anakart-ses sistemi

rroonnaallddoo
17-06-2007, 11:55   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
161 mesaj

arkadaşlar benim ses kartı onboard.anakartım asus A8R-MVP .ses sistemi alacağım ama 5+1 uymaz filan diyolar.4+1 gibi çalışır filan diyolar.yardım ederseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler

ExCeLLiuM
17-06-2007, 12:09   |  #2  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Anakartında,
ADI AD1986A SoundMAX High Definition Audio, 6-kanal CODEC
S/PDIF çıkış bulunuyor.

Dolayısıyla 5+1 ile uyumludur. Hiç kuşkun olmasın. Gerisi alacağıns es sisteminin özelliklerine kalmış. Anakartın arka panelinde ses için 3 çıkış bulunuyor. Kitapçığından bakarsan, hangi renklerin

front right/left(ön sağ/sol) (FR-FL)
rear right/left (arka sağ/sol) (RR-RL)
center/woofeer (merkez/bass)
olduğunu öğrenebilirsin.

Ayrıca ses sistemin destekliyorsa S/PDIF ten de çıkışı alabilirsin.

erkanc
17-06-2007, 13:43   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

bence s/pdif çıkışlarını destekleyen ses sistemi al dijital çıkışla analog çıkış fark ediyor ayrıca ses kartının yazılımından 5+1 e getirmeyi uutma

rroonnaallddoo
17-06-2007, 18:57   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
161 mesaj

yorumlarınız için teşekkürler.peki hangi markayı önerirsiniz.veya direk bu markanın şu hoparlörünü al diyebileceğiniz bir ürün var mı.bakıyorum bazıları çok ucuz mesela pegasus filan.kalite olarak çok fark var mı diğerleri ile arasında.ben şahsen philips almayı düşünüyodum ilk başta.

ExCeLLiuM
18-06-2007, 02:40   |  #5  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Ses sistemlerinde fiyatı etkileyebilecek pek çok unsur vardır.
Öncelikle sen sistemi surround olarak kullanmak istiyorsan, EAX,DTS,Pro Logic,Dolby ve THX gibi teknolojileri desteklerse oyunlarda çevresel seslerden maximum verim alabilirsin. Aynı şekilde DVD filmleri için de geçerli.

Ayrıca ses sisteminin çıkış gücüde önemli. Burada bazı aldatmacalar yapılabiliyor. Ucuz ürünler 5000Watt-7000Watt gibi rakamlar yazarak kullanıcıları aldatmaya çalışıyorlar. bunlar PMPO değerleridir. Bir hoparlörün gerçek ses çıkış gücünü RMS değeri verir. Örneğin 40W RMS gücündeki bir hoparlör 5000W PMPO kadar ses verebiliyor.Bunlara dikkat et. Ses sistemlerini karşılaştırırken RMS değerlerini öğrenmeye çalış ve onları karşılaştır.

Dahada ayrıntıya inersen, frekans seviyeleri (Hz-kHz) vs. işin içine girerki buda oldukça seçimi zorlaştırır.

Philpsin ürünleri güzel. Ayrıca Creative inspire seriside güzeldir.

Son Düzenleme: ExCeLLiuM ~ 18 Haziran 2007 02:41