AMD son kumarını oynamaya mı hazırlanıyor?

CHIP Online
12-08-2008, 14:41   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

İşlemci piyasasında Intel'in gerisinde kalan firma, "ya tamam ya devam" demek üzere... İşte son plan.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/AMD- ... irlaniyor_8206.html

AMD'de çip üretimi konusunda köklü değişim sinyalleri. Masaüstü ve sunucu işlemcilerinde rakibi Intel'in gerisine düşen ve sadece bu yıl için 1.6 milyar dolar zarar açıklayan AMD, yeniden kara geçebilmek strateji geliştiriyor.

AMD'nin işlemci piyasasında tekrar kar eder hale gelmesi için düşünülen değişim ise çip üretiminin "fason" hale gelmesi. Uzun süredir [url=""]dedikodu olarak[/url] sektör kulislerinde dillendirilen bu iddia giderek gerçeğe bürünürken AMD'nin eski CEO'su Hector Ruiz'in yeni görevi olan Kurul Başkanlığı'nda bu işle meşgul olacağı konusunda bilgiler geliyor. Sektör analistlerine göre böyle bir hamle taşıdığı riskler itibarıyla AMD'yi işlemci piyasasında "batırabilir" veya "çıkarabilir".

Newsweek'in haberine göre firma üretim planlarında düşünülen değişiklik konusunda son derece ketum bir tavır takınırken, resmi açıklama olarak "AMD üretim kabiliyetlerinde ve ilişkilerinde iç ve dış operasyonları dengeli bir şekilde ayarlama için seçenekleri değerlendirmektedir" şeklinde muğlak bir ifade kullanıyor. Sektör analistleri tarafından değerlendirildiğinde bunun açılımı, AMD'nin en azından üretimin bir kısmını fason haline getireceği ve eldeki fabrikaların bir bölümünün satılarak şirkete gelir elde edileceği şeklinde yapılıyor.

Tüm konu: AMD son kumarını oynamaya mı hazırlanıyor?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: AMD'nin fason üretime geçmesi, şirketi Intel karşısında ne kadar güçlendirebilir?

ozan_alp
12-08-2008, 15:58   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

sonunda AMD den kurtulucaz inşallah..........

frkn_ua
12-08-2008, 17:04   |  #3  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

amd den kurtulda rekabet kalmasın,sonra aklınız başınanıza gelir ama geç olur biraz...

uGuR.uK
12-08-2008, 19:25   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

amd'nin gitmesi intel'in tekelligi anlamına gelir bir nevi, her ne kadar hep intel kullanmış ve yine kullanıcak olsamda amd'nin gitmesini istemem. ama onlarda artık cok daha iyi calışmak zorundalar ve gerekiyorsa da adam gibi reklamdır tanıtımdır, herşey birşeyleri geliştirip öyle beklemekle olmuyor(hoş geliştirilenlerde intel'inkilerde öyle ahım şahım iyi degil di zaten)...

darkman23
12-08-2008, 20:10   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj

ben amd kullanıyorum. amd nin daha güçlü işlemciler üreteceğine inanıyorum.

tesisatci
13-08-2008, 01:35   |  #6  
Yıllanmış Üye
449 mesaj

amd batarsa işlemci piyasasında rekabet kalkar ve işlemci yenilemek şu gün olduğu kadar kolay olmaz rakib olmazsa intelin fiyatları uçuracağına eminim

Fattur
13-08-2008, 14:18   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

eğer amd bunu yaparsa kötü olur.Ciddi bir yokolma tehlikesiyle karşılaşır.AMD batarsa İNTEL in eli iyice güçlenir ve başka alternatif kalmaz bu kötü olur.Gerçi böyle olursa pc değiştirmemize gerek kalmaz ikide bir ama....
AMD batmasın.

DeePBluESeA
16-08-2008, 12:47   |  #8  
Yıllanmış Üye
281 mesaj
ozan_alp
sonunda AMD den kurtulucaz inşallah..........
amd den kurtul sonra intel bu alandaki tek isim olsun sonrada 4 çekirdekli en ucuz işlemciye 500 $ ödemek zorunda kalda gör dünya kaç bucak mış !!!!!!!!