AMD'nin 65nm Mobil Griffin İşlemcisi Gün Yüzüne

kuruwa
24-05-2007, 11:55   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,438 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2006

Kabul etmeiliyz ki AMD'nin rakibi Intel'den geride kaldığı en önemli nokta mobil çözümler. Firmanın bu yönde ATi'yi de satınlamasıyla başlattığı sıkı bir çalışma olduğu biliniyor. İşte bu noktada firmanın yeni platformunun önemli bir parçası olacak kod adı "Griffin" olan ve 65nm üretim teknolojisine sahip yeni mobil işlemcisi ortaya çıktı.

Öncelikle gün yüzüne çıkan detayları ile yeni mobil işlemciyi tanımaya çalışalım,

- AMD'nin yeni mobil işlemcisi 65nm üretim teknolojisi ile üretilecek.
- Daha yüksek performansa sahip olan işlemci batarya tarafındaysa daha uzun sürelerei vaat ediyor.
- İşlemci üzerinde AMD'nin hayli iddialı olduğu teknolojiler var. Örneğin Split Power Plane adı verilen teknoloji sayesinde işlmci üzerinde bellek kontrolcüleri ve işlemcininher çekirdeği farklı voltaj değerlerinde çalışabiliyor. Tabii buda daha uzun pil ömrü anlamına geliyor.
- Yeni işlemciler geliştirilmiş bellek kontrolcüleri sayesinde daha iyi performans ve daha yüksek verimrlilik sağlacakları belirtiliyor.
- Griffin işlemcilerinin HyperTransport desteklemeleri de söz konusu.

Ortaya çıkan ilk detaylar bu şekilde. AMD Intel'in Centrino ile yakaladığı başarıya karşı süren uzun soluklu sessizliğini yakında bozacak gibi. Firma yeni işlemcileri ile birlikte DirectX 10 destekli entegre grafil işlemciye sahip mobil RS780 yongası da hazırlayacak platformunu son derece sağlam temeller üzerine kurma hedefinde. Masaüstü tarafından sonra dizüstü tarafına da AMD'nin uzun süredir beklenen ağırlığı vermesi ile rekabet bu platformda da alevlenecek gibi görünüyor.

alıntı   http://forum.donanimhaber.com/m_14477938/tm.htm

asimileci
24-05-2007, 13:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,996 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2006

İNTELİ mobilde geçemez
çünkü t7200 ü geçen bir işlemci daha yapamadılar
yada beceremediler beceriksizler
yapsalar İNTEL de indirim yapacak

erkanc
24-05-2007, 14:44   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2007

asimileci beceriksiz deme eğer amd olmasaydı şimdiye biz işlemcileri üfürüktenn celeronları bile allah bilir kaçyüz dolardan bize satacaklardı ve teknoloji bu kadar hızlı ilerlemeyecekti

kuruwa
24-05-2007, 14:53   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,438 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2006

amd olmasaydı intel her zaman kazık atırdı ve atıyordu hatta amd yı gecemıyen aynı işlemcılerle bile kazıkladı reklam stratejısı ile mobilitede olay degıstı artık amd de kendı chip setını ve ekran kartını uretıyorkı stabilite bır sistemle intelı gececek sadece zaman ıntel bılı uzun zaman masa ustunde yenılmıstı amd ye ama bunu nedense kımse goremıyor bunu anlamadım