amd2600+ 1833 görünüyor

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
recreativo
18-01-2005, 02:11   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
30 mesaj

arkadaşlar bugün amd2600+ sempron aldım ama açılışta 1833 yazıyo. 2600+ olması için biosu kurcaladım ama bulamadım bişey. 2000+ iken ayarlamak kolaydı bunu çözemedim.yardımcı olurmusunuz?

soDifficult
18-01-2005, 04:29   |  #2  
Yıllanmış Üye
158 mesaj

Sempron 2600+ nın normal çalışma frekansı 1833 Mhz dir.Burada hiç bir sorun görülmüyor.2600+ nın anlamı ise 2600 Mhz hızındaki bir celeron ile benzer performansı veriyor demektir.Ama sempron neredeyse bütün testler de celeronu geçmektedir.Yeni işlemcin hayırlı olsun.Güle güle kullan :)

jaina
18-01-2005, 09:22   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

hmm evet dogru yaziyor arkadaşın dedigi gibi, ancak artık celerond ler cok güzel performans veriyorlar ayrica overclockdaki üstünlükleride harika.

recreativo
18-01-2005, 12:34   |  #4  
OP Yeni Üye
30 mesaj

yani açılışta 18333 olarak mı görünecek? çok ilginç.yinede teşekkürler

soDifficult
18-01-2005, 12:41   |  #5  
Yıllanmış Üye
158 mesaj

Açılışta sempron 2600+ olarak görünmesi gerekir.(Ama 1833 de çalışıyor)Ama görünmese de bir problem olacağını sanmıyorum.Zannedersem bir bios update ine ihtiyacın var.

soDifficult
18-01-2005, 12:44   |  #6  
Yıllanmış Üye
158 mesaj

Bios update konusunda tecrübeli değilsen risk almış olursun.Dikkatli ol ve anakart üreticinin web sitesindeki yönergeleri iyice oku.Cesaret insanı her zaman doğru yola götürmeyebilir!

recreativo
18-01-2005, 13:02   |  #7  
OP Yeni Üye
30 mesaj

ya açıkçası içim rahat değil.birincisi ben bunu 384cache biliyodum kutunun üzerinde 256 yazıyor.bios update ine girmek istemiyorum çükü birkeresnde uçurmuştum biosu.ben bi yanına uğrayayım bilgisayarcının olmazsa anakartı değişeyim.updatelisini alayım.

Banned
18-01-2005, 19:27   |  #8  
Banlandı
1,157 mesaj

2600+ görmesi için çarpan ve fsb ayarlarını User Defined değil de orjinal işlemci ayarlarına göre yap.(Hız olarak düşünme)Bu sayede anakartın 2600+ olarak görür.Eğer orjinal ayarları kullanmazsan anakartın işlemciyi OC yapılmış gibi görür ve Mhz olarak tanır...

jaina
19-01-2005, 00:45   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

kardeş zaten dogru biliyorsun 384 cache. oda 256+128=384 den gelir

bilgisayarina cpuz programini yükle bak
l1 128
l2 256 dir
zaten o yüzden bir çok kişi son kalmış olanm 2500+ bartonlari harıl harıl ariyorlar. cünkü l2 cache leri 512 ama yok artik piyasada.

recreativo
19-01-2005, 14:10   |  #10  
OP Yeni Üye
30 mesaj

arkadaşlar götürdüm bilgisayarı bigisayarcı biosu update etti.artık 2600+ olarak görüyor fakat windowstayken kendi kendine reset atıyor.bu dün gcece 5defa geldi başıma.anakartmı bozuk işlemcimi bozuk yoksa biostamı sorun var anlamadım.sorun nede olabilir?

Banned
19-01-2005, 14:38   |  #11  
Banlandı
1,157 mesaj

Reset atma genelde PSU'dan olur ama Bios yükledikten sonra oluyorsa iş değişiyor...Galiba Sorun BIOS'tan gibi,tüm ayarları fabrika ayarlarına getirip sadece gerekli olanları ayarla ve tekrar dene...

recreativo
19-01-2005, 18:11   |  #12  
OP Yeni Üye
30 mesaj

psu ne? pci mı cpu mu? ya bu biosatan öncede atıyodu reseti.bende belki doğru görmediği içindir diye düşündüm.şimdi doğru görüyor ama yine yakitleniyo ya da reset atıyo.arada bayram var ve bilgisayarda da bisürü işim var bunu halletmem lazım.

jaina
19-01-2005, 20:29   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

valla öyle evde oturarak yazilimla düzelcek iş degildir o sorun, ancak bir bilgisayarciya gitmen lazim parcalari başka makinalrda deneyip bakalim ne oluyor diye görmek lazim.

soDifficult
20-01-2005, 06:23   |  #14  
Yıllanmış Üye
158 mesaj

Psu (power suply unit) yani kasanın arka üst köşesinde bulunan güç kaynağıdır.Bilgisayarında kullanmadığın ıvır zıvır bütün parçaları çıkart.işlemci sıcaklığına bak biosa girip de bakabilirsin ama sen en iyisi bunun için şu direct linkteki programı indirhttp://www.lavalys.hu/downloads/everesthome151.zip ve bilgisayar>algılayıcı dan cpu sıcaklığına bak.Eğer çok sıcak ise muhtemelen fan yanlış takılmıştır ya da çalışmıyordur.Zaten burdan fanın dönüp dönmediğini de görebilirsin.Anakartının ve ekran kartının sürücülerini güncelle.windowsu uzun süredir kullanıyorsan bir temizlik yap ya da yazılımlarının yedeğini alıp yeniden bir kur.Bazen parça değişiklikleri windows koruma hatalarına neden olabiliyor ve en sağlıklısı windowsu baştan kurmak oluyor.Bir de buraya bilgisayarının tüm özelliklerini ayrıntılı olarak yazarsan daha iyi olur.

recreativo
20-01-2005, 14:10   |  #15  
OP Yeni Üye
30 mesaj

hmmm şimdi iş değişti diffucult.önemli bir noktaya değindin.sana en baştan anlatayım.son 20 gün boyunca benim bilgisayarı sabahları açmakta zorlanıyodum.açıyodum görüntü gelmiyordu. birkaç defa kapatıp açtıktan sonra açılıyordu.bende psu dan kıllanıp yeni bir 400watlık psu ve işlemciye fan aldım.bu psu yu taktıktan sonra bilgisayarı açtığımda cpu fanı 2-3tur atıp bilgisayar kapanıyordu.sonra eski psu yu taktım baktım yine aynı şey oluyor bilgisayar açılmıyordu.işlemci fanı bozuktur belki diyerek fanı çıkarmak için tornavidayla zorlarken tornavida kaydı ve anakartta bikaç devre tozduman oldu.götürdüm bilgisayarcıya bilgisayarcı ikisininde yandığını söyledi.foxconn anakart ve amd2600+ aldım bende.geldim bağladım herşeyi.fakat işlemci 1833 görünüyodu ve çarpan ayarı falan da yoktu.kitlenme resetlenmeler oluyodu.belki işlemci doğru tanıtılmadığı içindir deyip ertesi gün kasayı bilgisayarcıya götürdüm.o da çarpan bulamadı ve biosu update etti.foxconn olan anakartımda winfast yazamaya başladı. anakartımın cd si anakartı artık tanımıyor doğal olarak.ama işlemci artık 2600+ görünüyor.geldim eve offf yine kilitlenmler ve resetlenmeler.Chip te yardım istemeler falan filan.bu arada windowsu yeni kurdum.hem winme hem de xp.ama ikisinde de aynı. Fan da dönüyor 3200+rpm (biraz yavaş ama ısı 65i geçmiyo)

biligisayarım:

everest psu 400watt (yeni şüpheli)
amd2600 sempron (olağan şüpheli)
foxconn Ankart  (olağan şüpheli)
64 mb geforce 2
120+40 hdd
512ddr
avermedia tvkartı
1394 kart
anakart üstü ses ve lan

bu anakarta ısınamadım sizce bunun yerine ne alayım? Asus anakartları beğenmiyorum siz ne dersiniz?

soDifficult
20-01-2005, 15:36   |  #16  
Yıllanmış Üye
158 mesaj

Valla ben diğerlerini bilemiyorum sana kullandığım anakartı yazayım Msi K7N2 delta2 hem ekonomik hem de ihtiyacım olan tüm özellikleri karşılıyor(Serial ata,raid,onboard lan,ses,dual channel ram ).işlemcinin 65 derece civarında ise çok ısındığını bilmen lazım.Normalde 40-45 derece civarında olması gerekir.tam yüklenme ile çalıştırınca  taş çatlasa 50 dereceye kadar ulaşabilir.Belki de anakart bunu yanlış ölçüyor olabilir.Bence sen ya bu işlerden çok iyi anlayan bir arkadaşınla kur şu yeni anakartı ve fanı ya da iyi bir bilgisayarcı bulup ona yaptır.Bilgisayarını başka bir anakartın biosunu kullanarak güncelleştirmiş ve bu hiç sağlıklı değil açılması şans.Çarpan ayarı neden yok ve nasıl bulunamaz ya.Ben hem via hem de nforce anakart kullandım ve ikisinde de vardı.(bu da geçen gün forumda bahsedilen overclock ayarı bulunmayan asus anakartına benziyor.)Sana söylediğim anakartı şu an 100-110 ytl ye alabilirsin.Anakart alırken msi,asus,abit gibi firmaları tercih etmelisin.Bu arada mutlaka sempron işlemcinin paketinden çıkan fanı kullanmalısın.Elbette istersen diğerlerini de kullanabilirsin ama bazı extra özellikleri var.Dönüş hızı ayarı,sensorlar, ve yanlış ayarlam ihtimalin var.En sağlıklısı ve amd nin de garanti şartları içinde yazdığı "eğer paketten çıkan fan ile birlikte doğru bir şekilde kullanılırsa 3 yıl garanti geçerlidir" fanı kullanmaktır.Son olarak sakın böyle şeyler için kendini üzme bilgisayar bozmadan,kırmadan öğrenilmiyor.

recreativo
20-01-2005, 16:47   |  #17  
OP Yeni Üye
30 mesaj

ya bu bilgisayarcılar bişey bilmiyo.ben adama "bu işlemci 384mü yoksa 256kb chachmi "dedim.adam üzerinde ne yazıyosa odur diyo.bide fan kendi fanı.kurulumunda da sorun yok.Ayraca ben hiçbir zaman bilgisayarcıdan sistem almadım.herzaman istanbuldan sipariş verirdim parçaları gelirdi kendim bağlar çatır çatır da kullanırdım.bukez acil lazım oluğundan gittim aldım.Powersup ı da değiştim şuanda eskisi bağlı ama yine kilitleniyo. zaten biosuda çok kötü bi bios.Doğru dürüst ayar yok içinde.çarpan kesinlikle yok.bios cpu yu 2600+ görüyo anakartın programı 1833.fan zaten yavaş kasanın içini açtığımda fırın gibi içeris.normalde hep açık kullanırdım.hiç kapatmazdım.dediğin MSI ın fiyatı iyiymiş.artık benim yapmam gereken pazartesi anakartı söküp geri götürmek.yardımın için saol

soDifficult
20-01-2005, 17:24   |  #18  
Yıllanmış Üye
158 mesaj

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)