AMD’nin Her Çekirdeği Farklı Hızda Çalışacak

kuruwa
11-05-2007, 13:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,438 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2006

Geçtiğimiz günlerde Intel’in üzerinde çalıştığı otomatik overclock özelliğine yönelik haberimizde firmanın ilk etapta mobil işlemcileri için hazırladığı bu teknoloji ile çift çekirdekli işlemcilerinde çekirdeklerden birini düşük güç tüketimine alırken bir diğer çekirdeğin ise saat hızlarını yükselterek hem toplam güç tüketmini yukarı çekmemiş olacak hemde artsan saat hızı ile performans artışı sağlamayı hedeflediğini belirtmiştik. DOT adı verilen bu teknolojiyi açıkçası Intel Mayıs ayının sonuna doğru kullanımına sunması bekleniyor.

Peki AMD’nin bu hamleye bir cevabı olacak mı derseniz evet olacak hemde daha farklı ve daha ilginç bir yöntem ile. Firma üzerinde çalıştığı yeni nesil işlemcilerinde özelliklede 4 çekirdekli (Quad-Core) olanlarda her çekirdeği farklı saat hızları ve farklı modlarda çaıştırarak hem ihtiyaç duyulduğunda yüksek performans sağlamayı hemde ihtiyaç duyulmadığında düşük güç tüketimi sağlamayı hedefliyor. Günümüz işlemcilerinde bilidiğiniz gibi çekirdekler paralel çalışıyor. İşte AMD bu noktadan hareketle çekirdekleri hatta kuzey köprüsünün saat hızlarını farklı çalıştırmayı amaçlıyor. Şimdilik teknolojinn işleyişi hakkında net bilgiler verilmiyor ama bu teknolojinin özellikle dizüstü bilgisayarları hem daha kolay 4 çekirdekli işlemcilere geçireceği hemde daha düşük güç tüketimi ile daha uzun kullanım süresi sağlayabileceği de ifade ediliyor.

AMD’nin yeni nesil gelişmiş güç yönetimi yetenekleri altında bulunan, dinamik ve bağımsız P-State kontrolü adı verilen bu teknolojiden yaralanabilmek için kullanıcıların soket AM2+ destekli anakart kullanmaları gerekecek. Zira bilindiği gibi AMD’nin yılın 2. yarısında piyasaya süreceği yeni nesil işlemcileri soket AM2+ formatında hazırlandı. Her ne kadar işlemciler BIOS güncellemesi ile şu an satılmakta olan soket AM2 anakartlarda çalışacakları söylense bile bu tür bir yolda yeni nesil işlemcilerin en önemli özelliklerinden biri olan HT3 desteğinden mahrum kalacak ve HT1 desteği ile çalışabilecekler ki bu ciddi bant genişliği kaybına yol açacak.

AMD’nin farklı çekirdekleri farklı hızlarda çalıştırma teknolojisinden yararlanabilmek içinse soket AM2+ formunda hazırlanan anakartların kullanımı gerekcek. Zira firmanın iddialı olduğu dinamik teknolojiyi malesef soket AM2 anakartların algılayamadığı ve/veya kontrol edemedği ifade ediliyor. Tabii her yeni jenerasyon işlemci ailesi ile kullanıcıların yeni bir anakart almaya zorlanması son derece kötü ve üzücü bir durum olsa bile en azından AMD bu sefer yeni anakart alacak kullanıcılarına yığınla yeni özellik sunacak gibi görünüyor.

AMD ve Intel arasında bir süre önceye kadar devam eden frekans yarışı son yıllarda yerini çekirdek meydan savaşlarına bırakmıştı ki anlaşılan gelecek yeni ve farklı teknolojileri kullanma yarışına gebe olacak gibi.alıntıdır=http://haber.dutdibi.com/amdnin-her-cekirdegi-farkli-hizda-calisacak.html