ana kartın harddiski tanımaması

sezerx
01-08-2007, 21:06   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

arkadaşlar bazı bazı harddiskler formatlanırken anakart harddiski görmüyor neden acaba driverların içerisindeki make disc yapılarak format çekilebiliyo donanımım şöyle sata harddisk ve anakart msı casperdan almıştım toplama değil casper alfa force serisi

Son Düzenleme: sezerx ~ 01 Ağustos 2007 21:09
blackhawkmilan31
01-08-2007, 21:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,472 mesaj

Sorununu anlamadım ama zaten bilgisayara format atarken 1.ye DVD sürücüsünü,2.ye harddiski atıyorsun.Format atma işlemi bitince 1.ye harddisk,2.ye DVD sürücünü atmalısın.

Son Düzenleme: blackhawkmilan31 ~ 01 Ağustos 2007 21:41
sezerx
01-08-2007, 21:54   |  #3  
OP Taze Üye
12 mesaj

yok sen beni anlamadın benim hardisk samsung 160gb sata ve formatlarken yada xp yi yeniden kurarken harddisk bulunamadı uyarıs veriyo normal şekilde formatlama sırasında
bunun nedenini araştırdım bazı ana kartların sata hardisklerini tanımadığını söylediler bunun için format esnasında disket lazımmış o disketede bilgisayar aldığımızda verilen anakart cd sinin içindeki make disc yerinden diskete atmak gerekmiş ancak öyle formatlanabiliyor bilgisayarı aldığımdan bugüne 4 kez falan formatlattım bir format 20 ytl bazı yerlerde 30 ytl ama benim arkadaşlar normal şekilde formatlıyolar kendi bilgisayrlarını ben karmaşık olduğu için sürekli bilgisayarcıya götürüyorum bu arada ana kartım msı ve hiçte memnun değilim tavsiye etmem

haliliyas
04-08-2007, 14:19   |  #4  
Yeni Üye
26 mesaj

anakartının marka ve modeli ne bilmiyorum ama bende aynı sorunu yaşadım. benimki MSI anakarttı o nedenle kendi anakartıma göre anlatacağım:
1) anakartla beraber gelen sürücü CDsinde (driver&utilities) chipset klasörünü bul mesela benimkinde
             \ChipSet\VIA\Floppy
sürücüler bu klasör altındadır.

2) formatlanmış  temiz ve sağlam bir disket al
3) \ChipSet\VIA\Floppy klasöründeki tüm dosyaları bu diskete kopyala genelde
\ChipSet\VIA\Floppy klasörü altında "i386" adlı başka bir klasör ve "TXTSETUP.OEM" adlı 1 dosya olur.(başka dosya ve klasörler varsa hepsini kopyala)
4) artık format atabilirsin
işletim sistemini kurarken RAID aygıtları için disket takmak isterseniz  "F6" tuşuna basın der. "F6" ya basarsan ilerleyen aşamada senden disketi takmanı ister disketi takınca karşına desteklenen işletim sistemlerinin listesi  çıkar seçimini yaparsın gerisi bildiğin gibi.
inşallah işe yarar takılırsan mail atarsın

sezerx
05-08-2007, 00:09   |  #5  
OP Taze Üye
12 mesaj

teşekkürler halililyas sağol benimde anakartım MSI bende öğrendim bana format attırdığım yer verdi disketi sende kalsın dediler bende  onu bilgisayarımda d'ye kopyaladım artık format atabiliyorum atabiliyorum yardımın için teşekkür ederim...

haliliyas
05-08-2007, 22:31   |  #6  
Yeni Üye
26 mesaj

önemli değil.
ama bir ricam olacak eğer işletim sistemini disketsiz kurmayı öğrenirsen lütfen bana da bildir çünkü ne Linux'u ne XP64 biti kurmayı başaramadım;)

sezerx
07-08-2007, 02:59   |  #7  
OP Taze Üye
12 mesaj

ok ama bunun disketle beraber formatlamaktan başka bir seçeneğin yok ne kurarsan kur bu bazı anakrtların sata harddiskleri görmemesinden kaynaklanıyor ve başka çare yok
özel msj da attım oku kusura bakma ben geç gördüm ve yanıtladım msjını

Son Düzenleme: sezerx ~ 07 Ağustos 2007 03:05