Android'li cihazınızda gizliliğinizi koruyun!

CHIP Online
11-07-2014, 01:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Android cihazınızdaki verileri ve gizliliğinizi, "izin arsızı" uygulamalardan ve fazlasından koruyun

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/an ... -koruyun_47531.html

Resimlerle: Android 4.4 KitKat'lı cep telefonları!

Cep telefonlarımızı hiçbir zaman yanımızdan ayırmıyoruz. Ofiste, yatak odamızda, tuvalette, restoranlarda akıllı cihazlarımız hayatımızın her yerinde bize eşlik ediyor. Ama ister inanın ister inanmayın, akıllı cihazlar gizliliğimizi de ortadan kaldırıyor.


Cep telefonunuza neleri kaydettiğinizi düşünün. E-posta adresleri, iletişim halinde olduğunuz insanların cep telefonu numaraları, hatırlatıcılar, toplantılarınız ve hatta kredi kartı numaralarımızı cep telefonlarımız ile paylaşıyoruz. Bunun üstüne bir de akıllı telefonlarımız sürekli konumumuzu izliyor ve gizlilikten bahsetmemiz imkansız bir hal alıyor.


Fakat gizliliğinizi korumanızın elbette bir kaç yöntemi var. İşte verilerinizi ve gizliliğinizi korumanız için uygulamanız gereken 5 adım!


1)   Uygulamalarınızı yönetin


Telefonlarımızın tam anlamıyla işimizi görmesi için çoğu zaman 3. parti uygulamalardan destek alıyoruz. Ama maalesef çoğu uygulama "Deneyimi geliştirmek" bahanesi ile kişisel bilgilerimizi sömürüyor. Endişelenmeye gerek yok çünkü hangi uygulamanın hangi bilgilerinize eriştiğini görmenizin bir kaç yolu var.


Android cihazlarda en çok karşılaştığımız uyarı bir uygulama kurarken karşımıza çıkan "Bilgi İzin Sistemi" Google Play'den uygulama indirirken beliriyor. Eğer bu izinleri kabul etmezseniz uygulama cihazınıza kurulamıyor. Maalesef bu sistem kullanıcının üstüne çok yük bindiriyor.


Uygulamaların hangi bilgilere erişebildiğini görebileceğiniz bir kaç yol olduğundan bahsetmiştik. Bunlarda bir tanesi de BitDefender'ın ücretsiz olarak Android ve iOS cihazlara sunduğu Clueful yazılımı. Bu yazılım telefonunuzda yüklü olan uygulamaların izinlerini tarayarak güvenlik seviyelerine göre kategorilere ayırmaya yarıyor. Şifrelerinizi ve e-postalarınızı okuma erişimine sahip uygulamaları hemen cihazınızdan silmenizi öneriyoruz.


Tüm Konu: Android'li cihazınızda gizliliğinizi koruyun!

Resimlerle: Android 4.4 KitKat'lı cep telefonları!

Kaynak: www.chip.com.tr