Antivirüsleri Dışlayan PC'm!..

robokop1982
22-03-2009, 14:44   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Selam,

Win XP SP3 kullanıyorum. NOD32 sistemi çok kastığı için kaldırmaya, onun yerine AVG veya Kaspersky 2009 kurmaya karar verdim.

NOD32'yi kaldırırken makina kilitlendi, reset atmak zorunda kaldım. Sonrasında bilgisayar açıldığında NOD32'nin yeşil resmi ekranda beliriyordu, ancak Tray'de, Programlar menüsünde ve güvewnlik merkezinde anti virüs yazılımı görünmüyordu. En sonunda C Cleaner ile NOD'un startup değerini de sildim, artık o yeşil resim de çıkmıyor boot ettiğimde.

Amma velakin tekrar tekrar indirdiğim Kasperskı IS2009, AV2009 veya AVG antivirüs setup'ları bir türlü düzgün çalışmıyor. AVG, registry kayıt değeri oluştururken hata oluştu diye mesaj veriyor, Kas ise 'Yüklemeye devam etrmek için makinayı yeniden başlatmalısınız' dedikten sonra 'Yükleme sırasında bir sorun oluştuğu için yükleme devam edemiyor' tarzı bir iletiyle uyarıyor.

Virüs koruma yazılımlarına böyle ayrımcılık uygulayan hörmetli bilgisayarım Google Sketch Up'a ve internetten yüklediğim vesaire programlara bir ses çıkarmıyor.

Ne yapacağım ben şimdi?? DeliSoruSoruSoru

Deneme sürümü de olsa bi ara idare etmek istiyorum, memnun kalır isem Kaspersky'yi satın almayı düşünmekteyim.

Son Düzenleme: robokop1982 ~ 22 Mart 2009 14:49
Semih Özyurt
22-03-2009, 15:25   |  #2  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

dostum bide tune up 2009 programını kullan onun registry temizleyicisi baya hoşuma gidiyor + disk temizleme alanıda mevcut güzel bir disk temizleme ve registry temizleme yap sorun hallolacaktır. benimde başıma buna benzer bir olay gelmişti + pcnin normal program ekle kaldırını kullanma niye dersen programını kaldırır fakat bütün dosyaları ve registry kayıtların pcde kalır onun yerine Your Uninstaller! 2008 öneriyorum programı kaldırırken kaldırdığın programın tüm kalıntıları yok olluyor.

Mustafa@PC
22-03-2009, 19:39   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

COMBOFİX İ İNDİR EĞER O KURULURSA GÜVENLİ MODDA TARAT BİLGİSAYARI...

Banned
22-03-2009, 20:18   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj
Mustafa@PC
COMBOFİX İ İNDİR EĞER O KURULURSA GÜVENLİ MODDA TARAT BİLGİSAYARI...
tamamda arkadaşın virüs sorunu yok ki neden comboyu önerdin anlamadım burada açık açık regde bir sorun olduğu belli.

ilk aşamada kayıt defterini temizleyip onaran iyi bir programla bilgisayarı taratıp yeniden başlattıktan sonra kurun antivirüsü.

robokop1982
23-03-2009, 00:22   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

C cleaner ile Registry yi de temizlemeye çalıştım, ama sanırım en iyi reg yazılımı bu değil. Registry Mechanic vardı bir ara. Siz hangi programı önerirsiniz? Aman diyim, hassas mevzu bu.

Sistem geri yükleme de açık olmasına karşın geri yükleme noktalarına gidemiyorum. Olmadı diyor makina yeniden başladığında.

Son Düzenleme: robokop1982 ~ 23 Mart 2009 00:28
Banned
23-03-2009, 00:33   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

TweakNow RegCleaner programını öneririm sana iyidir kullanabilirsin onu.

sistem geri yüklemen çalışmıyorsa senin sistem dosyalarında sorun var demektir yani ilerde format atmatı düşünebilirsin gerçi bu sistem geri yüklemenin herhangi bir işe yaradığı daha görülmedi onun içinde boşver derim.

Son Düzenleme: Kylie ~ 23 Mart 2009 00:38
01apachi
23-03-2009, 00:37   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,618 mesaj

regeditte F3'e bas ve eset yaz enter'e bas bul-sil taki bulamayıncaya kadar..
sonra regedit'i kapat tekrar gir, busefer kaspersky yaz aynışekilde bulduğu herşeyi sil, sonra istediğini yükle..

robokop1982
23-03-2009, 15:28   |  #8  
OP Taze Üye
3 mesaj

Şimdi dünden beri yaptıklarım: (Hatırladığım kadarıyla):

1- Manuel şekilde NOD32 ve Kas ve hatta bi ara kullandığım ZoneLabs kayıtlarını silmek
2- RegCleaner ile taratma ve silme (1. adımda sildiğimi sandığım kayıtlardan buldu)
3- Güvenli kipte ComboFix
4- SpyBot'un gelişmiş modunda sistemden kaldırdığım tüm programların artık klasörlerini üzerlerinden 10 kez geçerek silinmesi

Asıl can alıcı nokta:
5- chkdsk yaptım, sistem klasöründe hata buldu, /f komutuyla reboot ettim, tarattı
6- Bir umutla tekrar IS2009 setup ı çalıştırdım, ancak o da ne! Aynı hata mesajı.
7- Tekrar chkdsk yaptım, tekrar sistem klasörlerinde hata buldu, bir kez daha /f komutu ve reboot
8- Yine aynı hata ve bu sefer güvenli kipte reboot
9- Güvenli modda ise şu mesajı aldım:
'Yönetici ayarları bu kurulumun tamamlanmasına izin vermiyor'
10- Bir ara kurup sildiğim Ashampoo WinOptimizer6'yı tekrar kurdum
(ne zaman ashampoo ile iş yapsam başım derde giriyor)
11- Tweak ve security sekmelerinde hepsini Windows default a geri getirttim.
12- Aynı hata devams..

Aslında chkdsk her şeyi söylüyor sanki. Kylie üstad, dediğin gibi sistem geri yüklemenin çalışmamasından de belli olduğu gibi sistem dosyalarındaki hata buna neden oluyor sanırım ve chkdsk/f de bunu yenemiyor.

piRe_
23-03-2009, 16:20   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,183 mesaj

chkdsk /f değil chkdsk /f /r olacak. /f parametresi /r parametresiyle birlikte kullanılır ve onarım yapması için chkdsk /f /r yapmalısınız.

Sorununuz büyük ama çözümü bir o kadar da basit.
Bir kere başta nod32 olmak üzere pc deki tüm antivirüsleri tamamen kaldırın. Tamamen kalkmazsa kalan dosyaları elle silin. Özellikle reg kayıtlarını. Diskte partition hatası, bozuk alan olmadığından emin olun. Dahası zararlı yazılım kesinlikle olmamalı. (bu tür engellemelere neden olanlarıyla daha önce karşılaştım.)

http://toolbar.yahoo.com/ adresinden CAYahooAntispy mutlaka yükleyin ve güncelleyin. Her pc de mutlaka olmadı gereken bir araç ve her pc yi açıp kapatırken mutlaka bununla taratır ve bir şey bulursa silerim. Çok işe yaradığını görecek hatta yükleyip güncelleme yaptırdığınızda, o ana kadar hiç bilmediğiniz bir çok zararlının pc nizde cirit attığını göreceksiniz.

Ayrıca, piyasada bolca bulunan ve çoğunluğun sıklıkla kullandığı, sizinde yukarıda saydığınız registry optimize yaptığı söylenen yazılımları kesinlikle yok edin. Bu şekilde içinde bulunduğunuz sorunu daha da vahim hale getiriyorsunuz. Ben o programların Ccleaner ve RegSeeker haricinde hiç birini kullanmıyorum ama hepsini mutlaka bir kez denemişimdir. Yararı olduğu kadar zararları da var hatırlatırım.

HijackThis ile kaldırdığınız programlara ait kayıtları mutlaka silin. Başlangıçta otomatik çalışan ve msn, skype vb. gibi manuel çalıştırılması uygun olan tüm kısayolları silin. Kullandığınız arkaplan temaları varsa sıfırlayın, özellikle url içeren arkaplanları.

Buradaki dosyayı da indirin ve çalıştırın. Policies'e tıklayın. açılan pencerede bir seçenek göreceksiniz. Kutucuğu boşaltın ve Rescan yapın. Ekranınızda gördüğünüz tüm reg kayıtlarını Remove diyerek kaldırın. Sizin registry programlarınızın ne kadar işe yaramaz olduğunu burada gördüğünüz reg girdilerinden anlayabilirsiniz. Programın çekiç simgesinde bazı önemli detaylar var, bilmiyorsanız kurcalamamanızı öneririm.
Basit dedim ama bayağı uzun oldu. Ağzı kulaklarına varıyor Yazmaya başlarken bu kadar uzun olabileceğini tahmin etmemiştim. Elim alıştığı için olsa gerek bana kolay geliyor.

Size kolay gelsin...

Son Düzenleme: piRe_ ~ 23 Mart 2009 16:27
Semih Özyurt
24-03-2009, 02:30   |  #10  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj

dostum o zaman sistem dosyalarında zarar görmüşse hiç boşuna uğraşma tak cdni onarma yap hem sistem dosyaların yenilenir hemde sorundan kurtulursun.

Son Düzenleme: Semih Özyurt ~ 24 Mart 2009 02:30
H@ckerCesur
24-03-2009, 12:40   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

Bir de avira antivir kurmayı dene...
Cidden ne sorunlar var ya. Olmadı c nin yedegini al formatla.