Antivirüs Programları

HPQ-User
06-03-2009, 00:14   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

THE_CROW sormuş:
Öncelikle Merhabalar. Ben sıradan bir kullancıyım ve internet üzerinde dolaşan bir duyum üzerine yazılım konusunda size danışmak isterim. Antivirüs programları virüsleri kendileri mi yazmaktadır ? Yani mantıken bir pazarlama manevrası olarak düşünürsek olabilir. Yanlız bildiğim kadarı ile rekabet ve bu konuda hukuk var diye biliyorum. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Kolay gelsin. Saygılarla....

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Orta Halli bir sistem.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; Trident/4.0; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 3.0.4506.2152; .NET CLR 3.5.30729)

E.K
06-03-2009, 08:51   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
49 mesaj

bende tam bilmiyorum ama olabilir.bide virüsleri microsoft ve bunun gibi şirketlerin yaydıgı
kanısındayım.kacak yazılımları yok etmek için olabilir.

trinity
06-03-2009, 11:14   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj

şimdi vgenel olarak virüsleri zaten virüs programları üreticisi yazar en çok yazan firma kendi ona göre bir koruyucu program üretir ve satışını çoğaltır tabi başka amaçlar içinde virüs yazan kişiler de var onları bu konuya dahil etmiyorum

SAİNT
06-03-2009, 11:38   |  #4  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

bunlar şu şekildedir diye kimse bi yargıda bulunamaz biz sadece görünen yüzünü biliyoruz iç yüzü çok derin ve muammalı olabilir şirket politikasıda olabilir veya anlaşılmış korsanlarda vardır bunların hepsinin olduğuna inanıyorum tabi bağımsız virüs yazan kişilerde var.

ilginch
06-03-2009, 11:45   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,635 mesaj

kendilerinin yazmasından ziyade,
gizlice birilerini yazmaları için teşvik ediyorlardır, para fln veriyorlardır.

fakat öte yandan, böyle bir ilişkinin kanıtlanması sonucu, firmalarının itibar kaybedeceklerini bildikleri için hiç yanaşmıyor da olabilirler..

mesut_illegal
06-03-2009, 11:50   |  #6  
mesut_illegal avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
810 mesaj

bende çok duydum böyle yaptıklarını ama aslı varmı bilmiyorum.ama firmalar virüs üretselerde üretmeselerde bir antivürüs kullanmak şart.

trinity
06-03-2009, 11:52   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,103 mesaj

bize yüksek okuldayken bilgisyar dersinde hocamız ki bilgisayar mühendisiydi bununla ilgili şeyler anlatmıştı ve birkaç makalede göstermişti söylediklerim tamamaen ona dayanıyor

Kapalı Hesap (2197)
06-03-2009, 18:44   |  #8  
Kapalı Hesap
230 mesaj
trinity
bize yüksek okuldayken bilgisyar dersinde hocamız ki bilgisayar mühendisiydi bununla ilgili şeyler anlatmıştı ve birkaç makalede göstermişti söylediklerim tamamaen ona dayanı
tayartekin
06-03-2009, 18:52   |  #9  
Yıllanmış Üye
802 mesaj

ewet bazı antivirüs firmaları para kazanmak için bi virüs üretiyolar ve sonra yayıyolar. sonra bu virüsün antivirüsünü ürettik diye millete satıyolar

trinity
06-03-2009, 18:53   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,103 mesaj
THE_CROW
Kapalı Hesap (2197)
22-03-2009, 01:25   |  #11  
Kapalı Hesap
230 mesaj

Afedersiniz ama virüs yazan insanlar peki neden hapise atılıyor Amerika'da ve diğer bir kaç ülkede ? Bence bu dediklerinizde doğruluk payı olsaydı emin olun Tüm virüs programı üreticileri şimdi dünyadaki tüm pc leri elllerine geçirmişlerdi. Unutmayın onlarda insan ve yapma olasılığı yüksek olurdu. Yani Bir kanun çıkartıyorsun, sonra virüs programı üreticilerine torpil mi geçiyorsun  ? Saçmalık olur bence.

Bu arada trinity uzunca bir mesaj yazmıştım ama maalesef o dur ki lagta kaldığından mesajının alıntısı sadece gelmiş. Yanlış anlama...

eolos
22-03-2009, 11:24   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

ben böyle bir şeyin olduğuna inanmıyorum dünyada zaten fazlasıyla virus yapan insan var. büyük virus firmaları bu işle ugrasmaz bence

Hiper£l£v£nKids
22-03-2009, 12:50   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

Olabilir.Zaten ilk virüste rakip şirketin ağını bozmak için yapılmıştı(eski şirketinden öc almak için).

Süleyman.
22-03-2009, 13:05   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

bu bir komplo teorisi. ve mümkün. yani neden olmasın? ama illa ki öyledir demek doğru olmaz. mutlaka casus filmleri, kendileri virüs üretip yanlışlıkla insanları zombileştiren ilaç firmaları benzeri konulu filmleri izlemişsinizdir.  şu an çok gündemde olan bir davanın detayları, kennedy suikastı, 11 eylül saldırıları vs çok tartışılmış konular. kim yaptı? "kim bu işten çıkar sağlıyor?" diye sorduğunuz an hem normalin dışına çıkarsınız, hem de komplo teorileri okyanusuna dalarsınız. "Devlet Düşmanı", "Kod Adı Kılıçbalığı" filmlerini izlediniz mi bilmiyorum. Ama NSA'nın, istihbarat servislerinin bu virüs işiyle, dolayısıyla anti-virüs işiyle fazlasıyla ilgileneceklerini düşünmek hiç de akla uzak değil. bu arada Geroge Orwell'ın "1984"ünü es geçmek olmaz. bütün dünyayı izleyen bir "büyük birader" yeryüzünde iktidar genişletme heveslisi her gücün mutlaka peşine düşeceği birşeydir. o zaman şöyle diyelim: sizce bu iş kimin işine gelebilir?

Not: Dan Brown'ın "Dijital Kale"si ilginizi çekebilecek bir kitap olabilir.

trinity
22-03-2009, 13:21   |  #15  
Yıllanmış Üye
2,103 mesaj
THE_CROW
Afedersiniz ama virüs yazan insanlar peki neden hapise atılıyor Amerika'da ve diğer bir kaç ülkede ? Bence bu dediklerinizde doğruluk payı olsaydı emin olun Tüm virüs programı üreticileri şimdi dünyadaki tüm pc leri elllerine geçirmişlerdi. Unutmayın onlarda insan ve yapma olasılığı yüksek olurdu. Yani Bir kanun çıkartıyorsun, sonra virüs programı üreticilerine torpil mi geçiyorsun  ? Saçmalık olur bence.

Bu arada trinity uzunca bir mesaj yazmıştım ama maalesef o dur ki lagta kaldığından mesajının alıntısı sadece gelmiş. Yanlış anlama...

yanlış anlama değil hiçbirşey anlamadım bana mesaj yazdın da cevap mı alamadın

Ahmet Ertuğrul
22-03-2009, 14:51   |  #16  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Komplo teorilerinin bolluğundan geçilmez. Şahsen bunların hepimizin kafasını boş yere kurcalamaktan başka bir işe yaradığını düşünmüyorum. Arada istisnalar olabilir ama çoğu üzerinde düşünmeye değmez.