Android'den tek para kazanan Microsoft

CHIP Online
30-04-2010, 12:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bu da oldu: HTC, Google'ın işletim sistemi Android'i kullanabilmek için neden MS'e para ödüyor?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/andr ... icrosoft_19754.html

Resimlerle: Dev ekranlı Android: Samsung I9000 Galaxy S

Geçtiğimiz ay Apple, ünlü cep telefonu üreticisi HTC'ye dava açmıştı. Davanın gerekçesi ise HTC'nin yeni telefonlarında kullandığı Google'ın mobil işletim sistemi Android'in Apple'a ait tam 23 patenti ihlal ediyor olduğu iddiasıydı. HTC henüz Apple'ın bu çıkışı ile uğraşırken bir darbe de Microsoft'tan geldi. Microsoft da aynı şekilde HTC'nin cep telefonlarının işletim sisteminin kendilerine ait patentleri ihlal ettiğini açıkladı. Ama Apple'dan farklı bir yol izleyerek, mahkemeye gitmek yerine Android'li telefon üreticileri ile iletişime geçerek bir lisans anlaşmasına varmayı hedeflediklerini söyledi.

İlk izlenimlere göre Microsoft, Android konusunu Apple'dan daha doğru bir yaklaşımla ele alıyor. Çünkü HTC yaptığı bir açıklama ile Microsoft ile anlaşmaya vardıklarını ve ürettikleri her Android telefon için lisans bedeli ödeyeceklerini duyurdu.

Apple'ın da bu şekilde bir anlaşmaya gidip gitmeyeceği bilinmiyor fakat ilginç olan nokta şu; Google, cep telefonu üreticilerine Android işletim sistemini ücretsiz olarak veriyor. Yani HTC, Google'ın Android'ini kullanabilmek için bir tek Microsoft'a para ödüyor...


Tüm konu: Android'den tek para kazanan Microsoft

İzleyin: Yeni HTC Max Sense iş başında

Resimlerle: Dev ekranlı Android: Samsung I9000 Galaxy S

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce de garip bir durum değil mi?