Android'de istenmeyen uygulama izinleri

CHIP Online
14-02-2013, 16:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Android'li cebinize yüklediğiniz uygulamalar, sizden anlamsız izinler talep ettiğinde...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/and ... izinleri_38320.html

Resimlerle: Yeni yılın yeni cep telefonları!

Android'li cihazınız, herhangi bir uygulama yüklerken onun telefonunuzun hangi özelliklerine erişebileceğini size listeler.


Ancak bir uygulamanın gereğinden fazla izin istediğini düşünüyorsanız telefonunuzu root'lamak istemiyorsanız, tek çareniz ondan vazgeçmek ve yüklememek. Google Play'de ihtiyaç duymadığı işlemler için izin isteyen uygulamalara sıkça rastlamanız mümkün. Örneğin konumunuzla hiç ilgisi bulunmayan bir uygulama, GPS tabanlı konum bilginize başvurmak isteyebiliyor. Bunun nedeni bazen bulunduğunuz yere uygun reklamlar göstermek olabilse de, her zaman bu kadar masum olup olmadığını bilemezsiniz.


Daha kötüsü ise bazı uygulamaların siz onu yükledikten sonra kendisine yeni izinler verebilmesi. Bu durumda uygulamanızın elle güncelleme gerektirdiğini göreceksiniz. Uygulamaları elle güncellerken ekrana gelen yeni izinler listesini dikkatle inceleyin.


Peki, yüklü uygulamalarınızın hangi izinleri kullandığını nasıl görebilirsiniz? Menü > Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamaları yönet veya Menü > Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin. Bir uygulamaya dokunun ve izinler bölümüne kaydırın.


Belirli bir izne hangi uygulamaların sahip olduğunu görmek istiyorsanız, ücretsiz Permission Explorer uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu pratik uygulama, ne şaşırtıcıdır ki hiçbir ek izine ihtiyaç duymuyor.


Yüklediğiniz uygulamaların izinlerinin bir kısmını engellemek istiyorsanız, telefonunuzu root'lamanız ve ardından Permissions Denied gibi bir uygulama gerekiyor. Ancak root'lama işlemi genellikle telefonunuzu garanti kapsamından çıkardığından ve riskli bir işlem olduğundan herkes tarafından tercih edilmeyebilir.

Tüm Konu: Android'de istenmeyen uygulama izinleri

Resimlerle: Yeni yılın yeni cep telefonları!

Kaynak: www.chip.com.tr