anakart

fatih22e
17-08-2009, 10:18   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
103 mesaj

anakartımda biosu ters takmıştım ama hemen ısınınca kapattım sistem zaten ekrana görüntü gelmiyor diye yaptım belki işe yarar diye yaptım kısa devre bile yaptırdım yok ekrana görüntü gelmiyor yeni bios taksam sorun düzelirmi ekrana görüntü gelirmi anakar msı amd soketli onbordttanda denedim gelmiyor görüntü

Süleyman.
17-08-2009, 13:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

BIOS'ı ters taktım derken neyi kastediyorsunuz? BIOS takılıp çıkarılabilen birşey değil...

GameRMan
17-08-2009, 13:23   |  #3  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

İşlemciyi sanırım ters takmış Buda kısa devre yaptırmıyorki Sadece görüntü gelmiyor. Ama bunları Yaparken baska bişleylere zarar verdiyseniz Bilemiyorum. Ancak İşlemcinin yönü O anakartta gayet güzel belli oluyor. Yani Nereye takılması gerektigini zaten belli ediyor. Tekrar denerseniz olacaktır.

Son Düzenleme: GameRMan ~ 17 Ağustos 2009 13:24
gintoki
17-08-2009, 14:33   |  #4  
Üye
56 mesaj

İşlemci de ters takılması mümkün birşey değil ki. Ters taktığınız şeyin bir fotoğrafını çekip buraya koyarsanız yardımcı olmak daha kolay olur.

fatih22e
19-08-2009, 11:14   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
103 mesaj

bios sökülebiliyor buytun resmi burda

Süleyman.
19-08-2009, 12:36   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Anakarttan bağımsız olarak BIOS belleği satılıp satılmadığını bilmiyorum ama satıldığını da sanmıyorum. Ters takmanız sistemi bozmuş mudur; sanmıyorum. Ama açıkçası bu konuda bilgim yok. Anakartınızın değişmesi gerekebilir. Profesyonel destek almanızı öneririm.

yelkowan
19-08-2009, 12:57   |  #7  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

Fatih biosunu ters takma ihtimalin çok düşük zaten önlem için tırnağı var aynı işlemci gibi; fakat yine de her ne olduysa biosun yazılımı hasar görmüş olabilir.
Yapman gereken şu en azından senin yapabileceğin bu.

1- Anakartına ait son bios güncellemesini internetten bulup indir.
2- Senin bios çipinle aynı yani Award biosa sahip çalışan bir bilgisayar bul. (aynı anakart olursa çok daha iyi olur. Bulamassan anakart MSI ve Award bioslu olsun yeter.)
3- Bilgisayarı bios çipini rahatlıkla sökebilecek bir konuma getir ve bilgisayarı çalıştır.
4- bilgisayar açıldıkdan sonra çipi dikkatlice çıkar ve hasarlı bios çipini tak sonra da internetten indirdiğin en son sürüm biosu windows üzerinden yani windows açıkken biosunu güncelle.
5- İşlem tamamlanınca bilgisayarı kapat, bilgisayarın elektirkle olan bağlantısını da kestikten sonra tekrar çipleri değiştir yapıcağın iş bukadar hadi kolay gelsin :))

Son Düzenleme: yelkowan ~ 19 Ağustos 2009 12:59
Mustafa Deniz
19-08-2009, 13:25   |  #8  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj

-Ekran kartını kontrol et bozulmuş olabilir;
-Kasa ile moniör arasındaki Kablo içerisinde sigorta vardır bu sigorta akımı kesmiş olabilir kabloyu deneme imkanınız varsa başka bilgisayarda deneyin.
-kabloyu onboarda takmışsın görüntü gelmemiş; eğer bu sırada harici ekran kartın takılıysa görüntü alamazsın ekran kartını yuvasından çıkart sonra onboarda dene.
-Bios ayrı satılmaz ancak bilgisayar tamircilerinden 2. el temin edebilirsin(aynı model anakart olmalı)
-Son olarakda Ramleri kontrol et ram arızasıda bu hataya neden olur. Çift ram kullanıyosan teker teker dene.