Apple'da kavga mı başlıyor?

CHIP Online
20-01-2012, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Steve Jobs yaşasaydı Apple'da asla olmayacaklar, ölümünden sonra olmaya başlıyor mu?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/apple-da-kavga-mi-basliyor_31527.html

Resimlerle: Apple'ın efsane patronu Steve Jobs

Steve Jobs'ın ölümü ardından Apple'da sorunlar hiç bitmiyor... Firma düzenli olarak kendi içerisindeki meselelerle boğuşuyor ama artık sonuçlandı gözüyle bakılan CEO konusu, bütün bu tartışma ortamı arasından, geçtiğimiz günlerde bir kez daha gün yüzüne çıktı.

Piyasaya önümüzdeki günlerde çıkacak olan yeni bir biyografi kitabı, Steve Jobs sonrası Apple döneminde yaşanacak çok büyük bir güç çatışmasından bahsediyor. Bu çatışmanın en büyük sebebiyse iOS'un başkan koltuğunda oturan Scott Forstall olacak zira kendisi gözlerini Apple'ın başkanlığına dikmiş durumda.

Bütün bu iddiaları ortaya atansa, "The Inside Apple book" isimli kitabın yazarı Adam Lashinsky; kendisi iPhone yazılımlarının başkan yardımcısı konumunda bulunan bu kişinin hırsını hiçbir zaman saklamadığına ve bariz bir şekilde bunu kullanmak için doğru zamanı kolladığına değindi. Lashinsky'nin gelecek hafta piyasaya çıkacak olan gayri resmi biyografi kitabı, Scott Forstall'ın, Tim Cook'un yakın zamanda atandığı CEO'luk görevini ele geçireceği konusunda bir hayli iddialı.

Piyasaya çıkacak olan bu ilginç kitabın, para kazanmak için yaratılmış bir komplo teorisi mi yoksa iyiden iyiye bilinmeyen gerçekleri mi ortaya koyacağını zamanla göreceğiz...


Tüm konu: Apple'da kavga mı başlıyor?

Resimlerle: Apple'ın efsane patronu Steve Jobs

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Tim Cook Apple'ı yönetecek niteliklere sahip mi?

Kırık Çocuk
20-01-2012, 23:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
473 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2009

Steve Jobs'tan sonra Apple'ın başına gelecek adamın Jobs kadar dirayetli ve "dediğim dedik çaldığım düdük" adamı olamayacağı belliydi ki zaten Apple=Jobs'tur herkesin kafasında da. Bu vakitten sonra kim gelirse gelsin insanların kafasındaki Jobs tanımına uygun davranamayacaktır. Jobs'suz bir Keynote'un ne kadar zevksiz geçeceğini bir düşünün mesela ya da resmi biyografi kitabını okuyanlar Jobs'un gerçekleri çarpıtma sahasını ne kadar ustaca kullandığını anımsayacaklardır. Ki firmasını birçok kez ipten alan bir adam Jobs. En basiti NeXT'ten sonra Apple'a geri döndüğünde "Unutulan 11 Apple ürünü" galerisinde gördüğümüz ürünlerin üretimine son vermiştir. Böyle radikal kararları Tim Cook veya Johnny Ivy verse herhalde yer yerinden oynar Apple'da.

Özet geç diyenleri duyar gibiyim, özet olarak Apple'ın tasarımlarının baş mimarı her ne kadar Jobs olsa da 10-15 yıllık bir rota çizip Apple'ı bıraktığını düşünüyorum ve Apple'ın bundan sonraki birkaç ürününün daha "manyak iyi" olacağı kanaatindeyim. Ama sonrasında Steve Jobs'un bir prototipi 300 kere beğenmeyip geri göndermesi gibi davranışlar olmayınca Apple'ın mükemmelliyetçilik politikasının da sonunun geldiği açık. Apple yoluna devam etse de artık eski Apple değildir bu belli.