Anlaşılamayan ekran kartı problemi

Murat.
08-04-2008, 10:22   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
948 mesaj

Arkadaşlar tuhaf bir problem yaşıyorum. Bir arkadaşımın yaşadığı sorunu bir türlü anlayamadım ve haliyle çözemedim. Öncelikle sistem özelliklerini yazayım. AMD 4200+ x2 2.2 GHZ. 1*1= 2 Gb 800 MHZ( dual ) kingston ram. Atı HD 2600 pro GDDR3 256 MB ekran kartı. işletim sistemi xp pro. Gigabyte M68SME-s2 mainboard.HP 300 w power supply. Sorunsa şu. Pc gayet tutarlı ve özelliklerini yansıtan bir hızda. Bu Pc daha iki haftalık. İlk yüklenen oyun Crysis. İşte problem burda başlıyor. Oyunun sistem ayarları tümü orta seviye AA kapalı. Evet oyun başlarken taksit taksit Crysis amblemi ve kesik kesik sesle başlıyor.Sanki İşlemci yetmiyor gibi.ama işlemci çalışması % 30 da. Daha sonra oyun başladıktan sonra yavaş yavaş hızlanıp normale dönüyor. ama her oyunu kapatıp çıktığınızda oyunun başlaması için yaklaşık 15 dakika beklemen gerek. Oyunun sistem ayarlarını alt seviye AA kapalı ve çözünürlüğü 1024*768 şekilde yaptım değişen olmadı. Oyun sırasında ram kullamırlığına baktım 800-830 MB arası dolaşıyor. işlemci %30 da ve sıcaklığı 28 derece. PSU dan şüphelendim. ama oda değil. benim aklıma gelmeyen nedir. bilemediğim nedir.Lütfen yardım.( Arkadaşa çok mahcup oldum )

Borga-x
08-04-2008, 10:51   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Ekran kartı suruculerını guncellemeyı denedınmı zaten ekran kartın oyun oynamak ıcın degıl.bende 2600XT vardı aynı sorunları bende yasıyordum. Yapacagı tek sey ekran kartını yenılemesı. 8800GT ve ustune bakın derim. 2600Pro ile cacık olmaz.

Murat.
08-04-2008, 11:23   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

Borga-x sağol. yazım çok uzun olduğu için yazmayı unutmuşum.Ekran kartının son driverlerini yani 08.04 (nisan 2008) yükledim olmadı. Benim Pc de x 1550 yi kullanıyorum ( şimdilik 3870 lerin düşmesini bekliyorum maddiyatım elvermediğinden ) ama inan hiç kasmadan orta seviyede oynuyorum ki HD 2600 Pro ( direct 10 destekli ) çok daha iyi x1550 den ( direct 9 destekli ) ama neden anlamadım. evet full çözünürlük full detay istemiyor maddi zorunluluğundan arkadaş. hayret ediyorum açıkcası.

emre__
08-04-2008, 11:32   |  #4  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
1,519 mesaj

walla o pc biras soğuç çalışıyom sanki ısınca kendisine geliyodur :) ne olsa Türk işi kasa :)

Murat.
08-04-2008, 11:40   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

güzel bir yaklaşım. ama onuda kontrol ettim. maalesefffffffff

Alibaba
08-04-2008, 13:58   |  #6  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

oyunlarla hiç ilgim yoktur ama crysisin yamasının çıktığını duymuştum kurdun mu? bilgisayarında sistemi kasan bir yazılım veya donanım olmalı. bunu teşhis etmen biraz uğraştıracak. yapabileceğin şey, oyuna başlamadan bilgisayara 2 monitor bağlayıp diğerinden taskları gözlemen.
bunu taskmanagerin detaylı kolonlarını açarak takip edebilirsin, en çok IO yapan taskları sistem kaynaklarını tüketen taskları takip edebilirsin. bilgisayarın ve ekran kartın crysisi normal bir kalitede oynamak için yeterli. cryengine2 yazılırken piyasada bulunan en yüksek ekran kartının ne oldugunu bilmeden yorum yazanlara uyma.

Murat.
08-04-2008, 14:22   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

Evet başka programların kasması olağan ama PC ye işletim sistemi kurulduktan sonra hala bu sorunun çözümünü beklediğinden hiçbir program kurulmadı.Yani şu an hiç bir kurulu program yok. Bu ekran kartı Crysis için orta seviye başka tanıdıklarımda var ve böyle problemle karşılaşılmadı.

Murat.
09-04-2008, 11:54   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

Arkadaşlar yok mu bunu çözebilecek olan

Kapalı Hesap (34907)
09-04-2008, 12:30   |  #9  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Arkadaşım  bendede HD 2600 PRO VAR Sorunsuz takılmadan oynuyorum.tabiki diğer donanımlarada bağlı.,sırası ile anakarttan başla tüm sürücüleri güncelle işletim sistemini yazmamışsın ben sana xp ve vista için yapman gerekenleri veriyorum.
sistemin vista ise oyundaki hız artışı için DirectX= son web wer.indir kur.

performans artışı için:
Arkadaşım öncelikle şunu bilmelisinki hız performans beklentimiz Ayrıca vista SP1 Türkçe yamasını 14 nisandan itibaren indirip kurduğunda vistadaki performans artışını görebilirsiniz.
-VİSTA için-tavsiyem
1.Donanımdır.(yani nekadar köfte o kadar ekmek misali)
2.Donanım dürücülerini doğru yapılandırmak.,güncellemek.

3:Yazılımın performansını etkileyen faktörlerdir işte faktörler,ve yanıtları

1.seçenek::

2.seçenek: https://www.chip.com.tr/konu/Vista-y...ri_4471.html

Tüm bunları onlıne da yapabilirsiniz.
3. seçenek: Microsoft Ayarlama merkezi imdadınıza koşuyor.,
Vista Beta versiyonu Bilgisayarınızın en iyi durumda olması için düzenli bakımada ihtiyacı vardır.Koruma-Temizleme-Ayarlama-Yenilikler ,seçenekleri ile hizmet veriyor...

XP için --

1. seçenek: Microsoft Ayarlama merkezi imdadınıza koşuyor.,
Bilgisayarınızın en iyi durumda olması için düzenli bakımada ihtiyacı vardır.Koruma-Temizleme-Ayarlama-Yenilikler ,seçenekleri ile hizmet veriyor...

2. seçenek::

3.seçenek::

Murat.
09-04-2008, 14:03   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

Suat666 ilgine teşekkür ederim. yazımda işletim sisteminin XP Pro olduğunu belirtmiştim. sanırım dikkatinden kaçmış.Pc de tüm donanım sürücülerini 10 gün önce güncelledim. Anakartında bios güncellemesini yaptım.Olmadı Olmadı gene olmadı.

Borga-x
09-04-2008, 14:55   |  #11  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Ekran kartın cok düşük bir model crysiste kasması gayet doğal

Murat.
09-04-2008, 15:22   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

Borga-x. Arkadaşlara ( PC bilgileri az olanların yardım isteği üzerine ) bilgisayar toplarken bu HD 2600 Pro GDDR3 modelinden tam 5 kişinin bilgisayarına taktım. İnan hepsinde orta seviye hatta bir kaç özelliği üst seviye olarak ayarlanmasına rağmen güzel bir görüntü ve hiç ama hiç kasmadan gayet hızlı bir şekilde oynanabiliyor.Bence senin kötü gördüğün bu kart bunu haketmiyor.

karakan83
09-04-2008, 15:56   |  #13  
Taze Üye
12 mesaj

Arkadaşım ilk öncelikle yapacağın iş ekran kartı sürücüsünü kaldır ve son sürümünü kur sorun kalkacatır ortadan sisteminin muhtemelen 32 bit olması lazım son sürücüyü indirirken 32 bit olmasına dikkat et.saygılar

Borga-x
09-04-2008, 16:43   |  #14  
İlk Maestro
11,767 mesaj
mupek77
Borga-x. Arkadaşlara ( PC bilgileri az olanların yardım isteği üzerine ) bilgisayar toplarken bu HD 2600 Pro GDDR3 modelinden tam 5 kişinin bilgisayarına taktım. İnan hepsinde orta seviye hatta bir kaç özelliği üst seviye olarak ayarlanmasına rağmen güzel bir görüntü ve hiç ama hiç kasmadan gayet hızlı bir şekilde oynanabiliyor.Bence senin kötü gördüğün bu kart bunu haketmiyor.
Bende de 2600XT vardı butun ayarları ortaya çekip Crysis'i açtıgımda kasım kasım kasılıyordu. Ben bunu tecrube ettıgımden dolayı kart bana kötü geliyor kımseye onermıyorum. Ama tabı alacak olan alsın.. Ona sözüm yok.. ben sadece tecrubemı paylaşıyorumBeğendim

Murat.
10-04-2008, 09:18   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

Bilgisayardaki bu ekran kartını söküp aynı ekran kartı olan bir başka arkadaştan alıp takarak deneyeceğim. Bakalım sorun hala devam edecek mi. başka çare kalmadı sanırım. tabii bunu yapabilmem için sanırım 1 hafta geçecek. bu süre içersinde başka çözüm bulabileceksek yapalım arkadaşlar.

Borga-x
10-04-2008, 09:41   |  #16  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Denemekte fayda var. Tabı denemenı yaptıktan sonra hem kendı sıstemını hemde arkadaşında denedıgın sıstemın ozellıklerını verırsen cok daha ıyı bır karşılaştırma yapabılırız

Murat.
10-04-2008, 09:47   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

Şu an 5 arkadaşta var aynı karttan. hangisinden temin edersem yazayım Borga-x. İnan problem dışında ben çok merak ediyorum bakalım nerede çıkacak diye. Nede olsa buda bir tecrübe kazandıracak bize. Bence sorunlar kişiyi bir adım öne götürmek içindir.

murat guler
10-04-2008, 09:48   |  #18  
Yıllanmış Üye
176 mesaj

Eger sürücü güncellemelerini,önceki sürücüyü Driver Cleaner gibi bir programla silmeden yapıyorsan,önceki sürücüden silinmeyen bazı dosyalar sisteminde kalmış ve çakışma yaratarak yeni driverın,dolayısıyla ekran kartının da sorunlu çalışmasına neden olmuş olabilir

Son Düzenleme: murat guler ~ 10 Nisan 2008 09:52
Murat.
10-04-2008, 09:59   |  #19  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

Murat arkadaşım.Evet driver güncellemelerini yaptım.bir sürü seçenek denedim olmayınca iki kere format attım. tekrar kurdum gene olmadı.

Borga-x
10-04-2008, 10:39   |  #20  
İlk Maestro
11,767 mesaj
murat guler
Eger sürücü güncellemelerini,önceki sürücüyü Driver Cleaner gibi bir programla silmeden yapıyorsan,önceki sürücüden silinmeyen bazı dosyalar sisteminde kalmış ve çakışma yaratarak yeni driverın,dolayısıyla ekran kartının da sorunlu çalışmasına neden olmuş
Murat ATI'nın suruculerı bu tıp sorunlar cıkartmıyor genelde. Ben sureklı guncellıyorum ve eskı surucunun ustune kuruyorum bır kere bıle sorun cıkarmadı

murat guler
10-04-2008, 14:01   |  #21  
Yıllanmış Üye
176 mesaj
Borga-x
murat guler
Eger sürücü güncellemelerini,önceki sürücüyü Driver Cleaner gibi bir programla silmeden yapıyorsan,önceki sürücüden silinmeyen bazı dosyalar sisteminde kalmış ve çakışma yaratarak yeni driverın,dolayısıyla ekran kartının da sorunlu çalışmasına neden olmuş
Murat ATI'nın suruculerı bu tıp sorunlar cıkartmıyor genelde. Ben sureklı guncellıyorum ve eskı surucunun ustune kuruyorum bır kere bıle sorun cıkarmadı
Ben de halen Ati kullanıyorum,bende daha önce olmuştu,şans işte :)

Murat.
10-04-2008, 14:35   |  #22  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

Arkadaşlar bir başkasından ilginç bir fikir geldi.garip ama olabilir mi. Sizce Pc de video-audio codec çakışması varsa bu probleme neden olabilir mi.

Borga-x
10-04-2008, 14:49   |  #23  
İlk Maestro
11,767 mesaj

zannetmıyorum eger oyle bır sey olacagını seszıyorsan sıstemdekı butun codeclerı kadırıp bırde oyle dene. Nasıl olsa paket programları elınde vardır codeclerın

Murat.
10-04-2008, 16:58   |  #24  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

codeclerin hepsi elimde var. kaldırıp bakacağım olmadı onun ekran kartını driverlerini vs. kaldırıp benim PC nin ekran kartını takıp deneyeceğim. yarın belli olacak büyük ihtimalle bir terslik olmazsa. yazarım buraya.bir başka arkadaşta daha önce bir kez başıma gelmişti. ama ekran kartı ( aynı model ) herşeyde ama herşeyde kasım kasım kasıyordu. garantiden değiştirilmiş ve olay çözülmüştü. inşallah öyle değildir.

Murat.
11-04-2008, 11:06   |  #25  
OP Yıllanmış Üye
948 mesaj

Evet arkadaşlar nihayet gece 3 e kadar uğraşarak çözdüm sonunda. bu sorunun Crysis oyununda mı yoksa başkaca oyunlarda hata verip vermediğini kontrol etmek için o an elimde olan Fifa 08 oyununu yükledim. Fifa 08 oyununda hiçbir sorunla karşılaşmadım lakin aralarında sistem gereksinimleri açısından büyük fark olduğunu bildiğimden Arkadaşın bilgisayarından HD 2600 pro yu kaldırdım ve Benim ekran kartını taktım. aynı sorun devam ettiğini gördüm. daha önce yazmış olduğum sistem bilgilerinden hatırlayacağınız üzere bilgisayarda 1*1=2 GB Kingston un 800 MHZ lik ramlari olduğunu söylemiştim. ikisi aynı marka ve aynı frekansa sahip ramlerin çakışma yaşadığını farkettim. Bunu da biosta ram 2048 olarak görünüyor. CPU Z programında herhangi bir sorun görünmüyordu ki şimdiye kadar çaşitli ses ve codec çeviri programları dahil aynı anda birçok programı çalıştırdım sistemin olağan yapısı gereği hızında ve tepkisinde birşey yok gibi görünmesine rağmen içimde bir rahatsızlık oldu.ve yine benim kendi sistemimdeki 1*1=2 GB Twinmos ramlerimi bu bilgisayara taktım ve final; Crysis te takılma yok. tekrar benim ekran kartımı sökerek HD 2600 Pro yu takıp kurdum sonuç yarı orta seviye yarı üst seviye AA 2 açık gayet net ve akıcı bir görüntü.Öldüm akşam sinirimden yapıncaya kadar sizinde ilgilerinize teşekkür ederim.yalnız ramlerin böyle hiç hissettirmeden çakışma yaşamasına hayret ettim.Ve bundan sonra hep onlara kuşku ile bakacağım