AMOLED: Geleceğin ekranı, ekranların geleceği

CHIP Online
23-08-2009, 00:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

CHIP Online geleceğin ekran teknolojisini şimdiden gözler önüne seriyor: Değişen ne olacak?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/amol ... gelecegi_14203.html


Şu ana kadar ekranlar hakkında ne öğrendiyseniz unutun: LED arka aydınlatmanın pabucu çoktandır dama atıldı, geleneksel LCD'ler artık tazeliğini kaybetti. Büyülü sözcük: AMOLED. Sizlere yeni ekran tekniğinin neler sunduğunu anlatıyoruz.

HD-Ready, Full-HD, LED arka aydınlatma ve daha büyük ekran ekranlardan sonra OLED teknolojisi (Organic Light Emitting Diode) ekran-tekniğindeki yeni devrim oluyor. Sony'nin de bu teknolojiyi kullanan ilk televizyonu duyurmasından sonra mevcut teknolojinin daha gelişmiş bir sürümü aramıza katılmak üzere: AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diode). Türkçesi: Aktif matrisli organik ışık diyotları.

Yeni teknolojiden beklentiler çok büyük: Üreticiler ve geliştiriciler çok daha aydınlık görüntüler, daha iyi renkler, daha kısa tepki süreleri ve daha düşük enerji tüketimi vaat ediyorlar. CHIP Online bu yeni tekniğe göz atma fırsatı yakaladı. Şimdilik şunu söyleyebiliriz: Ne üreticiler ne de geliştiriciler bol keseden vaatte bulunmadılar; zira AMOLED'li ilk ürünler bizi tamamen tatmin etti. Üçüncü sayfada bu ürünlere dair izlenimlerimizi öğrenebilirsiniz.

Sizlere sadece yeni tekniği tanıtmakla kalmayacağız, aynı zamanda en yeni cihazları da tanıtıp önümüzdeki senelerde AMOLED'in neleri mümkün kılacağını da söyleyeceğiz.

Tüm konu: AMOLED: Geleceğin ekranı, ekranların geleceği


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Makalemizi okudunuz; AMOLED teknolojisinin geleceği sizce de parlak mı?

undrgrnd
24-08-2009, 16:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
230 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2006

Bunlar çok güzel de bakalım görüntüyü filmlerdeki gibi havaya ya da retina üzerine bir gözlükle yansıtabilecekleri gün ne kadar uzak? :D

erdem barış
25-08-2009, 15:25   |  #3  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,312 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2008

Tartışıyoruz: Makalemizi okudunuz; AMOLED teknolojisinin geleceği sizce de parlak mı?

Cep telefonları ve fotoğraf makinelerinde şimdiden kullanılmaya başlandı.Üretim maliyeti zamanla ucuzlar geleceği bence parlak diye düşünüyorum.