Anakart 2 Gb ram'i tanımaz oldu...

hayali
18-10-2009, 00:12   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Herkese merhaba. Geçen gün büyük bir hata yaptım ve koçtaş'tan aldığım uzatma kablosuna bağladım bilgisayarımı. Bilgisayarımın beni elektrik çarpmaya başladığını görünce, bir güzel kendisini kapadım ve başka bir uzatma kablosunu taktım. Ancak bilgisayarı açmaya çalıştığımda, bütün sesler (açılışta gelen mekanik sesler: HDDlerden, cd room'dan gelenler) normal bir şekilde gelmekteyken ekran açılmadı. ben de anakartı yaktığımı zannettim. sonra bir arkadaşım ram'lerden birini yerinden çıkardı ve problem çözüldü. Doğal olarak problemin ramde olduğunu düşündük ancak takılı olan ram'in yerine çıkardığımız ram'i taktığımızda yine normal bir şekilde çalıştığını gördük makinanın. her iki ram'i de tek tek bütün yuvalarda denedim ramlerde ve yuvalarda sorun yok. Yani her iki ramle de tek ram takılıyken çalışıyor makine. Sonuç olarak 3 yıldır 2 gb ramle sorunsuz kullandığım makinam birden 2 gb ramle çalışamaz duruma geldi. Acaba sorun nedir bu yazdıklarımdan anlaşılabilir mi?

Şimdiden teşekkürler...

OSMAN BAĞÇEVAN
18-10-2009, 03:43   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

sorununuz büyük bir sorun..

bütün parçalarda sorun olabilir..size tavsiyem donanımlarınızı,özellikle ram lerinizi başka bir bilgisayarda tek tek denemeniz..parçaların çalışıp çalışmadığından emin olun..
bunun dışında kabloları da deneyin..

Dua edin de Anakart yanmasın : (
kolay gelsin size..

hayali
18-10-2009, 15:17   |  #3  
OP Taze Üye
11 mesaj

cevabınız için çok teşekkür ederim. sanırım yeni bir bilgisayar alacağım :( . acilen ihtiyacım var...

alien_fx
18-10-2009, 20:42   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,671 mesaj

hadi bakalım.

hayali
19-10-2009, 00:38   |  #5  
OP Taze Üye
11 mesaj

neye hadi bakıyoruz anladım :)