Android tablette 720p videolardan ses gelmiyor?

radyoaktif
16-10-2014, 01:44   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

Arkadaşlar iyi günler. Sorunu hızlı bir şekilde analiz edip cevap vermeniz açısından detaylı bir şekilde anlatıyorum umarım okuyan arkadaşlar sıkılmadan sonunu getirip yardımcı olurlar. 

PolyPad Space 10.1 3G 16GB model tabletimde N8 telefonum ile 720p çektiğim ve bilgisayarda sorunsuz olarak izlediğim videoları bu tablete atınca oynatıyor ama ses çıkmıyor. XM Player ve MX Player Codec (ARMv7) yüklü ayrıca androidin kendi video oynatıcısıyla da denedim lakin gene ses gelmedi. Hatta android marketteki çoğu medya oynatıcısını yahut codec'i indirdim ama hiç biri ses getirmeye yetmedi. Tabletin üreticisinin en son yayınladığı android 4.0.4 sürümü yüklü;

Misal kendi N8 telefonumda 720p çektiğim bir video'yu XM Player ile açıyorum ama ses yok. XM Player ayarları ve video özellikleri bu şekilde;

N8 telefonum ile çektiğim video özellikleri;

Donanımsal ve yazılımsal çözücü ayarlarının 3'ünde de ses gelmediğini belirteyim;

XM Player kod çözücü ayarlarının hepsi açık;

Halbuki bilgisayarda ki 720p bir filmi tablete attığımda aynı ayarlarda XM Player yahut androidin kendi media oynatıcısı videoyu sesli bir şekilde sorunsuzca oynatıyor;

Ayrıca bu filmde donanımsal ve yazılımsal ayarların 3'ünde de ses geldiğini belirteyim;

Hatta yıllar önce Nokia 6300 ve 5800 telefonlarım ile çektiğim videoları bile deneme amacı ile tablete atıp açtım ve sorunsuz bir şekilde sesin çıktığını fark ettim. Ardından bilgisayarımda kayıtlı bir kaç farklı uzantılı videoyuda denediğimde onlardan da sorunsuzca ses çıktığını gözlemledim;

Nokia 6300 ve Nokia 5800

Karışık;

Tabi 6300 ile çektiğim video bayağı eski bir format olduğundan videoyu ileri geri saramıyorum, ayrıca "Donanımsal çözücü" ile de açılmıyor. Bunun dışında bu videoların da hepsi 3 formatta da sorunsuzca açılıyor.

Yani özetle N8 telefonumla kendi çektiğim ve bilgisayarda yahut telefonumda sorunsuzca oynattığım videolardan, bu tablete atınca ses çıkmamaya başlıyor ama 720p bir film de ses de hiç bir sorun olmuyor. Bu durum ne anlama geliyor anlamış değilim? Tabletin android yazılımını zaten sıfırdan kurdum ve tüm codec'ler yüklü.

Yardımcı olur mu bilmiyorum ama XM Player'in diğer ayarlarını da göstereyim;

Acaba medya oynatıcısından değilde android ayarlardan mı bu sorunu çözeceğim anlamadım. Yoksa benim N8 telefonumda mı bir sorun var ki öyle olsa ne telefon nede bilgisayar çekilen videoları açabilirdi ama başka bir tablet bulur isem telefonumla çektiğim videoları birde onlara atıp deneyeceğim eğer onlardan ses gelirse kesinlikle benim tablette bir sorun var. Garantisini de arama gereği duymadım zira klişeleşmiş şekilde gönderin bakalım diyerek 1 ay bekletecekler. O yüzden ilk önceliğim sorun yazılımsal ise bilen arkadaşlarımın sayesinde burada çözülmesi. Yok donanımsal ise ki sanmıyorum, o zaman garanti yolu gözükür. Aynı sorunu yaşayan ve çözen yahut çözümü bilen arkadaşlar yardımcı olursa minnettar kalırım.

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 16 Ekim 2014 11:07
cy.ber.neo
17-10-2014, 00:25   |  #2  
cy.ber.neo avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
94 mesaj

Tüm codecleri ve MX playerı kaldır. MX Player ile birlikte MX Player Codec NEON olanı kurup dene...

radyoaktif
19-10-2014, 12:02   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
237 mesaj

İlgin için teşekkürler dostum lakin dediğim gibi, tüm codec sürümlerini ve medya oynatıcılarını yükledim. Şu anda da hala codec olarak Neon yüklü.

Bu arada

N8 telefonumla çektiğim mp4 videolarından tablete attığımda ses gelmiyor ama bilgisayarımdan bir mp4 filmi tablete attığımda sorunsuz ses geliyor. Halbuki 2 videonunda formatı aynı sadece ses formatlarında farklılık var. Sorun buradan mı hala anlamadım;

Film (ses var);

N8 ile çektiğim video (ses yok);

Son Düzenleme: radyoaktif ~ 19 Ekim 2014 12:47