anakart problemi .......yardım...

By_Red
06-09-2007, 22:35   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
53 mesaj

merhaba.....
bende ASUS P5PL2 anakart var... anakart çok ısınıyor ve bu ısınmadan dolayı ekran kartı kapanıyor ekrana görüntü gelmiyor ve pc kilitleniyor....

daha öncede bu anakarttan çok çekmiştim 2 tane ekran kartım yanmıştı bu anakartta yine aynı sorunla uğraşıyorum ve pc de açılmıyor yardımlarınızı bekliyorum.....

intel pentium 4 3.6Ghz 800Mhz 2Mb cache
asus p5pl2
512+512 = 1Gb Kingston DDR2 800Mhz
asus ati x700 256Mb 128 bit
samsung 160Gb 7200 sata 4Mb

Son Düzenleme: By_Red ~ 06 Eylül 2007 22:53
egemengiga
06-09-2007, 22:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

iyi de biz anakartini sogutmak icin buradan ufleyelim mi? iki tane ekran karti yakana kadar anakartini neden degistirmedin? anakartinin gercekten isindigini nereden anladin? kac derece oldugunu buraya neden yazmadin? madem bize soruyorsun sicak olup olmadigina biz karar verelim.

anakartin isinmasiyla ekran kartinin bozulmasi cok ilginc. anakart bile dayanabiliyorsa bu isiya ekran kartlari cok rahat dayanir. ekran kartlarin dandik PSU dan yada elektrik dalgalanmalarindan bozulmus olabilir.

bu arada ben ekran kartini cozemedim. fx5700 mu? eger 5700 ise ATI olamaz. x700 ise ATI olur. fx700 modelini ilk kez duyuyorum. yoksa nvidia quadro fx700 mu?

eger anakartin gercekten isiniyorsa kasa ici sogutma sistemini en ideal sekile getirmen gerekir. kablolarin hava akimini engellemesini engelle(guzel cumle degil mi?Cool) mumkunse kasanin arka kismina disari hava veren, on kismina iceriye hava veren(HDD uzeri en ideali) ve yer varsa yan kapakta iceri hava veren fanlar kullan. 8cm olanlar 5YTL. ama ben daha sessizini isterim dersen 15-20YTL civari...

Son Düzenleme: egemengiga ~ 07 Eylül 2007 11:15
uGuR.uK
07-09-2007, 00:27   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
egemengiga
iyi de biz anakartini sogutmak icin buradan ufleyelim mi? iki tane ekran karti yakana kadar anakartini neden degistirmedin? anakartinin gercekten isindigini nereden anladin? kac derece oldugunu buraya neden yazmadin? madem bize soruyorsun sicak olup olmadigina biz karar verelim.

anakartin isinmasiyla ekran kartinin bozulmasi cok ilginc. anakart bile dayanabiliyorsa bu isiya ekran kartlari cok rahat dayanir. ekran kartlarin dandik PSU dan yada elektrik dalgalanmalarindan bozulmus olabilir.

....kablolarin hava akimini engellemesini engelle(guzel cumle degil mi?Cool)......

guzel cümle bencede ;)

egemen cok doru dio 2kart yaktıktan sora sormana ne gerek var, bu tam sür essegi nigdeye hesabı bisi olmus. ayrıca 2tane ram ve hemen yanında P4 3.6ghz gibi minyatür bi fırın koyarsan tabi ısınır. keske bide kasanı ve havalandırma düzenin yazsaydın...(gerci pek gerek yok 2tane kartı telef ettigine gore:)

atiozsoydan
15-09-2007, 12:35   |  #4  
Taze Üye
10 mesaj

Arkadaşlar bu kartta ki zaten asus ana kartlarda agp slota yakın olan transistörler en ufak bir elektrik dalgalanması yada yetmezliğinde değer kaybedip çok ısınmaya başlıyor ancak değiştirince ama mutlaka aynısı ile muadili olmuyor. Isınma ve diğer sorunlar kayboluyor. Asus kartlarda yüksek o.c. değerleri desteklendiği için psu ve wat değerleri ön plana çıkıyor.
bu konuları göz ardı etmemek gerekir diye düşünüyorum.
kolay gelsin
saygılar

GaMeRr
15-09-2007, 15:41   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,264 mesaj

Öncelik le ekran kartın we anakartın uyumluluk derecesini bulman gerekiyor buna bakarkende chipset pci weri yol genişliği we ekran kartının desteklediğine bakmalısın.Eğer bi uyumsuzluk probleminin olmadığını öğrenirsen o zaman sorun anakartın kasayla bi topraklama sorunu olabilir.Çünkü anakart üstündeki fazla yük ü kasa ile atar ama kasa ile bir topraklama sorunu warsa bu dorudan parçalara etki yapabilir..