anakartekran kartıişlemci uyumu

Banned
04-05-2012, 08:50   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
180 mesaj

Beyler her istediğimiz işlemci-anakart-ekran kartı kombinasyonunu yapamıyormuşuz.
Bazıları birbiriyle uyuşmuyormuş. Bunun sebebi nedir?
Markalarla ilgili bir durum mu yoksa modellerle ilgili birşey mi?
Kabaca hangileri birbiriyle uyuşuyor yazabilir misinz? Acemi birinin bunu tek başına anlamasının yolu nedir?

Başka bir sorum daha var. Bu RAM'ler nasıl oluyor? Bazıları direk 8GB'lık bazıları 4x2=8GB oluyor. Bu farkın sebebi nedir? Bide farklı farklı markalardan 2-3 tane ram alıp taksak olur mu? PC'de kaç tane RAM yuvası var,max kaç GB ram oluyor?

LENO7
04-05-2012, 09:18   |  #2  
LENO7 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

öncelikle
anakart:anakartlar bir bilgisayarda en önemli parçadır..çünkü bütün parçaları kendine bağlıyor..

anakartlarda belirli sınırlar var..mesela bu anakartlarda işlemci soketi var..bu işlemci soketleri değişiyor..

birde ramlerin başka özellikleri var..bu özellik Mhz'dir..Mhz ne kadar çoksa ram o kadar daha performanslıdır...ama öncelikle anakart bu ramın hızını desteklemelidir..mesela anakart 800Mhz destekliyor..sen 1333 mhz ram takarsan o ram 800Mhz de çalışır çünkü bu anakartta olan özelliktir..birde 32 ve 64 bit var işletim sistemleri var..eğer 32 bit işletim sistemi ve 8 GB ram kullanıyorsan bilgisayarın rami 4 GB görür..çünkü 32 bit işletim sistemleri en fazla 4 GB ram görür...64 bitte ise istediğin kadar ram kullanabilirsin..
anakartlarda ram yuvası var...normalde anakartlarda sadece 2 tane ram yuvası vardır..bazı anakartlarda 4 tane ram yuvası var bunlar anakart modellerine göre değişiyor..4x2=8GB ramler ise kısaca 2 tane 4 GB ram düşün bu 4+4=8 oluyor..yani burda toplam 8GB ram var..anlatmadığım bir yer varsa sonra anlatırım..

BahomeD
04-05-2012, 13:05   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

SELAM KULLANACAGIN  TÜM BİRLEŞENLERİ  ANAKARTININ DESTEKLEMESİ GEREKMEKTE VE BUNUDA ANAKARTININ MODELİNE GÖRE  WEB ADRESLERİNDEN ÖGRENE BİLİRSİN.

RAMLERE GELİNCE YİNE ANAKART VE İŞLETİM SİSTEMİNE GÖRE KULLANMALISIN

FARKLI MARKALARDA RAM KULLANA BİLİRSİN AMA FARKLI HIZLARDA KULLANIRSAN PROBLEM YAŞARSIN.