Anakart yanması!!!!!

hesk
19-11-2009, 19:57   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
447 mesaj

İşlemcimi fanımı aldım ama anakart boom sanırım.Söktüğüm kabloları taktım ama maalesef anakart  alışımı hızlandırmam gerekicek ,umarım sorun anakarttadır.Kabloları taktım power tuşuna bastım hiçbir tepki yok kasada power supply sağlam ,bilgisayarcı anakart elektriği alıyor ama kısa dewre yapmış yada yanmış olailir dedi anakartı almadan size sormak istedim.

Barış
19-11-2009, 20:04   |  #2  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

Anakart elektriği alıyor derken ?
Açılış yapmıyor sanırsam ? Yani Power tusuna tepki vermior ama üzerinde voltaj var ?
Burdan yardım zor olur ama yinede ilgilenilir.

hesk
19-11-2009, 20:09   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
447 mesaj
Alıntı: Barış  
Anakart elektriği alıyor derken ?
Açılış yapmıyor sanırsam ? Yani Power tusuna tepki vermior ama üzerinde voltaj var ?
Burdan yardım zor olur ama yinede ilgilenilir.

Aynen..ya işlemciden olmasında anakartı değiştiricem http://www.hepsiburada.com/gigab ... ctid=bd53688#tablnk bunu alıcam.İşlemci çıkarılmadı gerçi yerinden de anakart kısa devre yaptı diye tahmin ediyorum açıkcası biraz içim rahatlasın diye de açtım konuyu ..diğer parçalara birşey olmasında.....

Barış
19-11-2009, 20:14   |  #4  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,971 mesaj

Anakarta güç verip IO entegresinin ısısına bakabilir misin ?
Belki küçük bir hatadır. Mosfet arıza yapmıştır Kapasitör patlamıştır. Hemen anakartı değiştirmeden iyi bir yeren baktırın ister seniz ?

hesk
19-11-2009, 20:18   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
447 mesaj

Bilgisayar hastahanesi diye bir yere götürdüm eskişehirde başka bu şekilde bir yer varmı bilmiyorum.Zaten değiştirecektim değiştirdikten sonra garantisine yollicam.Dediğiniz işlemide anlamadım ya bi kere kendim çıkartim taşimim kasayı dedim malum ne olduğu pek benlik değil bu parça işleri sanırım....diğer parçalar zarar görmemiş olsunda.Elektrik geliyor üstündeki yeşil ışık yanıyor ama powera yanıt vermiyor makine......

hesk
20-11-2009, 01:15   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
447 mesaj

ya beim anakartım asus p5kpl-am adam power kablolarını üstünde usb 56 yazan br yere taktı çalışmadı anakart yanmış yada kısa dewre yapmış dedi,sonra ben evde bu kabloları üstünde panel yazan yere taktım kullanım kılavuzuna bakarak,şimdi kasa çalışıyor ama monitörden gelen kabloyu ekran kartının girişine bir dönüştürücü vasıtasıyla takarken o dönüştürücü dükkanda kalmış bende anakartınkine taktım ,monitörde tepki yok ...şimdi ben miyanlış taktım power kablolarını,anakart gerçektenmi yandı,yoksa o dönüştürü olmadığı için ekran kartına bağlayamadığımdanmı çalışmıyor hiç bilmiyorum artık 10 gün sonra dönünce bakıcam yarın kuzen çözemesse.....ama fikri olan varsa cevap versin lütfen............

ADEM-KAYA
20-11-2009, 01:28   |  #7  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Anakart yanmış da olabilir.Benim başıma bu sorun gelmişti
PSU da gümlemişti.Yanında,işlemci filanda çöp olmuştu.

Buradan anlatmak zor olacak gibi,kolay gelsin...

hesk
20-11-2009, 01:55   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
447 mesaj

ama şu an taktım kasa çalışıyor ama görüntü yok dvı dönüştürücsü olmadığı için o da sanırım..bu arada anakarta birşey olmuşsa bile  elektrik bağlantısı yokken oldu ama şu an çalışıyor ....aynı sesler fan çalışmaları felan var da bir görüntü eksik o da anakarta bağladım aldığım günden beri ilk kez

Son Düzenleme: hesk ~ 20 Kasım 2009 01:56
ADEM-KAYA
20-11-2009, 01:59   |  #9  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Kısa devre yapmıştır büyük ihtimalle.İleride sorun yaratabilir.Aynı olay ile karşılaştım ama,birşey olmadı:)

hesk
20-11-2009, 02:02   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
447 mesaj

yani anakart yanmış olsa çalışmazdı değilmi,ben adamın power kablolarını yanlış yere taktığını şimdide o dönüştürücü olmadığı için monitörün kasayı görmediğini düşünüyorum..en iyimser halimle çünki yansa bir sorun olsa kasa çalışmazdı sanırım ....

OSMAN BAĞÇEVAN
20-11-2009, 06:41   |  #11  
Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: hesk  
İşlemcimi fanımı aldım ama anakart boom sanırım.Söktüğüm kabloları taktım ama maalesef
anakart  alışımı hızlandırmam gerekicek ,umarım sorun anakarttadır.Kabloları taktım power
tuşuna bastım hiçbir tepki yok kasada power supply sağlam ,bilgisayarcı anakart elektriği alıyor
ama kısa dewre yapmış yada yanmış olailir dedi anakartı almadan size sormak istedim.
direk anakarttan neden şüpheleniyorsunuz ki ?
neden anakartta sorunun olmasını istiyorsunuz ?
siz bilgisayarcının dediğine bakarsanız ..............
 ya işlemciden olmasında anakartı değiştiricem
http://www.hepsiburada.com/gigab ... ctid=bd53688#tablnk 
bunualıcam.İşlemci çıkarılmadı gerçi yerinden de anakart kısa devre yaptıdiye tahmin ediyorum açıkcası biraz içim rahatlasın diye de açtımkonuyu ..diğer parçalara birşey olmasında.....
saçma geliyor bana ki işlemciniz anakartınızdan pahalı galiba ?
direk anakart almayı düşünüyorsanız , yapacak birşey yok..Anakart tamiri diye birşey var bilmem biliyor musunuz ?
Sizin bilgisayarınızın parçaları ne kadar , anakart ne kadar ?
işlemci de sorun değil , korkmanıza gerek yok..Yanlız yine bilgisayarcıya siz güvenmeyin..
Bilgisayar hastahanesi diye bir yere götürdüm eskişehirde başka bu şekilde bir yer varmı
bilmiyorum.Zaten değiştirecektim değiştirdikten sonra garantisine yollicam.Dediğiniz işlemide
anlamadım ya bi kere kendim çıkartim taşimim kasayı dedim malum ne olduğu pek benlik değil
bu parça işleri sanırım....diğer parçalar zarar görmemiş olsunda.Elektrik geliyor üstündeki yeşil
ışık yanıyor ama powera yanıt vermiyor makine......
Bilgisayar hastanesi de neymiş , tam olarak nerede ?
Eskişehir'de anakart tamiri için biraz gezmeniz gerekecek..Çok var bu işi yapan ama ''ADAM GİBİ YAPAN''
ben tanımıyorum...
yeşil ışık dediğiniz acaba neresidir ?
ya beim anakartım asus p5kpl-am adam power kablolarını üstünde usb 56 yazan br yere taktı
çalışmadı anakart yanmış yada kısa dewre yapmış dedi,sonra ben evde bu kabloları üstünde
panel yazan yere taktım kullanım kılavuzuna bakarak,şimdi kasa çalışıyor ama monitörden gelen
kabloyu ekran kartının girişine bir dönüştürücü vasıtasıyla takarken o dönüştürücü dükkanda kalmış
bende anakartınkine taktım ,monitörde tepki yok ...şimdi ben miyanlış taktım power kablolarını,
anakart gerçektenmi yandı,yoksa o dönüştürü olmadığı için ekran kartına bağlayamadığımdanmı
çalışmıyor hiç bilmiyorum artık 10 gün sonra dönünce bakıcam yarın kuzen çözemesse.....
ama fikri olan varsa cevap versin lütfen............
asusp5kpl-am , baktım ve iyi bir anakartınızın olduğu düşüncesindeyim..Yanisiz gidip core i7 işlemci yada daha iyi parçalar takmayı düşünüyorsanızorasını bilmem..Gayet normal ,ne iyi nede kötü bir anakartınız var..
adampower kablolarını çıkartmadıysa yada usb 56 yazan bir yere takıpbilgisayarınızı çalıştırmayı denediyse ben şunu bilirim şunu sölerim..:
''O adam kendini bilgisayarcı sanan herhangi bir Eskişehir teknik servislerinden birisinde çalışan ,
.......... ''(kötü şeyler düşündüğüm için yazamayacağım)

Sizanakartın kullanım klavuzuna bakıyorsunuz..Diyorsunuz bu böle, o ölefalan hepsini takıyorsunuz ve buraya gelip , çalışmadı acaba yanlış mıtaktım diye soruyorsunuz..Ne kadar doğru sizce ?
Olayın şokundasınız galiba siz ?

Kuzeninizanlıyorsa çözer, anlamıyorsa çözemez..Yanlız ufak bir isteğim var ,durumdan beni haberdar ederseniz sevirim..Özelden yada burayayazarsanız iyi olur...

ama şu an taktım kasa çalışıyor ama görüntü yok dvı dönüştürücsü olmadığı için o da sanırım..
bu arada anakarta birşey olmuşsa bile  elektrik bağlantısı yokken oldu ama şu an çalışıyor ....
aynı sesler fan çalışmaları felan var da bir görüntü eksik o da anakarta bağladım aldığım
günden beri ilk
anakartın onboard ekran kartı girişine , ekran kartınızı takın ..Görüntü alıcak mısınız bakalım ?
yani anakart yanmış olsa çalışmazdı değilmi,ben adamın power kablolarını yanlış yere
taktığını şimdide o dönüştürücü olmadığı için monitörün kasayı görmediğini düşünüyorum..
en iyimser halimle çünki yansa bir sorun olsa kasa çalışmazdı sanırım ....
%100 emim ki : yanlış düşünüyorsunuz..

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 20 Kasım 2009 06:43
hesk
20-11-2009, 12:29   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
447 mesaj

1.anakartı değiştirmeyi düşünüyordum zaten o yüzden işlemcide olacağına anakartta olsun diyorum,ama sağlamsa 1 kaç ay sonra değiştiricem...
2.yeşil ışık dediğim anakartın alt kısmında olan     tuş zaten en başından beri yanyordu o yüzden ben power kablolarınn yanlış bağlandığını düşünüyorum ve anakartta bir sorun olmayabilir diye düşünüyorum...
3.ben istanbula geldim domuz gribi tatili olunca kuzene o dönüştürücüyle denettiricem,,olmadı bildiğiniz bir yer varsa söyleyin es es te sorun tam olarak nerde onu öğrenim ki ne yapıcam karar verim 

işlemcim q9550 yanarsa garantisi ne olur bilmiyorum ,makinedeki en pahal parçada o telaşlanmam da normal..size haber vericem sonucu agresif ve yardımsever tutumunuzdan dolayı teşekkürler:)....

a

by murat 58
20-11-2009, 16:30   |  #13  
by murat 58 avatarı
Yıllanmış Üye
1,067 mesaj

istersen birde anakartın üzerindeki power tuşunun bağlı olduğu sokete bak belki geşemiş olabilir.

cenankaya
20-11-2009, 17:09   |  #14  
Taze Üye
19 mesaj

Dostum anakarttan supeleniyorsan bilgisayarcıya degil bole bir durum karsında elektronikci ye gostermenı tavsıye ederim. hada once benzeri bir sey ile karsılastıgım icin

OSMAN BAĞÇEVAN
20-11-2009, 18:06   |  #15  
Denetmen
6,606 mesaj
1.anakartı değiştirmeyi düşünüyordum zaten o yüzden işlemcide olacağına anakartta olsun diyorum,
ama sağlamsa 1 kaç ay sonra değiştiricem...
2.yeşil ışık dediğim anakartın alt kısmında olan     tuş zaten en başından beri yanyordu o yüzden
ben power kablolarınn yanlış bağlandığını düşünüyorum ve anakartta bir sorun olmayabilir diye
düşünüyorum...
3.ben istanbula geldim domuz gribi tatili olunca kuzene o dönüştürücüyle denettiricem,,olmadı
bildiğiniz bir yer varsa söyleyin es es te sorun tam olarak nerde onu öğrenim ki ne yapıcam karar
verim 

işlemcim q9550 yanarsa garantisi ne olur bilmiyorum ,makinedeki en pahal parçada o telaşlanmam
da normal..size haber vericem sonucu agresif ve yardımsever tutumunuzdan dolayı teşekkürler:)....

1.siz neden anakartınızı değiştirmek istiyorsunuz ?
nasıl bir anakart almayı istiyorsunuz ?
2.düşünmeniz de uygulamanız da bir işe yaramayacaktır..
Şimdi biraz sonra bir resimle olayı anlatıcam size..
3.Es es'de bildiğim bir yer göbeği bilirsiniz..kanal 26,uzun park falan var..Orada ''Gaffar Okan caddesi''
var..O caddeye girin..Bi bakıcaksınız park var , büyük biraz, hatta onun yanında kuşcuların kahvesi var..neyse o parkın tam karşısında TJK var..onun hemen köşesinde bir anakart tamircisi(bilgisayarcı) var..
Ne kadar güvenilir orası tartışılır ama işte size oraya güvenebilirsiniz diyemem..

işlemcinizin garanti belgelsini açın, okuyun bakalım neler yazıyor..Ama siz yaktıysanız garantiye girmez tabiki..Anakarta bi çizik atıyorsun , anakartın garantisi gidiyor,  bu mu gitmeyecek..
agresif demişsinzide yanlış birşey yaptıysam, kusuruma bakmayın...amacım sizi kırmak yada başka birşey değil ki sizde az çok tahmin edebiliyorsunuzdur..

OSMAN BAĞÇEVAN
20-11-2009, 19:04   |  #16  
Denetmen
6,606 mesaj
2.yeşil ışık dediğim anakartın alt kısmında olan     tuş zaten en başından beri yanyordu o yüzden ben power kablolarınn yanlış bağlandığını düşünüyorum ve anakartta bir sorun olmayabilir diye düşünüyorum...
yanlış bağlıyorsunuz ve bilgisayarı öle çalıştırıyorsunuz..yanınca da neden yandı bu icat...
yapmayın gözünüzü seveyim hiç bozuk yada yanlış bağladığınızı düşündüğünüz birşeyi bilgisayarınıza takıp , nasıl güvenli bir şekilde kullanıyorsunuz...
bilgisayar çalışırken , power tuşunun yandığını ,pat diye ses çıkarttığını düşünün..ne yapardınız ?
öle olsaydı zaten anakart,işlemci diye ayırmazdınız..çünkü neredeyse bütün bileşenleriniz kullanılmaz hale
gelecekti..
benim gözümün önünde power patladı , o anki duygularımı size nasıl anlatabilirim bilmiyorum...
neyse hatırladıkça kötü olmaya başlıyorum :)
biz gelelim power a...

Şimdi sizin anakartınızın üzerinde ki power ın kablolarını taktığınız yerlere göz atalım :

siz buraya bir yere takıyorsunuzda işte nereye taktığınızı da nereye takıcağınızı da bilmiyorsunuz..

o zaman elinize bir tornavida alıyorsunuz.. o da ne ?

Şimdi ise anakartınızın gereken bileşenleri taktıktan sonra (tabi power yada power ışık kablolarını takmıyoruz)
anakarta bakıyoruz , bir elimizde de tornavida.. :
siz anakarta bakıyorsunuz , o da size bakıyor..öle bakın bi beş dakika :)
ne var ne yok araştırın :)

resimde gördüğümüz gibi sağ elde tornavida,aşağıda ise anakart ın power girişleri..
Biz tornavidayı sapından tutarak (sapından ha yoksa elektrik çarpar) anakartın power girişlerine,
tek tek dokunuyoruz..açılmadı demi ?
güzel olsun , heyecana gerek yok..
Bu sefer anakartın girişlerine , ikişer ikişer dokunuyoruz..Yan yana veya dik olarak tornavidayla dokunuyoruz..tabiki de ikişer ikişer dokunurken dikkatli bakıyoruz ki hangisi power girişi onu da öğreniyoruz..Ve ne oldu , bilgisayar çalışıyor..
Çalışmama ihtimaline karşılık , tornavidayla ikili,üçlüve dörtlü olarak üstünde gezdirmenizi tavsiye ederim..
Mutlaka çalışıcak !

unutmadan söleyim power kablolarını en fazla 10 lira ya bulabilirsiniz..şüpheleniyorsan power dan yada bu işlemden sonra power kablosunda arıza olduğunu tespit ederseniz,  ÇÖPE gider o kablolar...

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 20 Kasım 2009 19:05
hesk
21-11-2009, 20:09   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
447 mesaj
yani anakart yanmış olsa çalışmazdı değilmi,ben adamın power kablolarını yanlış yere taktığını şimdide o dönüştürücü olmadığı için monitörün kasayı görmediğini düşünüyorum..en iyimser halimle çünki yansa bir sorun olsa kasa çalışmazdı sanırım ....
Doğru düşünüyormuşum dönüştürücü bulundu ve şu an hiçbir sorun yok Yardım eden herkese teşekkürler.Osman kardeşime ayrı teşekkürler detaylı anlatımları ve yardımları için.Özellikle kontrol kalemi sapı hakkındaki tavsiyelerin apayrı değerli benim için:)

OSMAN BAĞÇEVAN
22-11-2009, 05:39   |  #18  
Denetmen
6,606 mesaj

Rica ederim :)
ne diyim , kaldım böle :)

o yorumuna ben , 100 de 100 yanlış düşünüyorsunuz yazmıştım..
O yorumunuz yanlış çünkü anakartlar yandığında veya bozulduğunda , çalışmamazlık yapmaz..Çalışmamazlıkta yapar elbet ama çoğu zaman çalışır ve mavi ekran hatası..
Neyse o kadar şey yazdım boşaymış zaten bundan sonrası da boşa...

hesk
23-11-2009, 03:52   |  #19  
OP Yıllanmış Üye
447 mesaj

100 de 100 fazla bir oranmış demek....yok yeni şeyler öğrendim boşa gitmedi tornavida resmi felan iyi oldu..bu arada merak edenlere söylim ,özel mesajla soran arkadaşlar oldu.Fan baya işe yaramış yük altında (3 oyunda açıkken tabi biri ekran biri yarım ekran biri de altta olmak üzere 1 saat açıkken 40 dereceyi geçmemiş kuzenimin  söylediğine göreBoştaykende 20 küsürlerde seyir etmiş işlemci sıcaklığı..

UlasOztas
27-04-2013, 13:48   |  #20  
Taze Üye
4 mesaj

Arkadaşlar benim çok büyük bir sorunum var diye üye oldum başlık açmayı bulamadım kusura bakmayın :( 
ben dün gece işlemcinin fanını çıkartıp yıkadım sonra kuruttum kuruduğuna eminim belki nem kalmıştır geri taktım power düğmesine bastım ilk başta sorun yoktu birden taktığım fan çok hızlandı sonra koku geldi yanık kokusu gibi değildi bilgisayar dondu açtım kapattım yeniden açılıyor ama fan dönmüyor ekran kartının fanı çok hızlı dönüyor sanki yerinden uçacakmış gibi bilgisayar açıldıktan 2 dk sonra falan kendini resetliyor  bilgisayar yardım edin lütfen

mhmt06
27-04-2013, 14:01   |  #21  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

fanın tamamını değil, plastik olup dönen yaprağını kasdediyorsundur umarım.  eğer öyleyse bile çok gereksiz.
işlemci fanında sorun olduğu için işlemci ısısı tavan yapar, ısıdan zarar görmemek için pc kendini kapatır.
ekran kartının o şekilde hızlanması hayra alamet değil. anakartın devreleri isyan çıkarmış olabilir.
şu fan yıkamayı tam olarak nasıl yaptığını neleri söküp taktığını ve işlemci fanının şu anki durumunu anlatırmısın.

SypeR54
27-04-2013, 14:11   |  #22  
SypeR54 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 55
724 mesaj

#UlasOztas Kardeş ben açıkladım senin konunda :)

okankurubas
27-04-2013, 17:06   |  #23  
okankurubas avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 118
1,390 mesaj

http://www.vatanbilgisayar.com/A ... ils.aspx?I_ID=62349 şöyle bir anakart gayette güzel ama piyasada anakartı arastır biraz