AMD phenom x4 mü x6 mı?

syberia2
03-02-2012, 11:28   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Slmlar... İki işlemci arasında kaldım. Amd Phenom x6 1090t ile x4 980. Oyun için düşünüyorum. Performans testlerinde oyun bakımından x4 980 nin daha iyi olduğu ortaya çıkıyor. Ama ben ileriye dönük düşünüyorum. 2 sene sonra 6 çekirdek isteyen oyunlar olursa tekrar işlemci almak istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim...

Yetenek
03-02-2012, 11:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
508 mesaj

Daha iyi performans vermesinin nedeni 32bit oyunlar olabilir. Oda şu şekilde olur 32bit oyunlar Yada daha düzgün tabir edelim Çok çekirdek teknolojisi taşımayan oyunlar işlemcinin ÇEKİRDEK Hızından yararlandığından dolayı x4 3.4 ghz işlemci ile X6 3.2   ghz işlemci arasında 3.4'ün daha iyi performans vermesi normaldir. Ayrıcana bu işlemcileri OC yaptığımızda x4 daha iyi oc olacaktır çünkü az çekirdek sayısından dolayı her çekirdek başına düşen OC miktarı artacak ve daha az ısınma meydana gelecektir. Yan, x4 işlemciyi örneğin 4.5 ghz kadar stabil çıakrdığımızı düşünürsek x6 3.2 ghz işlemci 4 ghz olacağından x4 yüne daha büyük performans verecektir. 

Ama önemli bir nokta 64bit oyunlarda yine daha düzgün tabirle çok çekirdek teknolojisi taşıyan oyunalrda. Bu oyunlar işlemcideki çekirdek miktarından yararlanırlar ve ne kadar fazla çekidek o kadar oyun performansı anlamına gelir. İleriye dönük bir yatırım yapmak ve hatta oyun dışındada performans elde etmek istiyor ve bütçem var diyorsan X6 Black Edition almak EN MANTIKLI tercih olur...

syberia2
03-02-2012, 13:21   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Tşkler. O.c yapmayı düşünmüyorum, bilmiyorum. O nedenle x4 980 3.7 ghz mi alsam dediydim. x6 almak daha mantıklı dediğin gibi...