AMD ve İntel

Kapalı Hesap (200174)
12-07-2011, 14:53   |  #1  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

Merhaba arkadaşlar bu konumuzda bugün dünya üzerindeki iki dev kuruluştan bahsedeceğiz bilgisayar üreticisi amd ve intel hakkında bilmediklerimiz bazı ufak ayrıntılar..

ADWANCED MICRO DEVICES
1969 yılında kurulmuş,dünyanın en büyük ikinci x86 yarı iletken üreticisi,en büyük ikinci grafik kartları ve GPU üreticisidr
AMd 7 küsur milyar dolarlık karıyla tüm yarı iletken üreticileri arasında 7.sıradadır
Firma ATI ile 5 küsur milyar dolar gibi bir ücret karşılığında anlaşmıştır
AMD ile İntel anlaşması (ve böylece ilk çatışmaları) 1982 yılında yabtıkları bir sözleşme ile başlar.IBM için 8086ve 8088 üreten intel,üretim hakkını AMD ile paylaşır.Ancak 1986 yılında çeşitli bilgiler vermek istememesi üzerine anlaşmayı feseder.Anlaşma fesedilmesi İntel'in başına dert açar ve intel 1 milyar dolar ödemek zorunda bırakılır......
1991yılında AMD amd386 yı piyasaya sürdü,80386'ya paralel reverse engineering yoluyla.bunu Amd486 takip etti.Ürünler daha ucuz olduklarından talep görüyordu,çeşiti üreticiler Intel yerine amd'yi kullanmaya başlamıştı ancak bu takip AMD yöneticilerinin gelecek hakkında olumsuz düşünmelerine sebeb oluyordu,çünkü reverse engineering ile İntel'in gerisinde kalmaya mahkumlardı.Bir süre sonra AMD kendi mimarisi için harekete geçecekti..
AMD-K5:AMD'nin pentium-pin competable olarak duyurduğu bu işlemci,Microsoft-95 için tasarlandığını etiketiyle dolaşsa da bir çok başka işletim sistemiyle de uyumluydu.100-120 MHZ olan ve piyasaya çıkışıduyurulmasından 2 yıl sonra 1995'te gerçeklemiş K5 FPU başta olmak üzere bir çok manada intel mikroçip aileleri kadar başarılı değildi.Float'daki başarısızlık integer işlemlerinde tam tersiydi ve Pentium ailesiyle karşılaştırıldığında çok daha başarılıydı..

AMD-NEXTGEN/K6:Esasen K harfi dış8ında K5 ile pek bi bağı bulunmaz bu çip ailesinin.NextGen'e AMD tarafından para ve zaman verilir orataya bu çip ailesi çıkar 1997 yılında.İntel pentium MMX 200MHZ ile karşılaştırıldığında ikinci cache okuma hızında daha iyi olmasına rağmen sözgelimi ama hafızadan okuma hızında geride kalmıştır,hemde hayli.Video-yazma ve ana hafıza transfer hızlarında da kısmen geride kalmıştır K6.

AMD-ATHLON/K7
AMD'nin K6 başarısı Motorola ile ortaklık getirmiştir,fabrikasyonda İntel ile kapışabilme kapasitesini bu anlaşma vercektir.Athlon daha önceki tasarımların aksine güçlü bir FPU ile gelir..
AMd 200 yılında 1 GHZ'ulaştığını duyurur,birkaç gün sonra İntel aynı duyuruyla gelsede ticari olarak 2001 yılına kadar bir satışta buulunamaz.Mikroçip ailesinin başarıları pazar payını %23'e kadar çıkarır.

AMD64/K8
AMD'nin K7 mimarisini revizyonu olarakta görülebilecek bu çip ailesinin sunucu tarafındaki temsilcisi Opteron,İntel'in Xeon'uyla mücadele etmektedir..
Frekans artımına dayalı mikroçip gelişiminin yerini çok çekirdeki mimarilerde yarışa bırakması ile 2005'de AMd çift Çekirdekli işlemcisini duyurdu.Aynı yıl AMD ATHLON 64 X2 ile enerji verimliliği konusunda da çeşitli tasarım yenilikleri getirdi.2007 ortaları için beklenen K10,bir quad-core(dört çekirdekli)tasarım olacak ve tek bir yüzeyde tek,çift çekirdekli ve dört çekirdekli işlemci mimarisini kullanmak mümkün olacaktır..
Alıntıdır..
Kaynak..Bilgidenizi.com
Evet arkadaşlar diğer günlerde intel'in hangi tasarımlarla amd'yi bombaladığını paylaşacağım..Saygılarımla
...................................... Gülümseme

asdwer123
12-07-2011, 16:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
556 mesaj

bilgiler için teşekkürler ilgimi çekti..

Kapalı Hesap (200174)
12-07-2011, 20:53   |  #3  
OP Kapalı Hesap
3,759 mesaj

rica ederim

black_flood
12-07-2011, 21:45   |  #4  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

Ne mal adamsın ha solet A kullanan kaç kişi var da bu vidoyu koymuşsun şuanda intelin işlemcileride fansız çalışmıyor amd sistemlerde boşuna kıçını yırtma yanıyor diye.

taa 2001 yılındaki işemciyi şimdiylen mukayese etmeye fazla kalkma altında ezilirsin mazallah sonra seni asfalttan kazımak zorunda kalırız.

:))))

Kapalı Hesap (200174)
12-07-2011, 23:24   |  #5  
OP Kapalı Hesap
3,759 mesaj
Alıntı: black_flood  
Ne mal adamsın ha solet A kullanan kaç kişi var da bu vidoyu koymuşsun şuanda intelin işlemcileride fansız çalışmıyor amd sistemlerde boşuna kıçını yırtma yanıyor diye.

taa 2001 yılındaki işemciyi şimdiylen mukayese etmeye fazla kalkma altında ezilirsin mazallah sonra seni asfalttan kazımak zorunda kalırız.

:))))

ASIL MAL SENSİN BEN BURDA ŞİRKETLERİN KURULUŞ TARİHİNDEN BERİ ÜRETTİĞİ İŞLEMCİLER VE BAŞINDAN GEÇEN OLAYLARI ANLATMAK İSTEDİM İNTELİNDE VİDEOLARI VAR AYNEN BÖLE MAKSADIM MERAKLISI OLAN ARKADAŞLARIM OKURLAR Bİ NEBZE KATKIMIZ OLUR BİLGİLENİRLER DİYE KOYDUM AMA SENİN GİBİ MAL MAL MAL İNSAN OKUMADAN HAKARET EDER KONUNUNU NE OLDUNU BİLMEDEN YORUM YAZAR SENİ İNSANLIĞINLA BAŞBAŞA BIRAKIYORUM VE ŞİMDİ KAYBOLLL BİR DAHA AÇTIĞIM KONULARA YAKLAŞMA YORUM YAZMA İNSANLIĞIN VARSA UZAK DURUSUN KONULARDAN...SAYGILAR
AYRICA BEN KIÇIMI YIPRATMIYORUM AMD VE İNTEL BABAMIN ŞİRKETİ DEĞİL GALİBA SENİN BABAN AMD ŞİRKETİNN SAHİBİ ZORUNA GİTTİ Gülüş
İNSANLAR İSTEDİĞİ ÜRÜNÜ ALMAKTA ÖZGÜRDÜR O PARAYI KENDİ ALIN TERİYLE KAZANIYOR ÇÜNKÜ
ŞİMDİGAİBOLLLLLL
ŞİMDİ, SEN BUNLARI OKUCAN VE ARTİSTLİK YABMAYA HAKARET ETMEYE DEVAM EDECEN AMA BEN CEVAB VERMİCEM ÇÜNKÜ SENİN GİBİ MAĞARA ADAMI BİRİNE BİŞEYLERİ ANLATMAK İÇN TARTIŞMAK İÇİN  PARMAKLARIMI AĞIRTAMAM .........YANİ SANA SÖLENECEK SÖZÜM YOK ÖNCE ADAM OL OKU NE DEMEK İSTEDİMİ ANLA NE PAYLAŞTIMI ÖREN SONRA GEL ALLAHA EMANET OL KENDİNE İYİ BAK CAN HADİ KARDEŞİM SAĞDAN GEÇ ARKA PLAKA KONTROLÜ VAR Gülüş

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (200174) ~ 13 Temmuz 2011 10:47
Kapalı Hesap (200174)
12-07-2011, 23:44   |  #6  
OP Kapalı Hesap
3,759 mesaj

Evet arkadaşlar buradaki yazıyı silip intel firmasının kuruluşu ve amd ile arasındaki farkı anlatmaya karar verdim kesin bi intel fanatiği çıkıp hakaret eder ama oda onun insanlığını belirler amd konusunda olduğu gibi
.....................................................................................................................................................
İntel ilk x86 CPU sunu (merkezi işletim birimi) 25 yıl önce piyasaya sürdüğünde,transistör radyo portatifti
bilgisayarlar hareket kabiliyeti olmayan büyük makinalardı ve internet sadece bir kaç araştırmacı bilim adamı
tarafından kullanılmakta idi.
İşler nasıl değişti ?
Sektör analisti Mercury Research'ün masaüstü,dizüstü, ve server sevkiyat verilerine göre intel ilk 8086 mikro işlemcisinin 8 Haziran 1978'deki başlangıcından Nisan 2003 e kadar 1 milyar'ın üzerinde x86 CPU  sevkiyatı yabmıştır
486DXden Pentium 4/3066ya Intel İşlemciler
Intel 486DXden 486DX4/100e: 1989 - Mart 1994 Arası
Tarihteki gezimiz 1989 yılında, 25 MHz hızla çıkan Intel
486DX işlemciyle başlıyor. Bu işlemci 1.2 milyon transistor
ile 8KB L1 önbellek içeriyordu ve 5V ile çalışıyordu. Bu işlemciye
 uygun anakartlarımız ve işlemcilerimiz olmasına karşın test sonuçları
almak mümkün değildi. Teoride 486 bir sisteme Windows XP kurulabilse de
anlamlı bir test yapmak mümkün olmuyor.
Intel Pentium 60 ve 66: Mart 1993
Aynı durum Pentium 60 ve 66 için de geçerli: Bu işlemciler 3.3 milyonu
aşkın transistor içeriyorlardı ve 800 nm ve 600 nm üretim prosesleri
ile üretilmişlerdi. L1 önbellekleri 16 KB idi, L2 önbellekleri ise
anakart üzerindeydi. Bunlarla anlamlı bir test sonucu almayı başaramadık.
Intel Pentium 75ten 200e: Mart 1994 - Haziran 1996
Intel Pentium 75 ila 200 işlemciler P54C kod adıyla satıldılar. SPAGA
formundaki bu işlemcilerin güç tüketimi 10.1 ile 15.5 Watt arasındaydı.
L1 önbellekleri ise 16 KB idi.
Intel Pentium 150 MMXden 233 MMXe: Ekim 1996 - Haziran 1997
P55C kod adlı Pentium ile gelen yenilik, L1 önbelleğinin 32 KBa yükseltilmesi
 ve MMX talimat setini içermesiydi. L2 önbellek hala anakarta takılıyordu.
İşlemcilerde 4.5 milyon transistor bulunuyordu. Genelde yongaseti olarak Intel
430HX veya 430TX kullanıyordu; ikincisinin maksimum RAM sınırı (önbelleklenebilir alan) 64 MB idi.
Intel Celeron 233den 533e: Nisan 1998 - Ocak 2000
Slot1/Soket 370 tabanlı bu işlemci serisi (kod adları Covington ve Mendocino)
440BX yongasetli (66 MHz ila 100 MHz FSB destekli) anakartlarla overclock
edilebilmeleri açısından çok popülerdi. İşte ilginç bir not: Intel Celeron
300Ayı 0.18 mikron teknolojisi ve sadece 19 Watt güç tüketimi ile üretti.
Covingtonda L2 önbellek yoktu ve 266 MHz veya 300 MHz hızlarında çalışıyordu.
Intel bu entipüften işlemcinin üretimini kısa sürede durdurdu.
Pentium II/233ten 450ye: Mayıs 1997 - Ağustos 1998
9 milyon transistörlü Pentium II Slot 1 iki farklı çekirdekle üretildi:
Klamath ve Deschutes. Aralarındaki fark paketleme yöntemleri (form) ve FSB
 hızlarıydı (66 MHz veya 100 MHz). Zamanının en hızlı işlemcisi neredeyse
 bir soba gibi çalışıyordu: 250 nmlik tasarım Klamathın 43 W tüketmesine yol açıyordu.
Pentium III/450den 1000e: Mart 1999 - Mart 2000
Slot 1 platformundaki geliştirilmiş Pentium II 450 MHz ile 1000 MHz hızlar
arasındaydı. Katmai çekirdekli PIIIte 512 KB harici L2 önbellek varken,
Copperminea 256 KB L2 önbellek eklenmişti.
Pentium III/500den 1133e: Ekim 1999 - Temmuz 2001
Coppermine çekirdekli, Soket 370 Pentium III, 500 MHz ile 1133 MHz hızları
arasında üretildi. Bazı modellerinin FC-PGA II türevleri de oldu.
Celeron II/533den 1100e: Ocak 2000 - Temmuz 2001 Şimdiye dek Celeron
işlemcilerin (Coppermine çekirdekli) FSB hızı 100 MHz oldu. Transistor
adetleri 18.6 milyona, güç tüketimleri 33 Wa ulaştı.
Celeron/Pentium III/1000den 1400e: Ocak 2000 - Temmuz 2001
Bu Tualatin işlemcilerin üç temel versiyonu vardı: Celeron III (256 KB L2
önbellek, 100 MHz FSB), Pentium III (256 KB L2 önbellek, 133 MHz FSB, Data
Prefetch özelliği) ve 512 KB L2 önbelleği ile muhteşem Pentium III-S.
Pentium 4/1300den 3066 MHze: Kasım 2000 -
Pentium 4 yeni ve ilginç bir özellikle geliyordu: L1 önbelleği yerine 12,000 mikro işlem
yapabilen bir trace cachei vardı. Bu işlemcinin dört versiyonu bulunuyor: 256 KB L2 önbelleğe
ve 100 MHz FSB hızına sahip Willamette; aynı çekirdeğe sahip 128 KB L2 önbellekli Celeron 4;
512 KB L2 önbellekli, 100/133 MHz FSB hızına sahip Northwood; ve 128 KB L2 önbellekli, 100 MHz FSB
hızına sahip Celeron. HyperThreading özellikli P4ün çıkışı - 3 GHz model - güç tüketiminde 81.8 Wlık
yeni bir rekor getirdi.
İNTEL AMD İŞLEMCİLER ARASINDAKİ FARKLAR!!!!!
proses metodu 130nm,95nm,65nm gibi transistör boyutu
küçüldükçe tüketilen enerji ve dolayısı ile ısı miktarı
azalır. intel şuan prototip olarak 45nm işlemci üretti
ve stabıl şekilde çalıştığını gösterdi.
bellek denetleyicisi AMD nin kendi üzerinde İntelde
değil L1 L2 bellek AMD giriş çıkışta data akışını iyi optimize
ettiği için büyük tampon bellek ihtiyacı yok, intelde ise
tampon bellek miktarı arttıkça performans artıyor, yani mevcut
İntel işlemcilerde in-out data akışı iyi optimize edilmemiştir.

işlemcinin desteklediği kodlar. SS3 vb. AMD bu konuda eskiden
geride idi ama artık değil. bu komutlar işlemci içinde hard olarak
desteklenir. Buda bu komutların kullanıldığı programlar çalıştırıldığında
performans demek. Aynı ekran kartları gibi Hardware rendering software
rendering gibi bariz performans farkı ortaya koyar.
PC lerde kullanılan bütün işlemcilerin temeli aynıdır X86 değişen kısımlar,
transistör boyutları, işlemciye entegre edilen denetleyiciler, tampon bellek
boyutları, ek komutlar, Adresleme kapasiteleri, data işleme kapasiteleri,
saat frekansları, herbir cycle da yaptığı işlem sayısı, intel için HT sanal
işlemci mimarisi vb. yani aynı temel üzerine biri gökdelen konduruyor, biri villa yapıyor.
Temel X86 yetersiz kaldığı içinde üreticiler darboğazı aşmak için farklı yöntemler deniyor....
Amd işlemcilerin intele göre en büyük avantajı veriyolu hızı ve ram desteğinin yüksek olmasıdır.intel işlemcilerde özellikle core duo ve quadlar fsb kullanır ve max 1333 destekler.aslında bu işlemcilerin önbelleği yüksek ve oldukça performanslıdır.ama düşük fsb yüzünden darboğaz oluşmaktadır.bu yüzden testlerde güçlü gözükmekte ama iş uygulamalara gelince amd ile fark çok azalmakta özellikle oyunlarda amd öne geçmektedir.günümüz grafik işlemcileri o kadar hızlı ki 5ghz ddr5 ramler anca yetmektedir.bu yüzden ramden ekran kartına veri transferi önemi artmakta ve amd öne çıkmaktadır.amd işlemcilerde uzun zamandır ht 4000 desteği olmakta anakartları da 5200 e destek sunmaktadır.şu anda amd nin veriyoluyla i7 ler anca başediyor ama i7 ler hem pahalı hem de ona göre olan anakartlar pek ucuz değil.ram hız desteği olaraksa amd 1333 mhz e kadar destek sunmakta,nisan gibi çıkacak olan buldozer serisinde ise 1866 ya destek verecek.intel ise şu anda 1066 mhz desteklemekte ve 2012 de çıkacak ivy bridge işlemcileriyle 1333 mhz desteğini anca verecek.bu önemli etken amd nin gerçek test olarak nitelendirilen oyunlarda farkını ortaya koymasına neden olmaktadır.amd nin özellikle test programlarında intel e kaybetmesinin sebebi sanal çekirdektir.intel 4 çekirdek 4 sanal çekirdek toplam 8 thread li i7 işlemcileriyle 6 çekirdekli amd işlemcileri anca başetmektedir.amd transistor ve çekirdekleri artırarak intelle anca başediyor ama bu amd nin daha fazla ısınmasına,daha çok elektrik tüketmesine,daha maliyetli üretilmesine sebep olmaktadır.amd buldozer serisiyle bu duruma son vermek ve artık performans a oynamak istemektedir.buldozer işlemcileriyle amd sanal çekirdek özelliğine kavuşacak,8 çek. işlemci 32 thread olarak çalışabilecektir
Alıntıdır....
Evet gördünüz gibi arkadaşlar benim burda bir markayı övüpte diğer markayı kötülediğim  yok ikiside  babamın şirketi değil sadece bilmediklerimizi öğretmek amacıyla açtığım bir konu ama bazıları hakaret ede dursun onlara tek sözüm Allah onlardanda razı olsun......Saygılarımla
bir markayı ne kadar savunursan savun sana ürününüü bedavaya vermiyor yani demek istediğim ancak kalb kırarlar başka yabtıkları bişey yok elin israillisi amerikalısı üretir bizim türkler savunur birbirine hakaret eder olay buu

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (200174) ~ 13 Temmuz 2011 11:15
can_yurdakul
13-07-2011, 03:39   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
778 mesaj
Alıntı: kesko  
AMACIM SADECE ŞİRKETLERİN NE YABTIKLARIDIR BU MARKA İYİ BU MARKA KÖTÜ DEMİYORUM ŞÖYLE DÜŞÜNÜN 1984 TE AÇILAN BİR ŞİRKET 2011 YILINA KADAR NE ÜRETMİŞ NE YABMIŞ SADECE BUNLARI SİZLERLE PAYLAŞMAKTIR BAZI ARKADAŞLARIMIZ KONULARI OKUMADAN (MAL)...GİBİ KELİMELERLE HAKARET EDİYOR ONLARIDA ALLAHA HAVALE EDİYORUM SANKİ BABALARININ ŞİRKETİ ÖLE ZORLARINA GİDİYORKİ İNTELİNDE YABTIKLARINI PAYLAŞACAKTIM BÖLELERİ SOĞUTUYOR İNSANI  Saygı
Kesko arkdaş çok yararlı oldu sağol insanları bilgilendirdiğin için bu konuda yanlış olan birşey yok.

black_flood
13-07-2011, 08:01   |  #8  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
Alıntı: kesko  
AMACIM SADECE ŞİRKETLERİN NE YABTIKLARIDIR BU MARKA İYİ BU MARKA KÖTÜ DEMİYORUM ŞÖYLE DÜŞÜNÜN 1984 TE AÇILAN BİR ŞİRKET 2011 YILINA KADAR NE ÜRETMİŞ NE YABMIŞ SADECE BUNLARI SİZLERLE PAYLAŞMAKTIR BAZI ARKADAŞLARIMIZ KONULARI OKUMADAN (MAL)...GİBİ KELİMELERLE HAKARET EDİYOR ONLARIDA ALLAHA HAVALE EDİYORUM SANKİ BABALARININ ŞİRKETİ ÖLE ZORLARINA GİDİYORKİ İNTELİNDE YABTIKLARINI PAYLAŞACAKTIM BÖLELERİ SOĞUTUYOR İNSANI  Saygı
Soğuduysan ısıtırız tekrar bağla bir tane amd işlemcini anakart sandelyene yada koltuğuna her ne haltsa fansız olarak otur üstüne anında olaya ısınırsın hatta ateşinden herkez korkar forumda bilgiymiymiş ne zamandan beri yanan işlemci reklamları ile laf sokma paylaşım oluyormuş ???

en tepedeki yazı hariç o evet bilgilendiriciydi.

hcakkuzu
13-07-2011, 09:40   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
148 mesaj

fansız takarsan yanar tabi ne saçma mantıkdır bu.

can_yurdakul
13-07-2011, 10:14   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
778 mesaj
Alıntı: black_flood  
Soğuduysan ısıtırız tekrar bağla bir tane amd işlemcini anakart sandelyene yada koltuğuna her ne haltsa fansız olarak otur üstüne anında olaya ısınırsın hatta ateşinden herkez korkar forumda bilgiymiymiş ne zamandan beri yanan işlemci reklamları ile laf sokma paylaşım oluyormuş ???

en tepedeki yazı hariç o evet bilgilendiriciydi.

İsterse Küfretsin Tartışma Ortamı Yaratmaya Gerek Yok Amd,İntel Baba mız yapmıyo sonuçta böyle boktan şeyler için konu açmaya ve tartışmaya degmez.

Kapalı Hesap (200174)
13-07-2011, 10:41   |  #11  
OP Kapalı Hesap
3,759 mesaj

neyse ne söylesek adamda sıkılma yok devam ediyor otur falan en iyisi susmak karşımdaki cahilde susturduğunu sansın ve kessin sesini şimdi bir takım şeyler yazardım ama terbiyem müsade etmez ben işlemciyi koltuğa bağlar ısınırım ama seni ısıtacak başka formül biliyorum oda bende kalsın