anakart mı hdd mı ne?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
habil
06-08-2005, 13:39   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
47 mesaj

bios hdd lerimi görmüyor.kabloyu değiştirdim gene olmadı.kurcaladım mı kabloyu düzeliyor.durup dururken windows donup kalıyor ve makinayı restart etmek zorunda kalıyorum ke hdd yi görmüyor gene açılınca.sorun anakart mı hdd mı.ne yapmam gerekiyor
teşekkürler

jaina
06-08-2005, 15:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

Eğer 1 den fazla harddiskin var ise, Jumperları doğru ayarlamalısın.

Gone
06-08-2005, 16:48   |  #3  
Yıllanmış Üye
346 mesaj

Yeni bir kablo denesen? Kablo "kirik" olabilir.

habil
06-08-2005, 20:15   |  #4  
OP Yeni Üye
47 mesaj

kabloyu yeni değiştirdim.jumperler de tamam.ayrıca hdd yi tek takıyorum şimdi.hdd bazen langırlungur ses çıkartıyor.ayrıca ekran kartım da ateş gibi oluyor.bu normal mi?

Gone
06-08-2005, 23:35   |  #5  
Yıllanmış Üye
346 mesaj

bir insanin okuma yazmasi yoksa ancak bu kadar olur. Ben kabloyu degistirdim yaziyorsun ve ben sana "kabloyu degistirdin mi?" diye soruyorum. ÖZÜR!

Langirlungur ses cikartmasi normal degil. Sen en iyisi HD üreticisinin web sayfasina bir göz at. Orada HD'yi test etmek icin programlar bulabilirsin. Umarim HD'lerde sorun cikmaz.

Diger testler: PC'yi kapat ve IDE kablosunu (HD'ye bagli tarafi) hafifce cekmeye calis. Eger kablo kendiliginden cikiyorsa o zaman calisma esnasinda ve sicakliktan dolayi HD'de bulunan IDE yuvasi genisleyebilir, kablo yerinden oynayabilir ve PC takilabilir.

Biraz sabirli ol, bir cözum bulunur!

Ayrica MotherBoard Monitor (MBM) 5.3.7.0 vb. bir programin yüklemenide tavsiye ederim. Isi degerlerini bir gözden gecir.

Download: http://users.pandora.be/ocing/mbm/MBM5370.exe

Son Düzenleme: Gone ~ 07 Ağustos 2005 00:03
darkstar
07-08-2005, 18:09   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

arkadasim hic bir bilgi vermemissinki biz nerden sorunu bilecez?
ama ben yinede sunu tavsiye edim cdromun kabloyu hddye tak hddninkinide cdroma olmazsa jumperlarin orda yaziyo sistemin kurulu oldugu hddyi master yap digerini slave yap. hddde sorun olup olmadigini anlamak istiyosanda sisteme bi tek hddyi tak biraz oyle takil, oyun falan oyna o zaman belli olur bence buyuk ihtimalle iki yada daha fazla harddiskin vardir jumperlari dogru ayarlaman gerekiyodur ama bilgi vermedigin icin bisey soyleyemiyorum

habil
07-08-2005, 20:13   |  #7  
OP Yeni Üye
47 mesaj

çok teşekkür ederim.   hdd im antika 80 gb samsung.ama evet belki sıcaktan da olabilir çünkü ekran kartım da ateş gibi oluyor.yarım saat sonra bakıyorum çok sıcak(ekran kartı)ayrıca hd yı de tek bağlıyorum artık.kabloları değiştirmeyi de (cd rom u hd ye)
ilginiz için yine teşekkür ederim

Son Düzenleme: habil ~ 07 Ağustos 2005 20:18
habil
11-08-2005, 22:32   |  #8  
OP Yeni Üye
47 mesaj

en son buldum.power bozuktu.nasıl da aklıma gelmedi.bu kadar da uğraştım.en son buldum sayenizde.cd nin kablosunu tak değince aklıma power kablosu geldi ki evet...
ondanmış
hepinize teşekkür ederim

Recep Baltaş
11-08-2005, 23:33   |  #9  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Eğer hard diskin quantum marka ise hemen değişitr...

darkstar
12-08-2005, 02:16   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

sorunun cozulmesine sevindim ama birazcik sicak olmasi cok normal, cogu kullaniciya yani genelde kasasi az acilan kullanicilara bu sicaklikta cok sicakmis gibi gelebilir ama parcalarin vucut sicakligimizdan biraz daha fazla isinmasi cok normal cunku sonucta elektrikle calisan aygitlar bunlar yani buzdolabi bile isiniyo arka kismi yani