Amd Cpu + Amd Gpu vs Intel Cpu + Nvidia Gpu

BreenLine
21-08-2013, 21:07   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 1
69 mesaj

Şu ana kadar işlemci ve ekran kartı üzerine internette okuduğum yorumların sayısı abartmıyorum 1000'i geçmiştir ve hemen hemen her gün internetteki bilgisayar toplama sihirbazlarından türlü türlü sistemler toplayıp incelerim. Yaklaşık 1 ay sonra 2500 TL'lik bir kasa ( sadece kasa ) toplamayı düşünüyorum ama hangi platformu seçeceğime hala karar veremedim. Bu arada AMD işlemci var diye Nvidia ekran kartı yada Intel işlemci diye AMD ekran kartı kullanılmayacak diye bir şey yok bunun farkındayım ancak hep söylenir AMD ekran kartı AMD işlemci ile daha iyi performans gösterir diye. Şu ana kadar hep Intel kullandım hiç AMD işlemci kullanmadım ama AMD ve Nvidia ekran kartlarını test etme fırsatım oldu ve ikiside beni üzmedi. Toplayacağım bilgisayarda da aklınıza gelecebilecek hemen hemen herşeyi yapacam : Oyun oynama, Autocad Solidworks gibi programlarla çizim tasarım render analiz ( bu analiz işini baya abartırım ) film müzik gibi ufak tefek şeyler zaten var , bunun dışında kendi çapımda program da yazarım. Bu tarz bi kullanım için ve bu fiyata nasıl bir platform tercih etmeliyim. ( Analiz konusunda Nvidia'nın cuda işlemcilerini ve AMD'nin Stream işlemcilerini test eden varsa yorumlarınızı esirgemeyin :) )

black_flood
21-08-2013, 21:37   |  #2  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

oyun oynamayacaksan neden cuda yada stream ile tırmalıyorsun ki profesyonel ürünleri varken. ati cephesi fire pro intel cephesinde ise quadro. en az 500 lirayı sadece grafik kartı için gözden çıkartman lazım.

black_flood bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
murat5038
21-08-2013, 22:47   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

:)

1.yorum şöyle olacak; Eğer Tasarım işleri de işin içine girecekse ve profesyonelce oalcaksa Nvidia+intel kombinasyonlı bir sstem düzenle.

2.yorum ise; AMD+İntel kargaşasına boşa kafan takılmasın, Eğer 1. yorumda yazdığım isteğin yoksa veya daha az detaylı kullanıcı isen İstediğini seçebilirsin.

3.yorum ;Paran varsa İntel, paran yoksa AMD. :)

murat5038 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
BreenLine
21-08-2013, 23:34   |  #4  
OP Üye
69 mesaj
Alıntı: black_flood  
oyun oynamayacaksan neden cuda yada stream ile tırmalıyorsun ki profesyonel ürünleri varken. ati cephesi fire pro intel cephesinde ise quadro. en az 500 lirayı sadece grafik kartı için gözden çıkartman lazım.

aslında oyunda oynacağım ancak senin dediğin profesyonel ürünler ( firepro ve quadro ) intel'in xeon işlemcileriyle kullanılıyor ( bazı işyerlerinde gördüğüm kadarıyla ) ve bundan sonra workstation ismiyle adlandırılıyor. aslında onları hiç araştırmadım ve normal bir grafik kartıyla bu kartlar arasında ne gibi kıyaslama yapılabilir bilmiyorum. yani çizim ve tasarımda yada hesaplama gücü olarak iyi sonuçlar alırken oyunlar da sıkıntı olur mu ? yada bu iki grubu birbirinden ayıran özellikler nedir bilmiyorum ?

Alıntı: murat5038  
:)

1.yorum şöyle olacak; Eğer Tasarım işleri de işin içine girecekse ve profesyonelce oalcaksa Nvidia+intel kombinasyonlı bir sstem düzenle.

2.yorum ise; AMD+İntel kargaşasına boşa kafan takılmasın, Eğer 1. yorumda yazdığım isteğin yoksa veya daha az detaylı kullanıcı isen İstediğini seçebilirsin.

3.yorum ;Paran varsa İntel, paran yoksa AMD. :)

şu an AMD tabanlı bir sistem kurmanın avantajı intel'in aynı performanstaki işlemcilerine göre daha ucuza mal edilebiliyor olması ancak çoğu kişinin gözden kaçırdığı bir şey var o da maksimum yük altındayken harcadıkları watt . intel uzun vadede kendini düşük güç tüketimiyle amorti eder mi sizce ?

murat5038
22-08-2013, 01:34   |  #5  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

:) İntel ve AMD güç tüketimi gelişmiş teknolojilerine göre aynı hareket ediyor bunu da kimse görmediği için AMD hakkında kötü düşünenler oluyor.

AMD Nm yapısı ile geriden gelip güç tüketimini yüksek tuttuğu için ısınma problemlerinle karşılaşıyor. İntel ise NM düşürüp Hızı da beraberinde düşürüp Haliyle güç tüketimi az olan bir cihazın performansa etkisi oluyor :) bu yüzden nm ve Wattage değeri düştükçe ısınma azalıyor ancak dediğim gibi performansda da azalma oluyor amd ile eşit ürünlerinde.

murat5038 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
feanorking
22-08-2013, 05:03   |  #6  
feanorking avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
1,688 mesaj

Core i5 4430 ile Fx8350 aynı fiyata ve buna alınacak anakartlarda amd anakartlar her zaman daha çok özellikli oluyor aynı fiyatta. tabii ki amd çok daha avantajlı oluyor bu durumda. Ancak ne kadar aldığı paranın karşılığını daha çok verdiği için amd sevsemde yüksek bütçede intel performansı ileri seviyeye taşıyor ve rakipsiz. bence 2500 liralık kasaya güzel bir i7  yakışır. ekran kartı olarak amd ile intelin performans sorunu vereceği şehir efsanesidir inanma. nvedia ile amd aynı artık. hatta bazı kartlarında f/p olarak nvedia geride kalıyor ama profesyonel kart düşünürsen kesinlikle nvedia derim bende.

feanorking bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
BreenLine
22-08-2013, 09:06   |  #7  
OP Üye
69 mesaj

240 GB'LIK bir ssd + 1 TB HDD , bluray okuyucu ve iyi bir havalandırma için geniş bir kasa tercih ettiğimde elimdeki bütçeye göre iyi bir i7'den vazgeçip FX 8350 + AMD HD 7870 gibi bir ekran kartı uygun olur gibime geliyor. Bu arada FX 8350 için stok fanının yetersiz olduğu da söyleniyor. Bu durumda iyi bir soğutucu da aldığımda aşağı yukarı 2500 tl'yi buluyor ( ram anakart dahil ). Bu sistem makul mudur ? ve anakartlar hakkında da çok az bilgiye sahibim anakart olarak ne önerirsiniz ?

murat5038
22-08-2013, 12:09   |  #8  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Anakart olarak Piyasaya hala gelmeyen bir model var kaç oldu hala gelmedi o olsa iyi olurdu. Piyasada normal seviyede gigabyet UD3 veya UD5 olan 990fx anakartı var bunu alabilirsin.

BreenLine
22-08-2013, 13:48   |  #9  
OP Üye
69 mesaj
Alıntı: murat5038  
Anakart olarak Piyasaya hala gelmeyen bir model var kaç oldu hala gelmedi o olsa iyi olurdu. Piyasada normal seviyede gigabyet UD3 veya UD5 olan 990fx anakartı var bunu alabilirsin.

teşekkürler

grezimonk
22-08-2013, 14:21   |  #10  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
4,195 mesaj

olay bütçe ve performansa bakar... en güncel en performanslı ekran kartına bak işlemci FX 6300 ve üzeri olsun... güç kaynağı 500W minimum olsun 12v çıkışı akım gücü yüksek olmalı...

grezimonk bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]