Ana Kart Sorunu

bancroft
23-02-2009, 20:54   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

merhaba

ana kartla ilgili önceden açılmış başlıklar, sorulmuş sorular ve cevaplar vardır. ancak benim sorunum biraz daha komplike sanırım.

bilgisayarım önce işletim sistemi yükleme hatası vermişti. tanıdık bir bilgisayarcıya verdik. ana kart cd'sini istedi ancak öyle bir cd yokmuş bizde. başka bir ana kart cd'sinden de olmuyormuş. aynısı lazımmış sanırım. internette biraz bakınmıştım. kart hangi cd ise yazılımı internetten bulunup yüklenebiliyormuş gibisinden birşey vardı. şimdi bilgisayarım elime geçti ama sorun var. ekran görüntüsü, klasörler, internet sayfaları oldukça büyük, orantısızlıklar var ve sayfalar parça parça geliyor(yani bir sayfada aşağı inilecekse böyle garip bi şekilde aşağıya iniyor) oldukça kullanışsız ve son derecede rahatsız edici bir durumda diyebilirim genel olarak.

sanırım ana kartımın ne olduğunu bulup, birisinden çekmem ya da internetten indirerek bişeyler yapmam lazım. ama ne yapılır-nasıl düzeltilir bilmiyorum. bilgisayar konusunda oldukça cahilim de diyebilirim. hani zor olacak ama 'dedeye anlatır gibi' yardım etmeye çalışırsanız sevinirim.

Hayalet 26
23-02-2009, 21:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,018 mesaj

Selamlar.
Şimdi öncelikle yapacağınız iş aşağıdaki linkten everest yazılımını indirip sisteminizin özelliklerini öğrenmek ve buraya yazmak.Ondan sonra diğer aşamalara bakarız.Buyrun burdan indirip programı kurun:

benersince
23-02-2009, 22:18   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

bidigim kadfarıyla everest yazılımdan özelligi ekrana getyiriyor yani anakart draverinden marka model bilgisi sunuyor kasanı aç ve anakart üzerindeki model numarasından draverini arattır google de

bancroft
23-02-2009, 22:37   |  #4  
OP Taze Üye
4 mesaj

selamlar, sağolun valla ilgilendiğiniz için. yükledim oradan şimdi. ya tam ne anlam ifade ettiğini bilmiyorum ama yazanların önemli gibi gözükenlerini direk yazıyorum:

anakart kimliği: 04/27/2006-C51-MCP51-6A61HG0DC-00
Anakart Adı        Gigabyte GA-K8N51GMF

Veri Yolu (FSB) Özellikleri       
Yol Türü        AMD Hammer

Bellek Yolu Özellikleri       
Yol Türü        DDR SDRAM

Anakart Teknik Bilgisi       
CPU Soket/Slot        1 Socket 754

bunlar var. altta da ürün bilgisi, bios yüklemesi, sürücü güncelleme, bios güncellemeleri olarak linkler verilmiş.

bide şunu yazayım belki ihtiyaç olur; bilgisayarı en son yaptırdığım kişi nvidia_c51 ve realtek'i eklemiş sanırım. anakart sürücüleri klasörü var D de, Yeni Birim'de o yer alıyor.

benersince
23-02-2009, 22:42   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

gigabaytın resmi sitesinden draveri çekebilirsin

Hayalet 26
23-02-2009, 23:18   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,018 mesaj

İşletim sisteminizi yazmamışsınız ama büyük ihtimal xp 32 bit tahmin ediyorum.aşağıdaki linkten audio (ses) chipset ve vga sata raid sürücülerini yükleyin.yalnız dikkat edin xp 64 bit olanı değil sadece xp yazan sürücüleri yükleyin.

bancroft
23-02-2009, 23:51   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

biraz uzun sürdü ama yükledim hepsini(audio, chipset, vga sata'yı) ama değişen bişey yok şu an. şimdi ne yapmalıyım?

Hayalet 26
24-02-2009, 00:09   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,018 mesaj

Yüklemeler bitince sistemi yeniden başlattınız mı.Bir de monütörün çözünürlük ayarlarını( eğer 17'' ise 1024x768)renk kalitesini 32 bit yapın.

bancroft
24-02-2009, 00:27   |  #9  
OP Taze Üye
4 mesaj

yaptım klasörler falan küçüldü. iyi oldu ama temel olarak aynı mantık var. az önce kapatıp açarken de şunu gördüm: memory information single channel 64 bit yazıyordu. işletim sistemi özelliklerinde de
OS Adı        Microsoft Windows XP Professional
OS Çekirdek Türü        Uniprocessor Free (32-bit)
OS Sürüm        5.1.2600 (WinXP Retail)

var. bu yüzden hangisidir şimdi hocam? yine de bana windows xp 64 bit gibi geliyor. eğer öyleyse onun chipset, vga ve sata raid'i indirmeliyim sanki. bir de asıl onları indiriceksem. önce windows xp diye indirdiklerimi sileyim mi(önceki chipsetleri vs) ya da onlar gelince diğerlerini ne yapayım. sistemde bir arıza falan çıkarmasın?

Hayalet 26
24-02-2009, 01:04   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,018 mesaj

Eğer 64 bit ise
bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler> genel bölümünde
sistem:windows xp proffessional 64 bit edition yazar
32 bit xp de açılışta sadece xp pro yazar.Ki senin sistem 32 bittir.64 bit in türkçe si yok zaten.

adem81
24-02-2009, 16:12   |  #11  
Taze Üye
18 mesaj

sanırım sizin harici bir ekran kartınız var ve ekran kartınızın sürücüsünü yüklemeniz gerekiyor ekran kartı ne dicek olursanız monitörün kasaya arkadan takılmış olduğu parçadır bu parçanın markasını yazarsanız sürücüsünün linkini verebilirim