anakart - sistemin yükseltilmesi

HPQ-User
08-04-2008, 14:15   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

luckbrown23 sormuş:
anakartımda 4 adet ram slotu war ve ben bu 4 slotu aynı anda kullanabilirmiyim? yükseltebileceğim maximum ram boyutu ne olur? işletim sisteminin 32 bit olması ram miktarını kısıtlar diye duymuştum 32 veya 64 bit olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
ve son olarak windows herzaman ram in yarısını kendine saklıyomuş  doğrumu? eğer doğruysa bios a satır ekleyerek windowsun tuttuğu ram miktarının azaltılması mümkünmü?
şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 2000 / NT
Sistem Özellikleri:
anakartım ASUS p5pl2 - pentium 4  3.00ghz 975 - 2*512mhz hi-level ram - ati x1300 512mb ekran kartı - 22' acer lcd monitör ws. ws

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; InfoPath.1; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727)

h@y@let
08-04-2008, 14:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
887 mesaj

4 slotuda kullanabilirsin toplamda 8 gb ram takabilirsin ama bunun için işletim sisteminin 64 bit olması gerek 32 bit işletim sistemlerinde maksimum ram kapasitesi 3,25 gb. Ayrıca windowsun ram yarısını kendisine ayırdığı gibi bişey yok ancak şöyle olabilir windowsun çalışması için gerekli bölümler için ram kullanıyor olabilir. Bu da gereken bir işlemdir zaten. Biosa satır ekleme gibi bişey olamaz. Ancak regedit kayıtlarında iyileştirme yaparak windowsu biraz daha hızlı kullanabilirsin.

İşletim sürümünün kaç bit olduğunu bulabilmek için xp de bildiğim iki yolu yazayım belki 2000 de de işe yarayabilir.

1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.
2. Aç kutusuna winmsd.exe yazın ve Tamam'ı tıklatın.
3. Sağ bölmede, Öğe altında Sistem Türü'nü bulun. Değere bakın.
Sistem Türü'ne karşılık gelen değer X86-based PC (X86 tabanlı bilgisayar) ise, bilgisayarda Windows işletim sisteminin 32-bit bir sürümü çalışmaktadır.
Sistem Türü'ne karşılık gelen değer Itanium–based system (Itanium tabanlı sistem) ise, bilgisayarda Windows işletim sisteminin 64-bit bir sürümü çalışmaktadır.

2. yol
1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.
2. Aç kutusuna winmsd.exe yazın ve Tamam'ı tıklatın.
3. Sağ bölmede, Öğe altında İşlemci'yi bulun. Değere bakın.
İşlemci'ye karşılık gelen değer x86 ile başlıyorsa, bilgisayarda Windows işletim sisteminin 32-bit bir sürümü çalışmaktadır.
İşlemci'ye karşılık gelen değer ia64 ile başlıyorsa, bilgisayarda Windows işletim sisteminin 64-bit bir sürümü çalışmaktadır.

Son Düzenleme: h@y@let ~ 08 Nisan 2008 14:24
Alibaba
08-04-2008, 15:08   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
427 mesaj

senin işlemcin 32bit. 64 bitlik yazılım çalıştıramazsın. işlemcin hakkında detaylı bilgiyi CPU-Z programından alabilirsin. chip sitesinde arama yaptır. CPU panelinde instructions kısmında MMX,SSE,SSE2 gibi bilgilerin yanında x86-64 gibi bir bilgi yoksa 32 bit işlemcidir. intel zaten 64 bitlik x64 işlemcilere çok sonradan, AMD den lisans alarak geçti. çift çekirdekli işlemcilerinin bile ilk çıkanları hep 32 bitlik. ve ayrıca şu 32 bitlik windowsdaki 3GB sorununu microsoftun bir kısıtlaması görenlerin de bunun bir 32 bit fiziksel sınırdan kaynaklandığını, intel mimarisinin bir sonucu olduğunu bilmesi lazım. ekran kartlarındaki bellek miktarı da 4GB sınıra dahildir ve üst bellek bölgesi ekran kartı ve diğer addon kartların belleği için boş bırakılır. (grafik aparture vs) yani 32 bitlik bir sisteme 4GB ram takarsanız son 1 GB civarı atıl kalacaktır. o yüzden genelde 32 bit windowsla satılan çoğu bilgisayar 3 GB RAM takılarak satılır.