten iyi bir soğutmayla çok rahat 4GHz'i geçebiliyor... Tahminimce AMD özel modeller hazırlayıp 4-4.2-4.4GHz gibi oldukça yüksek saat hızlarında çalışan işlemcilerde çıkarabilr ama sınrlı sayıda olur vs. ndenlerle pek tutucaklarını sanmıyorum... örnek verecek olursam: 6çekirdekli 4GHz hızında x6 BullDozer yerine 3.4GHz x8 BulDozer seçmek daha mantıklı ;)) çekirdek arttığında daha yüksek saat hızlarına ve dolayısıyla fazla ısınmaya neden olmadan daha fazla performans alınabiliyor..

Not: Bu arada AMD'nin yeni BullDozer işlemcilerinde çoklu izlek desteği gelebilirmiş :)) bence güzel bir haber. Üstüne üstlük işlemcinin modeline göre 1Core 4Thread şeklinde de olabilrmiş.. yani 8Core 32Thread gibi oldukça uçuk performanslı işlemciler çıkabilirmiş...Eğer öyleyse AMD performans liderliğine oynuyor demektir... Zamanla ne kadar doğru olduğunu görücez iyi forumlar :))

tuncay_geronimo
30-01-2011, 20:06   |  #29  
Yıllanmış Üye
192 mesaj
Alıntı: black_flood  
980' i bilemem ne karın ağrısıdır ama gerçekte bir halta yarayamadığı kesin iş istasyonu bilgisayarı asla olamaz sadece zengin veletlerinin eğlence kaynağı olabilir. gerçekten güç isteyen uygulamalarda altına kaçırdığı kesin aynı anda 3d max 2011 64 + acad 2011 + photoshop cs5 64 bit  ve corel draw bu yazılımların hepsi açıkken ve aynı anda sürekli geçişler yapıp birde farklı yazılımlarda 3 boyutlandırma yapıp render alınca ard arda 2 tane birbirini takip eden sistemden hayır gelmiyor işlemler bittikten sonra muhakkak kayıt yapıp restart atmak gerekiyor. oysaki amd' nin 3.4 ghz saat hızına sahip phenom x4 işlemcili modellerinde tık yokmaşallah canavar gibi bu işlemler onun için çerez tabiri yerindeyse işlemler bittikten birkaç saniye içinde toplanıyor sistem restart' a gerek kalmadan.

intelin işi gücü sentetik asla zaten gerçeği yapamaz hep sanla dünyada simüle ediyorlar testlerde hep 350000 ila 650000 arası puan alır  amd ise her zaman 5000 ila 10000 alır ama nedense intelin en pahalısının dahi yarıldığı işlemlerin üstesinden çok rahat gelebiliyor.

dediğine katılıyorum amd grafik tasarımında vb işlemlerde bir numaradır. bizzat testettim. x4 965

Faykill
31-01-2011, 19:53   |  #30  
Yeni Üye
43 mesaj

Aylardır konuşup duruyosunuz amdnin bulldozerleri çıkacakmışta şöylede olabilirmiş bilmem kaç ghz olabilirmiş çıkarsında görelim o zaman bu işler böyle çene dövmekle yürümez bak intele adamlar durmadan işlemci üretip piyasaya sürüyor amdnin bulldozeri intelin en iyi işlemcisinden %12mi daha fazla performans göstercekmiş o işlemci çıkasıya kadar intel boşmu duracak oda daha hızlısını çıkaracaktır eğer şu bulldozer laf olmaktan çıkıp gerçek bi ürün olursa :)) şimdi herkes iyi bilir intelin atom işlemcilerle amd yi netbook alanında tokatladığını, zaten amd notebooklardada kullanılmıyor çünkü laptop firmaları biliyor amdnin sorun çıkaracağını ee ne kaldı masaüstündede biraz amd kullanılıyo artık napalım :)) uzun lafın kısası amd inteli hayatta ezemez hele intel mcafee yi işlemcilerine koyduktan sonra ortalığın tozunu attıracak...

firaristt
01-02-2011, 12:01   |  #31  
firaristt avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,194 mesaj
Alıntı: Faykill  
Aylardır konuşup duruyosunuz amdnin bulldozerleri çıkacakmışta şöylede olabilirmiş bilmem kaç ghz olabilirmiş çıkarsında görelim o zaman bu işler böyle çene dövmekle yürümez bak intele adamlar durmadan işlemci üretip piyasaya sürüyor amdnin bulldozeri intelin en iyi işlemcisinden %12mi daha fazla performans göstercekmiş o işlemci çıkasıya kadar intel boşmu duracak oda daha hızlısını çıkaracaktır eğer şu bulldozer laf olmaktan çıkıp gerçek bi ürün olursa :)) şimdi herkes iyi bilir intelin atom işlemcilerle amd yi netbook alanında tokatladığını, zaten amd notebooklardada kullanılmıyor çünkü laptop firmaları biliyor amdnin sorun çıkaracağını ee ne kaldı masaüstündede biraz amd kullanılıyo artık napalım :)) uzun lafın kısası amd inteli hayatta ezemez hele intel mcafee yi işlemcilerine koyduktan sonra ortalığın tozunu attıracak...
git fanlığını başka yerde yap... profil resminde bile nvidia-intel logosu olan birisinin diyeceği laftan hayır gelmez.. evet intel boş durmuyor...Hatalı ürettiği milyonlarca chipseti toplayıp Nisan-Mayıs ayına kadar yeni chiset üretip onları ücretsiz olarak değiştirmek için çalışıyor..Haa bu arada 700milyon$ da zararı var bunun hatırlatayım...

teknolojii ne kadar geriden takip ettiğin belli, yeni çıkan netbookların çoğunda AMD Fusion işlemciler var ;)) biraz gözünü aç, kulaktan dolma şeyleri söyleme, araştır öğren sonra yaz... Özellikle Acer'ın yeni çıkan netbookları AMD Fusion tabanlı dikkatini çekerim ;))

ultra-durable
01-02-2011, 19:14   |  #32  
ultra-durable avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
292 mesaj

hadi hayırlısı gelsin alayım 1 tane 320 dolarda iyi para haaaa

Son Düzenleme: ultra-durable ~ 01 Şubat 2011 19:14
Batuhan Karsan 26
05-02-2011, 16:39   |  #33  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj

firaristt sen İntel'in bombasının elinde patladığına seviniyorsun ama daha kötü oldu.Şimdi AMD ticaret piyasasına göre İntelin Sb lerin bozuk çıktığını gördü.Aha buraya yazıyorum o 320 dolar dediği işlemciyi 400 Dolara satacak.Rekabet olursa fiyat düşer.Olmazsa artar.

firaristt
07-02-2011, 12:09   |  #34  
firaristt avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

bir haftaya yakındır chip'e girdiğimde flash hatası alıyordum pek takip edemedim bugün düzeldi sanırım :D

320$ bugün 1.6kur ile %18 KDV ile 605TL yapıyor... SB lerin hatasını görünce zaten bir kaç gün sonra AMD fiyat indirimi yaptı.. çok değil ama 20$ 20$dır :D daha bize yansımadı ama umarım yansır.. dediğin doğru rekabet olmayınca fiyat yükselir.. örn: HD5970 :)) kart çıktığında 1500TL idi daha sonra 1300 civarına geldi biraz daha dişli bir rakip çıkınca çat diye 100€ indirim yaptılar az mı? 200TL... o indirim hala tam olarak ülkemize yansımış değil..1 tane satıp 100 kazanıcağına, 2 tane sat 150 kazan akıl var mantık var... ama yook bizimkiler illa çok kazanma peşinde... çok kazanalım derken az kazanıyorlar ama neyse...

intel'in gecikmesine sevindiğim fln yok... o 700-800milyon $ lık faturayı yine bize kesmeye kalkıcaktır... x6 lar çıkınca i7 950'e %50 indirim yapılması gibi...ben size kazığımı attım rakip çıktı bana hadi birde burdan yakın...

bismarck2013
09-02-2011, 19:08   |  #35  
Yıllanmış Üye
115 mesaj

forumda intel amd kavgası nihayet sonuç verdi. intel fena çakıldı. darısı amd nin başına diyecem ama amd her daim çakılıyor zaten.  intel amd olmadığı zamanlarda milletin anasını ağlattı halen reklam vb oyunlarla milleti kazıklamaya devam ediyor. amd 5XXX  serisi ekran kartlarını kaçtan sattı nihayet nvidia işe yarar bir kaç kart çıkardıda fiyatlar düştü.
bugün intel iflas etsin yarın amd fiyatları ikiye katlar. ticaretin vijdanı olmaz. kullanıcınında vefası olmaz. firaristt arkadaşımızın dediği gibi hangisi uygun fiyata bir ürün satarsa onu almak lazım. şirket sahipleri yatlarında çakır keyif yaparken sizleri düşündüklerini hiç sanmıyorum. 
Merak ettiğim konulardan biri İşlemcilerin 1333 ram desteği. Ram hızları 2000 i geçti ama nedense işlemci halen 1333mhz  yi destekliyor. çift ekran kartı işlemci yüzünden 8x veri yolunu kullanmak zorunda kalıyor. yani cpu ların önündeki iki önemli sorun olan ram frekans desteği ve slı veya cf deki dar boğaz sorunu aşılmaya çalışılmıyor. birbirinden saçma işlemler peşinde koşuluyor. intelin işlemcilerinde GPU ları yerleştirerek satması üstelik birbirinden zayıf gpular(sadece dx 10.1 desteği vereceklermiş). böylesine bir saçmalık. bari içine hdd koyupta satsan iyi olmazmıydı intel. kullanmadığım GPU ya ben neden para vereyim gerçekten bilemiyorum.
AMD 6xxx serisi ekran kartlarını piyasaya sürdüğünde 5XXX serisi ekran kartlarındn çok daha iyi olacağını söylüyordu ama testler 5870 serisinin 6870 ten iyi olduğunu gösteriyor.
uzun lafın kısası KAHROLSUN KAPİTALİZM YAŞASIN CÜZDANIM:)))

Son Düzenleme: bismarck2013 ~ 09 Şubat 2011 19:22
Faykill
10-02-2011, 21:31   |  #36  
Yeni Üye
43 mesaj
Alıntı: firaristt  
git fanlığını başka yerde yap... profil resminde bile nvidia-intel logosu olan birisinin diyeceği laftan hayır gelmez.. evet intel boş durmuyor...Hatalı ürettiği milyonlarca chipseti toplayıp Nisan-Mayıs ayına kadar yeni chiset üretip onları ücretsiz olarak değiştirmek için çalışıyor..Haa bu arada 700milyon$ da zararı var bunun hatırlatayım...

teknolojii ne kadar geriden takip ettiğin belli, yeni çıkan netbookların çoğunda AMD Fusion işlemciler var ;)) biraz gözünü aç, kulaktan dolma şeyleri söyleme, araştır öğren sonra yaz... Özellikle Acer'ın yeni çıkan netbookları AMD Fusion tabanlı dikkatini çekerim ;))

dostum ben amd hiçbi notebook veya netbook ta kullanılmıyo demedim ki tercih edilmiyo ve kulaktan dolma bilgilerle konuştuğum falan yok benim bilgimi sen ölçemezsin

firaristt
12-02-2011, 21:35   |  #37  
firaristt avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

@bismarck2013 katılıyorum... piyasa kimin elindeyse istediği gibi yönetir... AMD istese HD5xxx serisinde gerçekten güzel bir indirim yapar ve HD5xxx serisi kartlardan 2tane alıp CF bile yapabiliriz ama neden öyle bişey yapsın?? AMD'nin ürettiği GPU'ların maliyeti nvidia'nın dev GPU'larına göre çok daha düşük... 1GB GDDR5 maliyeti yanlış hatırlamıyorsam 14$ olması lazım :)) gerisini siz hesap edin :D(belki daha da ucuz olabilir tam hatırlamıyorum)... i7 950 alanlar ne desin? bir gün içinde %50 indirim, HD5970 yine 100€ yani 200TL civarında indirim yapıldı... ama AMD bir bakıma biraz daha insaflı.. Hiç değilse x6 larını rakip i7ler ile aynı düzeyde fiyatlandrmadı :) birde öyle düşünün... zamanında AMD'nin FX işlemcileri 1000-1500$ gibi yüksek fiyatlardan satılıyordu ama masaüstünde performans lideriydi...

intel SB'lerde 1333MHz ram desteği var ancak AMD BullDozer'lerde 1866MHz doğal destek olucakmış :D hadi hayırlısı.. birde çekirdek başına 4izlek(thread) olabilrmiş..(eğer gerçek ise bu yuh..!! 8x4=32izlek...!! )

bismarck2013
16-02-2011, 20:38   |  #38  
Yıllanmış Üye
115 mesaj

350 dolar + 1866 ram desteği + gerçek 8 çekirdek + BULLDOZER adı = yeşil hap (AMD)
400dolar  + 1333 ram desteği + sanal 8 çekirdek + sandy mandy bridge adı+ kullanmayacağınız GPU+ hatalı yonga seti + tik tak evde kimse yokmu  = mavi hap (intel)
Hangi hapı yutacaksınız??????? UNUTMAYIN SİZE SADECE GERÇEĞİ VADEDİYORUM....

Son Düzenleme: bismarck2013 ~ 17 Şubat 2011 17:35
firaristt
18-02-2011, 13:19   |  #39  
firaristt avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

BullDozer x8 zaten 2600K gibi bir işlemciye %13fark atıyor ve mühendislik örneği daha... Gerçek 8çekirdek(sanal çekirdek-thread gibi birşey kullanılırsa ve iddialar doğru çıkarsa 32thread 1core=4thread) şeklinde kullanılırsa 4gerçek 8sanal çekirdekli 2600K gibi işlemcileri devirip geçecek demektir...intel yeni işlemci çıkarttığında her seferinde ne kadar güzel kazık attığını bir kere daha hatırlamamıza rağmen bir ton para verip işlemciyi ve anakartı değiştirip bir ton para vericeğinize AMD alıp ister aradaki parayı cebinizde dursun dersiniz ister oyun için alıyorsanız e.kartı-anakart-HDD&SSD-ram gibi parçalara aktarıp daha yüksek performans ve keyif alınabilir...

@bismarck2013 ben şu durumda BullDozer düşünüyorum yeni sistemimde.. intel'in hatası pahallıya patlayacak gibi.. eğer AMD biraz hız katarsa BullDozerler için sandy bridgelerin işi zorlaşacak... sonuçta BullDozer projesi öyle yabana atılacak bir proje değil bunu da göz önüne almak lazım... hem Türkiye'den hem yabancı kaynaklardan(güvenilir kaynaklar) çğrendiğime göre AMD ciddi ciddi thread(sanal çekirdek) işine ağırlık vermeyi planlıyor(muş). Eğer ki bahsi geçen 1core=4thread gibi olursa (ki ben o kadar olucapını sanmıyorum) 1core=2thread olsa bile 8core=16thread olsa bile BullDozer'ler mimari anlamında oldukça yol kat etmiş ve rahatlıkla 2threadı tek çekirdek işleeyebilir :)) hele ki 3.5GHz üzeri bir hızda çalışırsa fabrika çıkışı işte o zaman ortalık karışır...

benim için adı ismi önemli değil fiyatı uygun olsun performansı istediğim gibi olduktan sonra adı önemli değil benim için... Adı gibi BullDozer olursa intel'in SB leri kumdan kale gibi birer birer düşücektir... tabii intel'de boş durmuyor... daha yeni çıkan hatta 2aylık LGA1555 in yerine Core 2011'i çıkartmak için çalışıyor... Ivy Bridge'lerde LGA1555 olucak dense de intel performans için yeni anakart vs. bişey uydurur yine anakart aldırır... LGA 775-1556-1366-1555-core 2011 bu ne böyle yaa? her sistemde bi ton para...

hd4650
21-02-2011, 21:26   |  #40  
hd4650 avatarı
Üye
76 mesaj

En Yakın Zamanda İntel Daha İyisini Yapar Merak Etmeyin Hatta Belki Şu Anda Yaplıyor :D

firaristt
22-02-2011, 14:28   |  #41  
firaristt avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

intel: core 2011'i hazırlıyor, Ivy Bridge'i hazırlıyor, anakartlarda oluşan sorunu çözmeye ve dağıtmaya uğraşıyor...

AMD: BullDozer için son dönemece geldi sayılır, Fusion'u çıkartıyor yavaş yavaş, AM3+ anakartlar hazırlanıyor, yeni Fusion+BullDozer işlemcilerin hybrit modeli üzerinde çalışıyor... 32nm üretime BullDozer işlemciler ile geçmeye hazırlanıyor...

AMD dolu dizgin geliyor.. Ancak intel'deki arge, yatırım ve kazanç olmadıktan sonra AMD'nin intel'i geçmesi biraz zor ancak umarım ki Bulldozer ile geçer de intel ile tekrar sıkı bir rekabete girer ve karını arttırıp daha dişli bir rakip olur :))

bismarck2013
22-02-2011, 22:54   |  #42  
Yıllanmış Üye
115 mesaj

bugüne kadar intel kullandım.  şu anda pc de intel işlemci var ve 3 ay önce 2600k veya 2500k işlemcileri düşünüyordum. ama bulldozer işlemciyi duyduktan ve araştırdıktan sonra şimdiden kafamda güzel bir yer edindi. üstelik anakarta servet vermeye gerek yok. malum sata 3 usb 3 e geçiş için yeni anakart gerekecek ama işlemciye hakkından fazla para vermek oda yetmez mi intel anakart amd anakarttan neredeyse 30% daha pahalı üstelik 4 çekirdeğe ödenecek para. neden daha ucuza 8 çekirdeğim olmasın. mantık bunu gerektirir. elbette intelin iyi olduğu yönler var ama fiyat performans olarak intel çok uzakta. intel eskiden TEKEL di şimdi TOK SATICI  açıkçası adamlar hesabına gelirse diyor.
sadece bu neden bile BULLDOZER aldırtır. Kaldıki 64 bit veri girişini getiren AMD dir. yıllar önce oyuncuların göz bebeği....her bilgisayarın kralıydı
amd tacını tekrar neden geri almasın. üstelik artık amd çok daha deneyimli... 

firaristt
24-02-2011, 14:09   |  #43  
firaristt avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

Arkadaşlar son bir haber daha:

Ortalıkta bol bol 1core(gerçek çekirdek)= 3-4thread(sanal çekirdek) sözleri dolanmaya başladı... Acaba AMD gerçekten bu tür daha agresif bir strateji izler mi? İzlerse ortalık toz duman olur bence :))

washere
25-02-2011, 08:47   |  #44  
washere avatarı
Taze Üye
7 mesaj

Fiyat performans olarak intel uzakta değil şu sandy bridge olayı ile,bu sene çekirdekler coşacak diye yazıldı yani 12 ye kadar yolu var :) Dünde bir arkadaşım ile AMD vs Intel yaptık bol bol gün boyunca şu anda piyasada intel hakimdi p67 ve h67 chipsetindeki hatandan dolayı pastanın kaymağını kaybetti.AMD bulldozeri çıkarırsa karşılaştırmak lazım yine sandy bridge ile ama eğer 320$ ile çıksa burayada %18 KDV koyun hemen hemen yurtdışı ile aynı fiyatlarımız 377,6$ yapar hadi ilk çıkınca bizi biraz kazıklıyorlar :D 400$ olsun.AMD yi hiç sevmem ama 8çekirdek için mükemmel bir fiyat olur bence.Diğer yandan uzun zamandır bende upgrade bekliyorum halen q6600 kullanıyorum 3,6ghz de ki ekran kartın oyunlarda dar boğaz yapmasın falan filan diye,sandy bridge de dahil "özellikle oyun oynayanlar bu kısmı okusun :)" en kral oyunda 7-8fps yi geçmiyor şu anda arada fark.Burdan ne çıkarıyorum kendime şu anda upgrade gereksiz diye çıkıyor haksız mıyım? :)) Ama belki bulldozer gelince herşey değişir bekliyoruz..

firaristt
25-02-2011, 20:22   |  #45  
firaristt avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

İntel uzakta değil ancak performans kazancı adı altında sık sık anakart değiştirmesi can sıkıcı... mağlum alacağım sisteme 5000TL bir para vericem ve ben o sistemi tepe tepe uzun süre kullanmak isterim :D (4-5yıl kullanmak isterim yani :D ) zaten ondan sonra 100çekirdek, 64GB DDR5 ram, 20TFLOP gücünde e.kartları gibi şuan için "gerçekten" uçuk kaçık donanımların çıkacağı ön görülüyor.. zira IBM, AMD ve intel'in bağımsız çalışmaları ile 100çekirdekli "deneysel" işlemciler var bile ancak dediğim gibi deneysel... sanırım Otellini demişti ama kesin olarak emin değilim :" 10GHz cpu yapabiliriz ancak taşı bile aşındıracak koşullar ile nasıl baş edeceğimizi çözemedik." normal bir işlemciye gerekli güç verilip gerekli hıza ulaştırılırsa ve yanma olayı gerçekleşmezse 10GHz bir cpu 1000C'yi geçik ısılara ulaşabiliyor(muş).

320$ %18KDV 377$ yapar birazda satıcılar insaflı olup aşırı kar peşinde koşmazlarsa 600TL'e BullDozer işlemci alabiliriz... zaten 1090T'nin durumu ortada 463TL Vatan Bilgisayar'da... ilk çıktığında 600TL civarındaydı şimdi ne kadar...aslında teknolojiyi biraz geriden takip edip x kadar performansı daha ucuza alınabiliyor :D yetmez vs. deniceğini sanmıyorum çünkü daha doğru düzgün 4çekirdek desteği bile yokken 6çekirdekli işlemcinin yetmemesi biraz muallakta kalır... çok mu güçlü 1090T değil ama intel'in muadili işlemcisi(fiyat olarak) kat kat iyi :))

Trainer84
04-03-2011, 00:41   |  #46  
Yeni Üye
34 mesaj

Bunları duyunca yeni aldığım pc den utanıyorum:(

firaristt
04-03-2011, 14:16   |  #47  
firaristt avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,194 mesaj
Alıntı: Trainer84  
Bunları duyunca yeni aldığım pc den utanıyorum:(
bence çok üzülme çünkü şuanda alınabilecek i5-i7'li veya Phenom II x4 955BE ve üzeri bir işlemci rahatlıkla 3yıl kullanılabilir...ama bütçenize göre de durum değişebilir ancak canınızı sıkmayın... oyunlarda işlemciye çok az bir yük biniyor zaten... 2500TL'e kadar olan bir sistem alınıcaksa sorun değil alabilirsiniz ancak 3000TL ve üzeri(benim gibi 5300TL gibiler) kesinlikle beklemeliler. Çünkü yeni donanımlar çıkıcak ve şimdikinden çok daha iyi bir sistem alınabilicek aynı fiyata. Ama 2500, max 3000TL bütçe varsa sorun etmeye gerek yok :))

cengz06
08-03-2011, 02:20   |  #48  
Üye
83 mesaj

bende AMD Phenom X2 Black Edition işlemci var. ASUS M4A89GTD Pro/USB3 anakartım var. bu anakartla birlikte gelen yazılım sayesinde otomatik olarak işlemciye stabilizesini test ederek overlock yapıyor, ve işlemci şu an gayet stabil bir şekilde 3.664 mhz de çalışıyor. ısıları sürekl kontrol altında ve yükleme halinde bile 48-50 derece arasında. ve bir artı olarak, bu işlemci aslında 2 çekirdekli bir işlemci. anakartın özelliği ve birazda şans sayesinde diğer 2 çekirdek açıldı ve onlarda sorunsuz stabil şekilde hemde overlocklu olarak çalışıyor. ilgilenen arkadaş olursa anakartla gelen overlock programının işlemcinin 4 çekirdeğininde 3.664 mhz de çalıştığını gösteren ekran görüntüsünü buraya koyabilirim. 

yani pahalı işlemcilere gerek duymayın derim, iyi bir anakart ve orta halli bir cpu bu işi gayet iyi görüyor.  ama tabi pc kullanım amacıda çok önemli bu arada, benim gibi kullanıcılar için fazlasıyla ideal bu sistem

Son Düzenleme: cengz06 ~ 08 Mart 2011 02:22
firaristt
09-03-2011, 11:50   |  #49  
firaristt avatarı
OP Yıllanmış Üye
3,194 mesaj

@cengz06 dediğiniz doğru. Herkes ihtiyacına göre sistem alsın. fazlası için harcanan para boşa gidiyor. fazladan 1yıl kullanırsınız ama ödeyeceğiniz para miktarı yüksek olur. Pardonda eğer o anakart orta halliyse diğerleri 6-7 yaşındaki çocuğun yaptığı anakart gibi olur xD AMD'nin uygun fiyatlı ve kullanıma uygun bir işlemcisi, uygun bir anakart ve ihtiyaca göre HDD, ram, e.kartı ve psu. gerisi boş ancak oyun için alınıcak sistemler çok pahallı değil bunu da hatırlatayım ama bir sınır var.. Belli bir limitten aşağısı için düşürülen her parçanın performansa etkisi sanılandan fazla oluyor ve beklenen performans alınamıyor.

Bu arada "Güzel" bir haber vereyim:

AMD, HD 6990 lansmanını dün yaparken BullDozer işlemcileri de 20Haziran'da lanse edeceğini duyurdu. Hadi hayırlı olsun..

kendi yorumum performansları zaten yüksek olacaktır eminim. Ancak şöyle 1-2hafta erken çıksa fena olmazdı yani :D hem babalar günü indirimiyle ucuza alırdık xD

cengz06
10-03-2011, 16:34   |  #50  
Üye
83 mesaj

firarist; zaten yorumumda "iyi bir anakart, orta halli bir işlemci" ibaresini kullanmıştım, sanırım gözden kaçırmışsın. benim şahsi düşüncem şudurki ki; hangi çapta sistem alınırsa alınsın, anakart kesinlikle üst düzey olmalı. zira düşük seviye bir anakartta hiçbir üst seviye bileşenden performans alamazsınız. anakart kısıtlı olduktan sonra işlemcinin ya da ram lerin iyi olmasının bir anlamı yok. evet kendi anakartım üst düzey sayılır, en azındna şimdilik. yoksa işlemcinin nimetlerinden faydalanamazdım:)) iki çekirdek nasıl 4 olurdu yoksa:)