Apple'dan Çinli gıda firmasına dava!

CHIP Online
08-09-2011, 10:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Davalara doyamayan Apple, bu kez de Çinli bir gıda firmasına dava açtı! İşte bu davanın garip konusu

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/appl ... ina-dava_29036.html


Resimlerle: En çılgın 11 Apple patenti!

Fikri haklarını var gücüyle savunmasıyla tanınan teknoloji devi Apple, bu kez Çinli bir yemek firmasına, logosunun Apple logosuna benzemesi dolayısıyla dava açtı.

Apple'ın açtığı davanın konusu bu kez iPad'e olan benzerlik değil. Apple'ın iddialarına göre Sichuan Fangguo Foods adındaki Çinli yemek şirketinin logosu, Apple'ınkine çok benziyor (iki şirketin logolarını yukarıda görebilirsiniz). Apple, Çinli yemek şirketine gönderdiği bir mektupda, Apple'ın logosunun öğelerinin kötüye kullanıldığından bahsetti. Apple'ın davalarından çekinmediği gözlenen Fangguo CEO'su Zhao Yi ise, herhangi bir telif hakkını çiğnemediklerini şöyle açıkladı:

"Bir yaprak var, o halde bir elma olduğunu söyleyebilirsiniz." "Ama aynı zamanda iki tane de Çince harf var... Yön de farklı, şekil ise tamamen farklı..." Yi, logonun 1980'de bir tasarım şirketi tarafından meydana getirildiğinde Apple'ın adını bile duymadığını sözlerine ekledi.

Ancak gıda ürünleri üreten Fangguo Foods'un son zamanlarda telif haklarını içinde "notebook bilgisayarları" ve "elektronik oyun yazılımı"nın da bulunduğu 16 farklı ürüne genişletmek istemesi, Apple'ı harekete geçirmiş gibi görünüyor.

Tüm konu: Apple'dan Çinli gıda firmasına dava!

Resimlerle: En çılgın 11 Apple patenti!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce iki logo Apple'ın iddia ettiği kadar birbirine benziyor mu?

endlessnight
08-09-2011, 10:44   |  #2  
endlessnight avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
2,457 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2011

Apple iyice azıttı.