Apple'dan yeni şarj patenti!

CHIP Online
09-08-2011, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Apple, yeni cihazlarını bambaşka bir şekilde şarj etmeyi planlıyor! İşte Apple'ın yeni dehalığı

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/appl ... -patenti_28487.html


Resimlerle: En çılgın 11 Apple patenti!

HP Palm Pre'de ve Apple'ın bazı üçüncü parti cihazlarında bulunan elektromanyetik indüksiyon aracılığıyla dolan piller Apple'ın bir patentinde kendine yer buldu. Bir bobinde elektromanyetik bir akım yaratan ve pili doldurmaya yarayan bu teknik elektrik bağlantısı da gerektirmiyor.

Apple'ın patenti ise bu tekniği cep telefonunun kulaklıklarıyla birleştiriyor. Şöyle ki patente göre; Apple mühendisleri, bobindeki akımı başlatmak için bir ses kablosunu kullanmayı düşünüyorlar. Akımın başladığı cihaz, standart bir prize bağlanmaktansa  bir AC(Alternatif akım) akımına bağlanıyor. Yukarıdaki şemada da görebildiğiniz gibi dikey duran kuleye ise kullanıcı kulaklıklarını sarıyor ve  akımı alan bir bobin oluşturuyor.

Patentte Apple mühendisleri akımın tamamlanması için kulaklıkların ucuna bağlanabilecek bir cihaza ihtiyaç olduğunu ya da tüm telefonun bu şekilde akımı tamamlayacak bir cihaz olabileceğini ve kulaklıkların telefonun herhangi bir yerine değdirilerek akımın tamamlanabileceğini savunuyor.

Tüm konu: Apple'dan yeni şarj patenti!

Resimlerle: En çılgın 11 Apple patenti!


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu şarj yöntemlerini nasıl buldunuz?